Νίκησε τον Άλεξ και πάει στο ντέρμπι κορυφής με ψυχολογία ο Ορέστης !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 5 Μαρτίου, 2017 20:38

Παρότι ο Ορέστης έδειξε ότι είχε το μυαλό του στο επόμενο παιχνίδι (16η αγωνιστική Α.Ε.Διδυμοτείχου – Ορέστης Ορεστιάδας) πήρε την νίκη κόντρα στον μαχητικό Α.Ο.Αλεξανδρούπολης !

Σήμερα για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου ο Ορέστης Ορεστιάδας υποδέχθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Βύσσας (λόγω κακής κατάστασης του αγωνιστικού χώρου του Εθνικού Σταδίου Ορεστιάδας) τον Α.Ο.Αλεξανδρούπολης σε ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλές φάσεις. οι μπλε του Αραμπατζή  ευτύχησαν να προηγηθούν με την εύστοχη  εκτέλεση πέναλτι του Οτέμπερη (υπόδειξη για χέρι του Γιακουμπίδη) στις καθυστερήσεις  του πρώτου ημιχρόνου σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα , (δείτε την στο βίντεο που ακολουθεί).Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καραπαναγιώτης έκανε γρήγορα τις αλλαγές του για να κυνηγήσει την ισοφάριση αλλά ο Ορέστης ήταν καλύτερος και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα , εκτός από την φάση στην οποία στο 63′  ο Κυζιρίδης από αριστερά  έκανε την σέντρα και ο  Παγωνίδης έπιασε την κεφαλιά σχεδόν  αφύλακτος (μετά την πτώση του Ντινούδη) από ευνοϊκή  θέση μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνάει ελάχιστα αριστερά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γαλλή η οποία ήταν και η μοναδική κλασική ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι οι οποίοι έμειναν από ψυχολογικές δυνάμεις  μετά την κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) στον Δεληγιαννίδη στο 73′ για μαρκάρισμα του  στον Παπαγιαννίδη   , με τους γηπεδούχους  να σκοράρουν  δύο ακόμα τέρματα με τον Οτέμπερη στο  81΄ και τον Παπαγιαννίδη στο  89΄διευρύνοντας το σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα  !

Παράπονα από τους φιλοξενούμενους άκουσε ο διαιτητής της αναμέτρησης Κεσσούδης χωρίς προβλήματα το παιχνίδι για τους βοηθούς Τσίκα και Κίτσο !

Λεπτό προς λεπτό :

Στα πρώτα 45΄λεπτά του αγώνα δεν έγινε κάποια μεγάλη ευκαιρία παρά μόνο κάποια σουτ έξω από την περιοχή  από τους Παγωνίδη 11΄, Παπαγιαννίδη 18′ , Τρανόπουλο 26′  και  το ανάποδο ψαλίδι του Μεμούρη στο 37΄μετά από ωραία σέντρα του Στεφανίδη με όλες τις προσπάθειες να καταλήγουν άουτ !

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ορέστης ευτύχισε να προηγηθεί όταν ο Μεμούρης μπήκε ωραία από αριστερά  και έσπασε την μπάλα παράλληλα με την εστία   ο Καρβουνίδης  έπεσε και απέκρουσε με τον  Τρανόπουλο να κάνει το σουτ και την μπάλα να χτυπάει στον Γιακουμπίδη με τον διαιτητή της αναμέτρησης  Κεσσούδη να καταλογίζει αμέσως  την εσχάτη των ποινών για χέρι (δείτε στο βίντεο που ακολουθεί) , ο Οτέμπερης εκτέλεσε μετά από εντολή του Αραμπατζή εύστοχα και άνοιξε το σκορ (1-0)!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ορέστης ήταν εμφανώς καλύτερος και είχε και τις ευκαιρίες στο 50΄ο Παπαγιαννίδης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και έξω από την περιοχή ο Μεμούρης έπιασε την κεφαλιά από διαγώνια θέση στο δεύτερο δοκάρι στέλνοντας την μπάλα  άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Οτέμπερης εκτελεί κόρνερ από αριστερά διώχνει η άμυνα του Άλεξ με τον Καστρινό να “παίρνει το  ριμπαούντ ”  και να κάνει με την μία δυνατό σουτ που πέρασε ελάχιστα δεξιά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καρβουνίδη!

Στο 63΄ο Α.Ο.Αλεξανδρούπολης είχε την μόνη κλασική   ευκαιρία του στο παιχνίδι όταν ο Κυζιρίδης έκανε την σέντρα από αριστερά η άμυνα του Ορέστη αδράνησε και ο Παγωνίδης έπιασε  σχεδόν αφύλακτος (μετά την πτώση του Ντινούδη) την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να περνάει λίγο  αριστερά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γαλλή άουτ !

Στο 73΄ο Δεληγιαννίδης δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη =κόκκινη (είχε δεχθεί την πρώτη λίγα λεπτά νωρίτερα για διαπληκτισμό μετά από σκληρό μαρκάρισμα που δέχθηκε) για μαρκάρισμα στον Παπαγιαννίδη  με τον Ορέστη με παίκτη περισσότερο να κυριαρχεί ! Στο 74′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οτέμπερη κατέληξε άουτ αφού πρώτα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Καρβουνίδη και στο 81′ ο ίδιος χρίστηκε για δεύτερη φορά σκόρερ μετά το εύστοχο σουτ που έκανε  μέσα από την περιοχή (2-0) !

Τέλος το τελικό σκορ του αγώνα γράφτηκε στο 84΄ όταν ο Δαρβούδης που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι  βρήκε ωραία με  μακρινή μπαλιά ακριβείας τον Μεμούρη αυτός έσπασε στον Παπαγιαννίδη που με ωραίο σουτ από αριστερά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Καρβουνίδη (3-0) !

MVP: Ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη στο παιχνίδι πηγαίνει εύκολα στον Οτέμπερη όχι μόνο για τα δύο γκολ που πέτυχε αλλά και γιατί κυνήγησε όλες τις φάσεις , έκανε συνεχώς κινήσεις ζητώντας μπάλα  , εκτέλεσε στημένα και γενικά έδειξε ότι έχει φτάσει  στο 100% και πάλι μετά τον τραυματισμό του !

Τελικός Σκορ Ορέστης Ορεστιάδας – Α.Ο.Αλεξανδρούπολης 3-0

Συνθέσεις :

Ορέστης Ορεστιάδας (Γιώργος Αραμπατζής): Γαλλής, Σταφανίδης, Ντινούδης, Πετρόπουλος, Τζουμακίδης, Μεμούρης, Παπαγιαννίδης, Οικονόμου, Καστρινός(70΄Βουδούρης), Οτέμπερης (84΄ Δαρβούδης), Τρανόπουλος (84′ Πασχαλίδης)

Α.Ο.Αλεξανδρούπολης (Βαγγέλης Καραπαναγιώτης): Καρβουνίδης, Χλωρίδης Ε. ( 51΄Χλωρίδης Η.), Δεληγιαννίδης, Γιακουμπίδης, Παπανικολάου, Τσαχιρίδης, Μκρτσιάν (62′ Μακιτσιάν), Παγωνίδης, Μανωλίδης (66΄ Βασιλικός), Κυζιρίδης