Πήρε το διπλό στο Διδυμότειχο ο Ιπποκράτης

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 30 Σεπτεμβρίου, 2018 23:20

Σε ένα παιχνίδι με πολύ πάθος ο Ιπποκράτης πήρε τελικά το διπλό κόντρα στην Α.Ε.Διδυμοτείχου

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου η Α.Ε.Διδυμοτείχου υποδέχθηκε τον Ιπποκράτη Αλεξανδρούπολης. Οι γηπεδούχοι στην επιστροφή τους στην Α΄Κατηγορία μετά τον υποβιβασμό τους από την Γ΄Εθνική έκαναν πολλές αλλαγές στο ρόστερ ρίχνοντας πολύ τον μέσο όρο ηλικίας, κυρίως στηρίχθηκαν στα παιδιά που πέρσι αγωνιζόταν στην Α.Ε.Δ Β΄μαζί με κάποιες προσθήκες που έγιναν! Έτσι ο Ιπποκράτης που ενισχύθηκε (και) φέτος ξεκίνησε το παιχνίδι σε ρόλο φαβορί πράγμα που επιβεβαίωσε στο 1ο ημίχρονο σκοράροντας δύο τέρματα με τον Σταθάκη στο 24΄ και τον Μάζη στο 42′ ( πολλά ήταν τα παράπονα για επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης , δείτε στο βίντεο)! Αντιθέτως το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους του Μαυράκη που μπήκαν ψυχωμένοι μετά την ανάπαυλα και κατάφεραν να μειώσουν με τον Τσακλιώτη στο 50′  αλλά και να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες με σημαντικότερες αυτές του Μαργαριτούδη  (δοκάρι 75′ ) του Παπούδη (77′ ) και του Καζάλα (80′ δοκάρι) για να ισοφαρίσουν,  κάτι που όμως δεν κατάφεραν με τον Μκρτσιάν να σκοράρει ένα πολύ ωραίο τέρμα με σουτ λίγο πριν το τέλος  (87′) διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Λεπτό προς Λεπτό:
2′
Με την έναρξη του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι απειλούν , ο Μκριτσιάν στο τετ α τετ από αριστερά δεν καταφέρνει να νικήσει τον Καραϊσαλίδη που αποκρούει με τα πόδια το σουτ του με την μπάλα να πηγαίνει και πάλι στον αθλητή του Ιπποκράτη που κάνει σέντρα-σουτ με τον Φυδανάκη αυτή την φορά να αποκρούει με το κεφάλι πάνω στην γραμμή και την μπάλα να πηγαίνει στον Μάζη που αιφνιδιάστηκε και έστειλε με την κεφαλιά που έπιασε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Α.Ε.Διδυμοτείχου παρότι ήταν σε ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση και με την εστία μπροστά του κενή!
14΄Σουτ του Μάζη έξω από την μεγάλη περιοχή περνάει λίγο άουτ.
16′ Εκτέλεση φάουλ του Παυλίδη από μακρινή θέση περνάει άουτ.
22′ Ο Στεφανίδης Κ. βρίσκει ωραία την κίνηση τον Μάζη στην πλάτη της άμυνας της Α.Ε.Δ. αλλά ο επιθετικός του Ιπποκράτη στέλνει την μπάλα άουτ!
24′ ΓΚΟΛ!!! 0-1 Εκτέλεση φάουλ του Καρασερίδη από αριστερά  ο Στεφανίδης Κ. πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή η μπάλα πάει στον Σταθάκη που χωρίς να το σκεφτεί βρίσκει το κενό στα σώματα μέσα στην περιοχή και με πολύ ωραίο σουτ νικά το Καραΐσαλίδη ανοίγοντας το σκορ!
30΄Κεφαλιά του Στεφανίδη Κ. στο δεύτερο δοκάρι μετά από κόρνερ περνάει άουτ.
42′ ΓΚΟΛ!!! 0-2  Ο Μάζης μπαίνει με την μπάλα από αριστερά στην περιοχή ελίσσεται, βρίσκει με το αριστερό χέρι στο πρόσωπο τον Σιναπίδη την ώρα που ξεμαρκάρεται και σουτάρει με τον Καραϊσαλίδη να ακουμπά την μπάλα αλλά να μην μπορεί να αποσοβήσει τον κίνδυνο για την ομάδα του ! Έντονες διαμαρτυρίες από τους πράσινους  για επιθετικό φάουλ, την σέντρα δείχνει ο Κεφίλης (δείτε την φάση στο  βίντεο 3:52) !
46΄Φάση διαρκείας για την Α.Ε.Δ. με τον Τσακλιώτη να κάνει τελικά το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση!
50′ ΓΚΟΛ!!! 1-2 Η Α.Ε.Διδυμοτείχου μειώνει, όταν ο Φετολλάρι βρίσκει την κίνηση του Τσακλιώτη στην πλάτη της άμυνας του Ιπποκράτη και ο επιθετικός των πράσινων με ωραίο σουτ με το αριστερό νικά τον Γιαννόπουλο από θέση δεξιά και μέσα στην μεγάλη περιοχή!
52′ Πέναλτι ζητάει η Α.Ε.Δ. σε χέρι του Μπαρμπαγιάννη μέσα στην περιοχή παίζεται λέει ο Κεφίλης!
67′ Σέντρα του Καζάλα, εντυπωσιακό τελείωμα του Παπούδη  με ανάποδο ψαλίδι στην κίνηση μέσα από την περιοχή περνάει με δύναμη άουτ!
75΄Το ωραίο σουτ του Μαργαριτούδη από αριστερά και μέσα στην μεγάλη περιοχή σταματά στο δοκάρι!
77′ Ο Παπούδης χάνει μεγάλη ευκαιρία όταν το πλασέ του απέναντι από τον Γιαννόπολυο πάει πάνω στον τερματοφύλακα του Ιπποκράτη που αποκρούει!
80′ Ωραία πάσα του Παπούδη για τον Καζάλα αυτός σουτάρει από πλεονεκτική θέση στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!
87΄ΓΚΟΛ!!! 1-3 ο Μκρτσιάν με πολύ ένα όμορφο σουτ με φάλτσο νικάει τον Καραΐσαλίδη  και γράφει το τελικό σκορ του αγώνα!

