ΕΠΣ Έβρου: Ισόπαλο το ντέρμπι ανάμεσα σε Ορέστη Ορεστιάδας και Ένωση Άνθειας/Αρίστεινου

Συντάκτης Νewsroom 31 Ιανουαρίου, 2016 19:47

Μοιράστηκαν τους βαθμούς Ορέστης Ορεστιάδας  και Ένωση Άνθειας/Αρίστεινου στο ντέρμπι της 13ης Αγωνιστικής της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου!

Γράφει ο Δημήτρης Μηλίκας:

Πραγματικό ντέρμπι παίχθηκε  σήμερα στο Δ.Α.Κ. Ορεστιάδας για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου.  Ο Ορέστης υποδέχθηκε την Ένωση Άνθειας/Αρίστεινου σε έναν αγώνα που όπως είχαμε προβλέψει  το σύνολο του Αραμπατζή αναμενόταν να είναι πιο ανταγωνιστικό σε σχέση με τις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος!  Έτσι οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες (Σουτ Παπαγιαννίδης,δοκάρι  Μεμούρης, τετ α τετ Ελευθεριάδης ,κεφαλιά  Πετρόπουλος  ) αλλά έμειναν πίσω στο σκορ με γκολ του Δουρουγιδένη ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου!Πάντως δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μεμούρη (ο οποίος αφιέρωσε το γκολ που πέτυχε στον απόντα λόγω πένθους αρχηγό της ομάδας  Οικονόμου για τον ίδιο λόγο η ομάδα του Ορέστη αγωνίσθηκε με μαύρα περιβραχιόνια και τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα).Από το σημείο αυτό και μετά δεν έγιναν και πολλές ενδιαφέρουσες φάσεις στο παιχνίδι εκτός από την κεφαλιά του Απότα που έβγαλε ωραία ο Γαβριήλ αλλά και δύο ακόμα φάσεις του Ελευθεριάδη οι οποίες δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τον ίδιο και την ομάδα του.Επίσης άξια αναφοράς είναι η αρκετά  καλή απόδοση του Καστρινού στο πρώτο παιχνίδι μετά την επιστροφή του στην ομάδα του Ορέστη  !Το παιχνίδι διηύθυνε ο Σουβαράς  με βοηθούς του τους Τσίκα και Παλαιοπάνη.

Λεπτό προς λεπτό:

9΄Κόρνερ του Νταλαπέρα με φάλτσο  η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ορέστη και απομακρύνεται!

11΄Καλό σουτ του Παπαγιαννίδη από αριστερά και περίπου στην γραμμή της μεγάλης περιοχής αποκρούει ωραία ο Καρβουνίδης!

19΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Ορέστη μετά από σέντρα του Ελευθεριάδη από δεξιά ο Μεμούρης πιάνει καρφωτή κεφαλιά από την μικρή περιοχή αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι και χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Ένωσης Άνθειας/Αρίστεινου προτού καταλήξει άουτ.

26΄Ακόμα μια μεγάλη  ευκαιρία για τον Ορέστη. Ωραίο ανέβασμα του Μεμούρη με την μπάλα από αριστερά  προς την άμυνα της Ένωσης Άνθειας/Αρίστεινου σπάει την μπάλα στον Ελευθεριάδη που μέσα στην περιοχή και δεξιά ξεμαρκάρεται από τον προσωπικό του αντίπαλο με ωραία ντρίπλα αλλά το συρτό πλασέ που επιχειρεί περνάει μόλις άουτ αριστερά από την εστία του Καρβουνίδη!

40΄Εκτέλεση φάουλ του Καστρινού από αριστερά ο Πετρόπουλος πιάνει την γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι η μπάλα όμως περνάει λίγο άουτ πάνω από τα δοκάρια της Ένωσης Άνθειας/Αρίστεινου!

44΄ΓΚΟΛ!!! 0-1 Ο Καλέτσιος κάνει την σέντρα από δεξιά ο Δουρουγιδένης πιάνει το πλασέ στο πρώτο δοκάρι και ανοίγει το σκορ για την ομάδα του!

48΄ΓΚΟΛ!!! 1-1 Ο Καστρινός επιχειρεί σουτ λίγο έξω και δεξιά από την μεγάλη περιοχή με τον Μεμούρη να γίνεται αποδέκτης της μπάλας σε πλεονεκτική θέση να κάνει και το σουτ στην κλειστή γωνία και να ισοφαρίζει για την ομάδα του!

56΄Σουτ του Ελευθεριάδη από ευνοϊκή θέση μέσα και δεξιά στην περιοχή της Ένωσης περνάει άουτ!

57΄Κόρνερ εκτελεί ο  Καρασερίδης από δεξιά ο Απότας πιάνει δυνατή κεφαλιά από το ύψος της γραμμής της μικρής περιοχής αποκρούει με υπερένταση ο Γαβριήλ!

76΄Ο Ελευθεριάδης παίρνει το “ριμπάουντ” μέσα στην περιοχή  μετά από εκτέλεση κόρνερ για τον Ορέστη και πιάνει εντυπωσιακό βολ πλανέ  πέφτει και αποκρούει ο Καρβουνίδης εντυπωσιακά!

Τελικό Σκορ: Ορέστης Ορεστιαδας – Ένωση Άνθειας/Αρίστεινου 1-1

Συνθέσεις :

Ορέστης Ορεστιάδας(Γιώργος Αραμπατζής): Γαβριήλ, Στεφανίδης (84΄Αλεξακούδης), Ζαχαρνούδης, Πετρόπουλος, Γιώντης, Ελευθεριάδης, Βουδούρης (88΄Μπετζέκας), Παπαγιαννίδης, Μεμούρης, Παρασκευάς, Καστρινός (80΄Κυλιτζίδης)

Ένωση Άνθειας/Αρίστεινου(Μιχάλης Φλώρος): Καρβουνίδης, Δουμπουλάκης, Καρασερίδης, Απότας, Τσαπάνης, Πατσιώρας (82΄Καπανίκας), Δουρουγιδένης, Κολέτσιος (82΄Δεδελούδης), Νταλαπέρας (68΄Μωραΐτης), Σιβούδης, Καβατζικιώτης