Ματς χωρίς άμυνες στα Ρίζια!

Συντάκτης Νewsroom 24 Ιανουαρίου, 2016 23:16

Πολλά Γκολ στα Ρίζια

Γράφει ο Δημήτρης Μηλίκας:

Ένας αγώνας χωρίς άμυνες διεξήχθη σήμερα στα Ρίζια όπου η Π.Α.Ε. Ριζίων υποδέχθηκε τον Α.Ο.Αλεξανδρούπολης  για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου.Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι καταφέρνοντας στα πρώτα  δεκαπέντε λεπτά του αγώνα να σκοράρουν δύο γκολ (8΄Καλυμνιός,15΄Κυριακίδης) η ΠΑΕ μείωσε (22΄Σαλδής) αλλά ο Άλεξ απάντησε με ακόμα ένα γκολ (26΄Καλυμνιός) και έτσι στο ημίχρονο το σκορ ήταν 1-3!Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο Άλεξ κατάφερε να σκοράρει δύο ακόμα γρήγορα γκολ στο (49΄Καλυμνιός, 51΄ Καλομπρατσίδης) με αποτέλεσμα να καθαρίσει νωρίς την υπόθεση νίκη . Τα Ρίζια μείωσαν εκ νέου  με δύο γκολ (79΄Σαλδής,85΄Τσακαλίδης) και μάλιστα απείλησε να επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι όταν ο Τσακαλίδης ανετράπη μέσα στην περιοχή από αμυντικό του Άλεξ (86΄) αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης Κεσσούδης έδειξε παίζεται .Έτσι το γκολ του Αγγελακάκη ( επέστρεψε από τον τραυματισμό του μετά από τρεις μήνες)  στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 3-6 !Αξιοσημείωτη ήταν η επίδοση του Καλυμνιού ο οποίος έκανε χατ τρικ και ήταν ο MVP του αγώνα!Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κεσσούδης με βοηθούς τους Σαββούδη και Τσίκα.

Λεπτό προς Λεπτό:

1΄Τετ α τετ βγαίνει ο Γεωργιάδης με τον Οσανλή αποκρούει ο δεύτερος!

ΓΚΟΛ!!! 0-1 Πάσα του Καλαϊτσίδη βγάζει  τον Καλύμνιο σε θέση για γκολ δεν αστοχεί ο δεύτερος στο πλασέ που επιχειρεί και ανοίγει το σκορ.

15΄ΓΚΟΛ!!! 0-2 Σέντρα του Γεωργιάδη από αριστερά ο Κυριακίδης πιάνει το σουτ κοντά στην μικρή περιοχή και διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του !

22΄ΓΚΟΛ!!! 1-2 Σέντρα του Μουτάφη από αριστερά ο Σαλδής από το ύψος της γραμμής της  μικρής περιοχής πιάνει την κεφαλιά και μειώνει για την ομάδα του !

26΄ΓΚΟΛ!!! 1-3 Ο Θώδης κάνει την μπαλιά με τον Καλυμνιό να περνάει  και τον Οσανλή και  να σκοράρει σε κενή εστία .

49΄ΓΚΟΛ!!! 1-4 Ο Καλομπρατσίδης  μετά από λάθος της άμυνας της ΠΑΕ Ριζίων κάνει την πάσα στον Καλυμνιό ο οποίος και πάλι περνάει το Οσανλή και πλασάρει εύστοχα!

51΄ΓΚΟΛ!!! 1-5 Ο Καλομπρατσίδης κερδίζει την μπάλα μετά από νέο λάθος της άμυνας της ΠΑΕ Ριζίων και πλασάρει μέσα από την περιοχή ¨τελειώνοντας” νωρίς το παιχνίδι!

55΄Φάση διαρκείας για την ΠΑΕ Ριζίων  μέσα στην περιοχή του Άλεξ ο βαποκρούει το σουτ που επιχειρεί ο Τσακαλίδης από ιδιαίτερα ευνοϊκή θέση ενώ στην συνέχεια της φάσης η μπάλα πάει στον Τσουκάρη που από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Άλεξ!

70΄Ο Κυριακίδης διώχνει σε κόρνερ δύο πολύ ωραία σουτ ,του Καπουκράνη από αριστερά και του Μουτάφη από δεξιά !

79΄Ωραία απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μουτάφη από αριστερά διώχνει με υπερένταση και πάλι σε κόρνερ ο Κυριακίδης!

79΄ΓΚΟΛ !!! 2-5 Ο Μουτάφης εκτελεί το κόρνερ  από αριστερά με τον Σαλδή μέσα στην περιοχή να κερδίζει τις κόντρες και να μειώνει με σουτ για την ομάδα του!

85΄ΓΚΟΛ!!! 3-5  Ο Γεωργίου κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή για τον Τσακαλίδη ο οποίος κάνει το σουτ και μειώνει και άλλο για την ομάδα του!

86΄Πέναλτι ζητάν τα Ρίζια σε ανατροπή στον Τσακαλίδη  μέσα στην περιοχή του Άλεξ παίζεται δείχνει ο Κεσσούδης!

91΄ΓΚΟΛ!!! 3-6 Ωραία κίνηση  και πλασέ  μέσα από την περιοχή του Αγγελακάκη (που επέστρεψε από τον τραυματισμό του  μετά από αρκετούς μήνες ) γράφει το τελικό σκορ του αγώνα!

Τελικό Σκορ: Π.Α.Ε. Ριζίων – Α.Ο.Αλεξανδρούπολης 3-6

Συνθέσεις:

Π.Α.Ε. Ριζίων(Καλπακίδης):Οσανλής, Τοκαλατσίδης (78΄Χρηστίδης), Καπουκράνης, Κωστογλούδης, Γεωργίου, Μουτάφης, Τσουκάρης, Τσομπανούδης, Παγωνίδης (45΄Τσακαλίδης), Καστρινός, Σαλδής

Α.Ο.Αλεξανδρούπολης(Αναστασιάδης): Κυριακίδης, Κυζιρίδης, Θώδης, Λυπίτκας, Ατματζίδης, Παπανικολάου, Καλυμνιός (63΄Παπαχρήστου), Καλομπρατσίδης, Γεωργιάδης, Καλαϊτζίδης, Κυριακίδης (53΄Αγγελακάκης)