Πήρε την νίκη στην Οινόη ο Ορέστης

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 9 Σεπτεμβρίου, 2018 15:40

Νίκη για τον Ορέστη Ορεστιάδας χθες στην πρεμιέρα του Κυπέλλου της ΕΠΣ Έβρου κόντρα στην Ένωση Οινόης

Οι επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις των ομάδων της ΕΠΣ Έβρου φέτος ξεκίνησαν νωρίτερα περίπου κατά ένα μήνα από ότι τα προηγούμενα χρόνια αλλά και πάλι με το Κύπελλο που στην νέα του μορφή διεξάγεται σε ομίλους στην πρώτη φάση. Στην πρώτη αγωνιστική το radioevros.gr βρέθηκε στο γήπεδο της Οινόης όπου η Ένωση υποδέχθηκε χθες τον Ορέστη Ορεστιάδας. Οι δύο ομάδες είχαν πολλές προσθαφαιρέσεις στα ρόστερς τους αλλά και στους πάγκους γιαυτό ήταν λογικό να μπουν λίγο μουδιασμένα στο παιχνίδι! Ο Ορέστης σταδιακά πήρε τα ηνία του αγώνα  με τον Δομπάζη να ανοίγει το σκορ λίγα λεπτά μετά την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του αρχηγού Πετρόπουλου , θα μπορούσε να είχε προηγηθεί νωρίτερα αλλά ο έμπειρος τερματοφύλακας της Οινόης Μπεχτσούδης βρέθηκε σε καλή μέρα κάνοντας κάποιες σημαντικές επεμβάσεις . Δέκα λεπτά μετά το γκολ που δέχθηκαν οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην μοναδική καλή ευκαιρία που έκαναν στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Δόμπας εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Καϊσίδης ευστόχησε με κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας νικώντας τον Γαλλή! Στο δεύτερο ημίχρονο  οι ομάδες που βρίσκονται στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας τους έριξαν τον ρυθμό και όταν οι προπονητές ανακάτεψαν την τράπουλα με αλλαγές έδειξαν να χάνουν την συγκέντρωση τους . Γενικά  και πάλι οι μπλε του Ζησούδη είχαν τις ευκαιρίες αλλά οι πορτοκαλί του Ναλμπάντη κρατούσαν μέχρι το πέναλτι που κέρδισε ο Δομπάζης (79′) με την αυστηρή απόφαση του Ουζουνίδη σε μαρκάρισμα που έγινε πάνω στον νεαρό επιθετικό του Ορέστη για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι,  ο αρχηγός Πετρόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση βάζοντας και πάλι  την ομάδα του μπροστά στο σκορ! Ενώ το τελικό 3-1 έγραψε δύο λεπτά μετά και πάλι ο Δομπάζης με διαγώνιο σουτ από δεξιά!

Λεπτό προς Λεπτό:
7′ Σέντρα του Ιντζέ από αριστερά ο Δομπάζης στο 1ο δοκάρι κάνει την προβολή αποκρούει σε κόρνερ ο Μπεχτσούδης.
8′ Εκτέλεση κόρνερ του Ιντζέ από αριστερά ο Μπεχτσούδης αποκρούει με τον Αβογιάν να πιάνει ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι στέλνοντας όμως την μπάλα να περάσει ψηλά άουτ!
9′ Οι γηπεδούχοι απαντάνε με τον Οικονόμου να κάνει δυνατό μονοκόμματο σουτ από μακριά με την μπάλα να περνά λίγα μέτρα άουτ.
18′ Σέντρα του Ιντζέ από αριστερά ο Σκουδρινιούδης  αφύλακτος στο 2ο δοκάρι κάνει το σουτ η μπάλα περνάει άουτ.
29′ Ο Αβογιάν βγάζει με ωραία πάσα τον Σκουδρινούδη σε πλεονεκτική θέση  τετ α τετ δεξιά μέσα στην περιοχή  αυτός σουτάρει αποκρούει ο Μπεχτσούδης η μπάλα επιστρέφει στο ίδιον που ξανά σουτάρει και πάλι όχι από τον Μπεχτσούδη!
31΄Ο Αβογιάν περνάει με εξαιρετική ντρίπλα δύο παίκτες της Ένωσης από αριστερά και βγάζει ωραία σέντρα για τον Ιντζέ που στο 1ο δοκάρι πιάνει  ωραία την κεφαλιά, πέφτει και αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπεχτσούδης!
32′ ΓΚΟΛ!!! 0-1  Ο Πετρόπουλος Σ. βγάζει με εξαιρετική κάθετη στην πλάτη της άμυνας τον Δομπάζη ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ προλαβαίνει τον Μπεχτσούδη και σκοράρει!
40′ ΓΚΟΛ!!! 1-1 Η Ένωση Οινόης ισοφαρίζει με τον Δόμπα να εκτελεί το κόρνερ από δεξιά και τον Καϊσίδη στην καρδιά της άμυνας του Ορέστη να πιάνει ωραία κεφαλιά νικώντας τον Γαλλή!
Ημίχρονο
45′ Σέντρα του Ιντζέ από αριστερά ο Δομπάζης κάνει το σουτ μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Μπεχτσούδης.
60′ Ο Ιντζές από δεξιά δίνει στον αφύλακτο  Αβογιάν περίπου στο σημείο του πέναλτι  “μισό γκολ” αυτός πλασάρει πάνω στον Μπεχτσούδη που μπλοκάρει!
80′ ΓΚΟΛ!!! 1-2 Αυστηρό πέναλτι καταλογίζει ο Ουζουνίδης σε ανατροπή του Δομπάζη από παίκτη της Οινόης, το εκτελεί ο Πετρόπουλος Σ. ευστοχώντας!
83′ ΓΚΟΛ!!! 1-3 Ο Δομπάζης από διαγώνια δεξιά θέση μέσα στην περιοχή κάνει το σουτ νικώντας τον Μπεχτσούδη και γράφοντας το τελικό σκορ του αγώνα.
84′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση Οινόης με τον Τσοκαλίδη να πιάνει την κεφαλιά ψαράκι αφύλακτος στην γραμμή της  μικρής περιοχής του Ορέστη  και τον Γαλλή να αποκρούει εντυπωσιακά!
90′ Σουτ του Ισμαήλογλου από μακριά περνάει άουτ.

