Πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Εθνικό ο Ορέστης!

Συντάκτης Νewsroom 10 Δεκεμβρίου, 2017 20:04

Ο Ορέστης νικητής στο ντέρμπι κόντρα στον Εθνικό !

Του Δημήτρη Κύρου:

Σε έναν αγώνα που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας καθώς ο αγωνιστικός χώρος στάθηκε ανασταλτικός παράγοντας για να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο !
Το γήπεδο ήταν αρκετά βαρύ ύστερα από τη χθεσινή έντονη βροχόπτωση. Ο Ορέστης Ορεστιάδας με γκολ του Οτέμπερη στο 81′ κατάφερε να κερδίσει το ντέρμπι της αγωνιστικής και να αποκτήσει ψυχολογικό και βαθμολογικό προβάδισμα έναντι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης μειώνοντας  στον ένα βαθμό τη διαφορά από τη Θράκη Φερών που είχε σε αυτήν την αγωνιστική το ρεπό της.
Γενικά ήταν ένα δυνατό παιχνίδι -ντέρμπι σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο.

Λεπτό προς λεπτό:

1′-11′ Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Κυριακίδη αλλά πέρα από  1-2 κόρνερ και κάποια σουτ εντελώς ακίνδυνα δεν δημιούργησαν κάποια σπουδαία φάση.
12′ ΓΚΟΛ!!! Ο Δαρβούδης έδωσε στον Κοτζά ο οποίος με σέντρα βρήκε τον Ζέλεφ  που με κεφαλιά σκόραρε ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του κάνοντας το 1-0.
21΄ Σέντρα του Ντινούδη την τελευταία στιγμή προτού η μπάλα φτάσει στον αμαρκάριστο Ζέλεφ ,διώχνουν οι αμυντικοί του Εθνικού.
26′ Πρώτη φορά επισκέπτονται οι φιλοξενούμενοι την εστία του Γαλλή  όταν ο Σιμιτσάκης επιχείρησε το σούτ το οποίο όμως έστειλε την μπάλα να περάσει απελπιστικά άουτ
31′ ΓΚΟΛ!!! Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους ,σύγχυση στην άμυνα του Ορέστη ,ο Γκαϊδατζής από κοντά σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.Έντονες οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα τους Γαλλή.
36′ Εκτέλεση φάουλ-σουτ του Ζότεφ, αποκρούει  προσωρινά ο Κυριακίδης με τον Δαρβούδη να μην καταφέρνει να πάρει το “ριμπάουντ” και να γίνει απειλητικός.
Β΄ ημίχρονο
48΄Σουτ του Ζέλεφ μπλοκάρει ο Κυριακίδης.
49′ Ο Δαρβούδης από πλάγια θέση μόνος σουτάρει στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Κυριακίδη.
51′ Μετά από λάθος του Τσιτσικάρη ο Δορουδιγένης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το πλασέ που επιχείρησε βρήκε επάνω στον Δαρβούδη.
74′ Ο Παρασκευάς από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κυριακίδη αλλά η φάση χαρακτηρίζεται ως μη γενόμενη αφού ο επόπτης υπέδειξε οφσάιντ.
78′ Μετά από κόρνερ του Γκαβανόζη ο Λίτσιος πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Γαλλής διώχνει σε κόρνερ.
81′ ΓΚΟΛ!!! Ο Οτέμπερης ,που νωρίτερα είχε μπει αλλαγή, πήρε την μπάλα αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή ,προχώρησε και με σουτ νίκησε το Κυριακίδη σημειώνοντας το 2-1.
84′ Η ομάδα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης να απαντήσει στο γκολ του Οτέμπερη με το πολύ καλό σουτ του Αγοράκη το οποίο οριακά ο Γαλλής διώχνει σε κόρνερ με τις άκρες των δαχτύλων του.
93′ Απευθείας κόκκινη κάρτα αντικρίζει ο Γκαβανόζης που απώθησε διαμαρτυρόμενος για σφύριγμα τον διαιτητή του αγώνα κ. Σουβαρά.

Τελικό σκορ: Μ.Γ.Σ Ορέστης Ορεστιάδας – Μ.Γ.Σ Εθνικός Αλεξανδρούπολης  2-1

Διαιτητές: Σουβαράς,Κίτσος,Γεωργακούδης

Συνθέσεις:

Μ.Γ.Σ Ορέστης Ορεστιάδας(Χρήστος Χρηστούδης):Γαλλής, Κοτζά (60΄Οτέμπερης) , Ρουσσίδης, Οικονόμου, Πετρόπουλος, Ζότεφ, Δαρβούδης (82′  Τζουμακίδης), Τσιτσικάρης, Ζέλεφ (85′ Καρασμανάκης), Παρασκευάς (81′ Κόκκινος), Ντινούδης
Μ.Γ.Σ Εθνικός Αλεξανδρούπολης(Παπαράδης, Μιχάλης Φλώρος): Κυριακίδης ,Δουρουγιδένης ,Ράλλης ,Τσαπάνης ,Λίτσιος ,Τσαχιρίδης ,Γκαβανόζης , Κούλας (83′ Αγοράκης), Γκαϊδατζής ,Σισιτσάκης (80′ Δεδελούδης) ,Καρακασίδης (67′ Τζελέπης)

Απο την ομάδα της Ορεστιάδας ξεχώρισαν οι: Ντινούδης ,Δαρβούδης ,Πετρόπουλος
Από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ξεχώρισαν οι: Γκαβανόζης ,Δουρουγιδένης ,Τσαπανής