Ορέστης Ορεστιάδας – Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 2 Οκτωβρίου, 2016 21:16

Δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την νίκη στην πρεμιέρα  κόντρα στον Ιπποκράτη ο Ορέστης !

Στο ΔΑΚ Ορεστιάδας βρέθηκε το Ράδιο Έβρος για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου εκεί ο Ορέστης υποδέχθηκε τον Ιπποκράτη . Στο τρίτο μόλις λεπτό ο Αραμπατζής αναγκάστηκε να κάνει αναγκαστική αλλαγή και στην θέση του Στεφανίδη που αποχώρησε με τράβηγμα να βάλει τον Καστρινό κάτι που όμως δεν επηρέασε τον Ορέστη που είχε την κατοχή και λίγο πριν την συμπλήρωση των 15΄πρώτων λεπτών του αγώνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με σουτ Μεμούρη στο 14΄ ενώ είχε και άλλες ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ. Αυτό  έγινε ακριβώς μετά την επιστροφή των ομάδων από την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο 48΄ο Μεμούρης (και πάλι)  με υπέροχο πλασέ  στην κίνηση μετά από μπαλιά του Οικονόμου διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα αλλά και τα τέρματα της ομάδας του και τέσσερα λεπτά αργότερα στο 52΄ο Παπαγιαννίδης με ωραία κίνηση και  πλασαριστό σουτ με το αριστερό στο απέναντι  γάμα της εστίας του Κυριακίδη   έγραψε το τελικό σκορ από νωρίς δίνοντας διαδικαστικό ρόλο στα επόμενα 40 λεπτά του αγώνα  , έτσι ο Ορέστης πήρε μια άνετη νίκη κόντρα στον Ιπποκράτη που  κατάφερε να κάνει  κλασική ευκαιρία  μόνο στο 88′ λεπτό με τον Κατσαμάγκα ! Χωρίς προβλήματα κύλησε το παιχνίδι για τον διαιτητή του αγώνα Κυριαζίδη και τους βοηθούς του Παλαιοπάνη και Τσίκα .

3΄Ωραία κάθετη του Βουδούρη για τον Δαρβούδη ο οποίος από δεξιά και μέσα στην περιοχή κάνει το σουτ αλλά στέλνει την μπάλα λίγα μέτρα!

8΄Εκτέλεση φάουλ του Καστρινού  από θέση δεξιά και μακριά από την μεγάλη περιοχή  φέρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή , δεν αποκρούουν καλά οι αμυνόμενοι του Ιπποκράτη αυτή  πάει στον Δαρβούδη που από πλεονεκτική θέση κάνει το σουτ αποκρούει ενστικτωδώς  ο Κυριακίδης και με την βοήθεια του οριζόντιου του δοκαριού σε κόρνερ  !

14΄GOAL!!! 1-0  Ο Μεμούρης εκμεταλλεύεται την σύγχυση μετά από κόντρα στην μεγάλη περιοχή του Ιπποκράτη  και από το ύψος της γραμμής κάνει ωραίο σουτ ανοίγοντας το σκορ (video)!

28΄Σουτ του Οικονόμου μετά από φάση διαρκείας  στα καρέ του Ιπποκράτη αποκρούει ο Κυριακίδης!

32΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Ορέστη όταν ο Πασχαλίδης κάνει την κούρσα και την  σέντρα από αριστερά  για τον Παπαγιαννίδη που στο δεύτερο δοκάρι πιάνει  το σουτ το οποίο διώχνουν οι αμυνόμενοι του Ιπποκράτη κοντά στην γραμμή της εστίας τους !

34΄Όμορφη απευθείας  εκτέλεση φάουλ  του Κιτσικούδη λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή του Ιπποκράτη  αποκρούει εντυπωσιακά ο Κυριακίδης  σε κόρνερ !

48΄GOAL!!! 2-0 Υπέροχη ψηλή μπαλιά του Οικονόμου για τον Μεμούρη που φεύγει ταχύτατα  ανάμεσα από δύο αντιπάλους του και στον αέρα πιάνει το πλασέ που κρεμάει τον Κυριακίδη και διπλασιάζει και τα προσωπικά αλλά και τα τέρματα της ομάδας του !

52΄GOAL!!! 3-0  Ο Παπαγιαννίδης και ο  Τρανόπουλος   αλλάζουν ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή με τον πρώτο να κάνει όμορφη  ντρίπλα και  με σουτ με το αριστερό   να στέλνει την μπάλα στο αριστερό γάμα της εστίας του Ιπποκράτη  !

53΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πυλούδη περνάει πάνω από τα δοκάρια του Γαλλή !

55΄Ωραίο σουτ του Παπαγιαννίδη μέσα από την περιοχή περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κυριακίδη !

88΄Εκτέλεση φάουλ του Ντελαπέρα από αριστερά ο Κατσαμάγκας πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της μεγάλης περιοχής του Ορέστη αλλά στέλνει την μπάλα μόλις άουτ !

Τελικό Σκορ : Ορέστης Ορεστιάδας – Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης 3-0

Συνθέσεις :

Ορέστης Ορεστιάδας (Γιώργος Αραμπατζής): Γαλλής, Στεφανίδης (4΄Καστρινός), Κιτσικούδης, Πετρόπουλος, Γενηκομσίου, Μεμούρης, Παπαγιαννίδης, Οικονόμου, Βουδούρης, Πασχαλίδης (45΄Τρανόπουλος), Δαρβούδης (65΄Οτέμπερης)

Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης (Κώστας Βουρδόγλου): Κυριακίδης, Κούρος ( 80΄Φουρνουτζής), Ράλλης, Σίσκος (45΄Φραντζάνας), Μαργαρίτης, Βιτζέκας, Πυλούδης, Γαλανός, Μαρασλής (63΄Παγωνίδης), Νταλαπέρας, Κατσαμάγκας