Τελικό Σκορ: Ένωση Οινόης – Ορέστης Ορεστιάδας 1-3

Μας άρεσε:  Παρότι νωρίς για να βγάλουμε συμπεράσματα , μας άρεσε το ρόστερ της Ένωσης Οινόης που ενισχύθηκε σημαντικά σε σχέση με πέρσι, σίγουρα θα ξεχωρίσει στον Βόρειο όμιλο της  Β΄Κατηγορίας. Ο Ορέστης παρότι νέο ρόστερ “της τελευταίας στιγμής” δείχνει αρκετά έτοιμος με τους με έμπειρους παίκτες να βγαίνουν μπροστά και τους νεαρούς να παλεύουν για μια θέση στην 11άδα!

Δεν μας άρεσε: Οι ατυχία των μπλε , ο Ιντζές αποχώρησε τραυματίας στο 66′  (μάλλον όχι κάτι σοβαρό) με τον Τσολακίδη που τον αντικατέστησε να τραυματίζεται και αυτός στις καθυστερήσεις  βγάζοντας τον  ώμο του ενώ τραυματίας αποχώρησε ένα τέταρτο πριν στο  77′ και ο Αβογιάν του οποίου γύρισε το γόνατο και θα γνωρίζουμε την κατάσταση του την Δευτέρα!

MVP: Δύο ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν στο γήπεδο “ο παλιός”  Στέφανος Πετρόπουλος για την συνολική του παρουσία, πραγματικός αρχηγός έκοβε -μοίραζε- έβλεπε γήπεδο δίνοντας ηρεμία και σιγουριά  στην ομάδα του , χάρισε μισό γκολ στο 0-1 και σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι το 1-2 και ο “ο νέος” Νίκος Δομπάζης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ , κέρδισε το πέναλτι για το 1-2 και σκόραρε το τελικό 1-3 με σουτ , τι άλλο να κάνει ο 18χρονός στο ντεμπούτο του στον Ορέστη;!

Το στραγάλι: Γενικά εύκολο απόγευμα για το διαιτητικό τρίο με τον Ουζουνίδη να ακούει πολλά παράπονα στην φάση του πέναλτι από τους γηπεδούχους μάλλον δίκαια! Εκτός από αυτή την αμφισβητούμενη φάση δεν υπήρξε κάτι το μεμπτό ούτε για τις αποφάσεις του ίδιου ούτε για τους βοηθούς του Κωστακιώτη και Χατζόπουλο.

Συνθέσεις:

Ένωση Οινόης (Γιώργος Ναλμπάντης): Μπεχτσούδης, Τοζάνης, Τσοκαλίδης, Αλεξούδης, Μπαξεβανίδης Π, Οικονόμου (45′ Τσιφτσής), Δόμπας (68′ Ισμαήλογλου), Παντσίδης, Δήμου, Μπαξεβανίδης Σ. Καϊσίδης (78′ Παυλίδης)

Στον πάγκο: Παυλίδης, Ισμαήλογλου, Τσιφτσής, Αρβανίτης, Παγάνης, Καδόπουλος

Ορέστης Ορεστιάδας (Σάκης Ζησίδης): Γαλλής, Ατματζίδης, Πασχαλάκης, Κοτζά, Μίλης, Πετρόπουλος Σ. Σκουδρινούδης (92΄Ντουμανάκης), Νάκου (Θεμελής 85′), Αβογιάν (77′ Μουτουσίδης), Δομπάζης, Ιντζές (66′ Τσολακίδης)

Στον πάγκο : Μπρούτσος, Θεμελής, Ντουμανάκης, Τσολακίδης, Μουτουσίδης