Νικητής σε ματς θρίλερ ο Ορέστης 4-3 τον Ποντιακό

Συντάκτης Σοφιανός Κανταρίδης 4 Οκτωβρίου, 2020 19:43

Πρεμιέρα σήμερα για την ομάδα του Ορέστη και του Ποντιακού σε ένα ματς που τα είχε όλα, φάσεις, γρήγορα γκολ, ένταση, κόκκινες κάρτες και νικητή τον Ορέστη με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα στο 93ο λεπτό.

Λεπτό προ λεπτό:

4′: Δεν άργησε να ανοίξει το σκορ στην αναμέτρηση μιας και στην πρώτη φάση του αγώνα και συγκεκριμένα στο τέταρτο λεπτό ο Ορέστης μετά από σέντρα του Μπακογιάννη από την δεξιά πλευρά και σουτ του Σταματόπουλου έγινε το 1-0!
7′: Η ισοφάριση ήταν άμεση καθώς η ομάδα του Ποντιακού τρία λεπτά αργότερα μετά από ατομική ενέργεια του Αντωνακούδη και πλασέ του ίδιου μέσα από την περιοχή σημείωσε το 1-1.
9′: Ψηλή προωθημένη πάσα πίσω από το κέντρο του Αντωνακούδη στον Σαγκιρίδη αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μπλοκάρει την μπάλα.
14′: Ατομική ενέργεια του Αντωνακούδη για τον Ποντιακό από τα πλάγια πάσα στον Λαμπάκου το σουτ έφυγε έξω.
18′: Μετά από φάση διαρκείας ο Λουλούδης κάνει σουτ στο τέρμα μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Ποντιακού.
33′: Εκτέλεση φάουλ του Κυρκούση από τα δεξιά αποκρούει ο τερματοφύλακας με την επιστροφή σουτάρει Μπαογιάννης που σημείωσε το 2-1.
36′: Τετ-α-τετ του Κυρκούση μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
38′: Ωραία κίνηση του Πετρόπουλου, σουτ του Σιγρέκη η μπάλα φεύγει άουτ.
40′: Ατομική ενέργεια του Εμμανουηλίδη, ο οποίος εκτελεί με πλασέ και κάνει το 3-1.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ορέστη να προηγείται με 3-1
58′: Κόκκινη κάρτα για τον Θεμελή ποδοσφαιριστή του Ορέστη που έκανε φάουλ πλάγια της μεγάλης περιοχής στον Καλυμνιό
71′: Ο τερματοφύλακας του Ορέστη κάνει πέναλτι στον Αγγελακάκη. Την εκτέλεση την αναλαμβάνει ο ίδιος και γράφει το 3-2.
88′: Ατομική ενέργεια του Αγγελακάκη που ισοφαρίζει σε 3-3 και δέχεται την κόκκινη κάρτα κατά την διάρκεια των πανηγυρισμών.
90+3′: Από ατομική ενέργεια του Σιγρέκη ο Ορέστης παίρνει την νίκη στις καθυστερήσεις και κερδίζει τον Ποντιακό 4-3.

MVP:
Στο συγκεκριμένο παιχνίδι ξεχώρισαν αρκετοί παίκτες.
Ο πρώτος είναι ο νεαρός Αντωνακούδης του Ποντιακού που με τις ενέργειες του δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του Ορέστη και έβαλε και το πρώτο γκολ του Ποντιακού.
Ο δεύτερος που ξεχώρισε για τα αγωνιστικά του κατορθώματα ήταν ο Αγγελακάκης που πέτυχε δύο γκολ, είχε ευκαιρίες και για το χατ-τρικ αλλά χάλασε την απόδοση του με την κόκκινη που δέχτηκε.
Ένας ακόμη παίκτης που διακρίθηκε ήταν ο Μπακογιάννης με την συνολική του παρουσία.

Διαιτητές: Την αναμέτρηση διέυθυνε ο Κεφυλής με βοηθούς του τον Κολιπέτρο και την Χριστίδου.

Συνθέσεις:
Ορέστης Ορεστιάδας(Mυλωνάς): Τσώλης, Λουλούδης ,Αλεξιάδης, Γκαλογιάν, Θεμελής, Καπούλους, Πετρόπουλος, Κυρκούσης (65′ Ντουμανάκης), Εμμανουηλίδης, Μπακογιάννης, Σταματόπουλος, Σιγρέκης (Παρασχίδης).
Ποντιακός: Χατζητζίβας, Σαγκιρίδης (46′ Βεζάσης), Θώδης, Κουφός, Μαργαρίτης, Πουλουκτσής (86′ Δουβάρας), Καλυμνιός (89′ Πορτοκαλίδης), Ρήγας (75′ Καρβουνίδης), Λαμπάκος ( 46′ Αγγελακάκης), Καλαϊτζίδης, Αντωνακούδης.