Ορέστης Ορεστιάδας – Αναγέννηση Μεταξάδων 3-1

Συντάκτης Νewsroom 18 Ιανουαρίου, 2015 12:16

Σήμερα στο δημοτικό στάδιο Ορεστιάδας ο Ορέστης υποδέχθηκε την Αναγέννηση Μεταξάδων. Οι γηπεδούχοι αν και έμειναν πίσω στο σκορ  στο 19΄ με γκολ του Γαβριηλάκη  κατάφεραν μέσα σε μόλις 8 λεπτά να προηγηθούν ! Ο Παγωνίδης με προβολή από κοντά  ισοφάρισε και ο Γιόντης έδωσε με ένα εξαιρετικό σουτ το προβάδισμα στην ομάδα του  .Από αυτό το σημείο ο Ορέστης πήρε πλήρως τα ηνία του αγώνα και δεν έδωσε  στην Αναγέννηση την ευκαιρία να ελπίζει για κάτι μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού.Η κόκκινη κάρτα στον Παναγιωτάκο στο 58΄(μετά από ανατροπή στον Μπακιρτζή ,τελευταίος παίκτης)  και το όμορφο γκολ του Παπαθανασίου  τέλειωσαν νωρίς την υπόθεση νίκη. Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Σημίδης με βοηθούς του Δαλαμπούρα και Κίτσο Κ.     Αναλυτικά:

8΄Σέντρα του Καπουκράνη από δεξιά ο Παγωνίδης μέσα στην μικρή περιοχή κάνει την προβολή η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Αραμπατζή.

10΄Ωραίο σουτ του Παπαζήση  έξω από την περιοχή με φάλτσο,εκτινάσσεται και διώχνει την μπάλα που κατευθυνόταν στο δεξί γάμα της εστίας του ο Αραμπατζής.

19΄ΓΚΟΛ!!! 0-1 Εκτέλεση φάουλ του Τσομπανούδη από μακριά φέρνει την μπάλα στην περιοχή του Ορέστη οπού ο Παναγιωτάκος παίρνει την κεφαλιά πάσα για τον Γαβριηλάκη ο οποίος δεν συγχωρεί την άμυνα του Ορέστη που τον άφησε αφύλακτο και με βολ πλανέ μέσα από την περιοχή  δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Οτέμπερη ανοίγοντας το σκορ.

24΄ΓΚΟΛ!!!1-1 Το γκολ που δέχεται ο Ορέστης τον ξυπνάει και ανεβάζει την απόδοση του .Έτσι μετά από σουτ του Παπαθανασίου  έξω από την περιοχή και απόκρουση του Αραμπατζή ο Παγωνίδης παίρνει το ριμπάουντ και κάνει με την μία την προβολή από κοντά ισοφαρίζοντας.

27΄ΓΚΟΛ!!! 2-1 Ο Ορέστης δεν μένει στην ισοφάριση αλλά λίγα λεπτά αργότερα περνάει μπροστά στο σκορ .Όταν ο Γιόντης παίρνει πολλά μέτρα με την μπάλα στα πόδια από το κέντρο του γηπέδου μέχρι την περιοχή της Αναγέννησης όπου πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ που στέλνει την μπάλα να περάσει από το δεξί παραθυράκι του Αραμπατζή πριν αναπαυτεί στο βάθος της εστίας της Αναγέννησης Μεταξάδων.

40΄Μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο  χάνει ο Παπαζήσης  στο τετ α τετ με τον Αραμπατζή  αφύλακτος είχε όλο το χρόνο να σκοράρει αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Αναγέννησης.

58΄Ο Παναγιωτάκος ανατρέπει  τον Μπακιρτζή και σαν τελευταίος παίκτης αντικρίζει την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης Σημίδη.Με  δέκα η Αναγέννηση.

61΄ΓΚΟΛ!!! 3-1 Δεν αργεί να φανεί η αριθμητική υπεροχή του Ορέστη όταν στο 71΄λεπτό ο Παπαθανασίου βάζει και αυτός ένα εξαιρετικό γκολ .Με σουτ έξω από την περιοχή δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Αραμπατζή ο οποίος βλέπει την μπάλα να περνάει αυτήν την φορά από το αριστερό παραθυράκι του πριν καταλήξει στα δίχτυα του.

65΄Ωραία κούρσα του Βλασίδη από αριστερά βγάζει και την σέντρα στον Μπακιρτζή ο οποίος κάνει το βολ πλανέ η μπάλα όμως πάει πάνω στο Αραμπατζή που αποκρούει.

84΄Σέντρα του Καδόπουλου για τον Μπακιρτζή που πιάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι αποκρούει ο Αραμπατζής η μπάλα στρώνεται στον Παγωνίδη που από το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνει ωραίο σουτ ο οποίο πριν καταλήξει άουτ ξύνει το οριζόντιο δοκάρι του Αραμπατζή.

Ορέστης Ορεστιάδας ( Λυμπερίδης): Οτέμπερης, Βλασίδης, Καπουκράνης, Χριστοφορίδης (67΄ Πετρόπουλος Χ.), Χατζημιχάλης, Γιόντης, Αλεξακούδης, Παπαζήσης (51΄ Μπακιρτζής), Παγωνίδης, Παπαθανασίου (74΄ Δήμου), Καδόπουλος.

Αναγέννηση Μεταξάδων (Μαντάρας) : Αραμπατζής, Κασκανέτας, Παπαδόπουλος Α. (α.α. 16΄ Γαβριηλάκης) , Παπαδόπουλος Χ. (45΄Μαντάρας) , Κιολές (79΄Νικολαΐδης) , Πανουργούδης, Παπατριανταφύλλου, Παναγιωτάκος, Πουρζιτίδης ,Τσομπανούδης, Καμπουρούδης,

Ρεπορτάζ-Επιμέλεια:Δημήτρης Μηλίκας

(Απαγορεύεται η αναδημοσίευση κάθε είδους,χωρίς έγγραφη άδεια )