Το στραγάλι : Ο “πρωτοεμφανιζόμενος” στα μέρη μας διαιτητής Γ΄Εθνικής Κεφίλης (με καταγωγή από την Κόρινθο) διεύθυνε το  παιχνίδι το οποίο είχε πολύ πάθος και αρκετές δύσκολες φάσεις ! Η πιο σημαντική “αμφισβητούμενη” φάση του αγώνα ήταν στο 0-2 όπου ο Μάζης βρήκε με το χέρι του στο πρόσωπο τον Συναπίδη  πριν σκοράρει με τον έμπειρο ρέφερι να μην το σκέφτεται καθόλου δείχνοντας σέντρα!  Κανένα πρόβλημα για τους βοηθούς Κεσσούδη και Τσίκα!

Μας άρεσε: Τα πολύ όμορφα γκολ που πέτυχε ο Ιπποκράτης (0-1 και 1-3)! Η αντίδραση της Α.Ε.Διδυμοτείχου με τα “παιδιά” του Μαυράκη  να πιστεύουν στην ανατροπή  παρά το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου!

Δεν μας άρεσε: Τι άλλο; Ο καιρός! Μπορεί σήμερα να έφταιγε ο “Ζορμπάς” για την σημερινή βροχή αλλά αυτό το πράγμα στα εντός έδρας παιχνίδια της Α.Ε.Διδυμοτείχου φαίνεται να είναι παράδοση που συνεχίζεται από πέρσι!

Κρίθηκε στο: Το πεντάλεπτο ανάμεσα στο 75′ και το 80′ ήταν που έκρινε τον τελικό νικητή με την Α.Ε.Δ. να σημαδεύει δοκάρια και τον Ιπποκράτη να αντέχει! Αν οι γηπεδούχοι είχαν λίγη περισσότερη τύχη θα μπορούσαν να μοιραστούν τους βαθμούς της ισοπαλίας με τους φιλοξενούμενους! Πάντως γενικά το παιχνίδι ήταν από αυτά που θες να μην τελειώσουν και μπορεί οι  λιγοστοί λόγω βροχής γηπεδούχοι φίλαθλοι να μην χάρηκαν για το αποτέλεσμα αλλά χάρηκαν θέαμα!

Τελικό Σκορ: Α.Ε.Διδυμοτείχου – Ιπποκράτης 1-3

Συνθέσεις:

Α.Ε.Διδυμοτείχου (Χρήστος Μαυράκης):Καραϊσαλίδης, Αλεξακίδης, Καζάλας, Φυδανάκης (87΄Σιναπίδης), Παυλίδης, Τσουκαλάς, Παπούδης, Φετολλάρι (74΄Μαργαριτούδης), Τσακλιώτης, Σιναπίδης Κ, Μήνης (60′ Μπροντίδης),

Ιπποκράτης (Βασίλης Τσιομλεκίδης): Γιαννόπουλος, Στεφανίδης, Ράλλης, Άχπα, Μπαρμπαγιάννης, Σταθάκης (93′ Κωνσταντινίδης), Μκρτσιάν (91΄Γαλανός), Μαμρικισβίλι, Μάζης (74′ Τσακανίκας), Στεφανίδης Κ, Καρασερίδης (60′ Πυλούδης)