Εύστοχος ο Ορέστης, δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Ορφέα Σοφικού

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 8 Φεβρουαρίου, 2020 19:50

Ο Ορέστης υποδέχθηκε σήμερα στο Εθνικό Στάδιο Ορεστιάδας τον Ορφέα Σοφικού για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας “Super Market Arista Ναλιτζή” , δεν χρειάζονται πολλά λόγια για να περιγραφεί το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στις όλες και όλες δυο ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου με τους Τσομπανούδη στο 15′ και Μπακογιάννη στο 25′ και τις δύο φορές μετά από ασίστ του Σιγρέκη κάνοντας το 2-0 νωρίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Ορφέας ανέβηκε να πιέσει μήπως και καταφέρει να μειώσει ήρθε και το 3-0 με τον Θεμελή να βγάζει ωραία μόνο του τον Μπακογιάννη απέναντι στον Μπρούτσο στο 67΄και τον ταλαντούχο επιθετικό του Ορέστη να μην αστοχεί με την υπόθεση νίκη να τελειώνει νωρίς! Ο Ορφέας παρόλα αυτά δεν παράτησε το παιχνίδι και είχε ευκαιρία με τον Μπαλάκη να βρίσκει με εκτέλεση φάουλ τον Σταματόπουλο αυτόν να πιάνει την κεφαλιά σε καλό σημείο αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ στο 75′ και δοκάρι μετά από ωραία ενέργεια του Τζουμακίδη στο 77′, η απάντηση από τον Ορέστη ήρθε με τον Νάκου που πλασάρει λίγο άουτ στο 83′. Γενικά ήταν ένα παιχνίδι που του έλειψαν οι καλές ευκαιρίες, στα θετικά η συμμετοχή για ακόμα μια φορά αρκετών νεαρών παικτών για τους γηπεδούχους!

Το στραγάλι: Εύκολο απόγευμα χωρίς λάθη για τον Στρατούδη και τους βοηθούς του Κωνσταντάκη και Φιλιππίδη.

MVP: Ο Ερρίκος Μπακογιάννης , σκόραρε δύο ωραία τέρματα το 2-0 και το 3-0 στις δύο ευκαιρίες που του δόθηκαν επωμιζόμενος για ακόμα μια φορά με επιτυχία το βάρος του σκοραρίσματος για την ομάδα του. Πολύ καλός ήταν και ο Χρήστος Σιγρέκης με δύο ασίστ και γενικά καλή παρουσία!

Τελικό σκορ: Ορέστης Ορεστιάδας – Ορφέας Σοφικού 3-0

Ορέστης Ορεστιάδας (Παναγιώτης Μυλωνάς): Γαλλής, Τσουκάρης (25΄Αλεξιάδης), Γκαλογιάν (70΄Νάκου), Χριστακίεφ, Κοτζά (76΄Πετρόπουλος Χ.), Αλεξιάδης Σ. (60′ Λουλούδης), Πετρόπουλος Σ, Θεμελής, Μπακογιάννης, Τσομπανούδης, Σιγρέκης

Ορφέας Σοφικού (Γιώργος Τουφάκης): Μπρούτσος, Πασχαλάκης, Μεσονύχτης, Τερτσούδης, Χατζής, Σταματόπουλος, Μπαλάκης, Ραχωβίτης, Δράκος, Τζουμακίδης, Σεργιανός