Νίκη στο τάι μπρέικ για τον Εθνικό στην Ορεστιάδα !

Συντάκτης Νewsroom 23 Δεκεμβρίου, 2015 23:10

Νίκη στο τάι μπρέικ  για τον Εθνικό στην Ορεστιάδα !

Στο τάι μπρέικ έφτασαν για να λύσουν τις διαφορές του Ορεστιάδα και Εθνικός ,ντέρμπι με τα όλα του στο “Νίκος Σαμαράς” !

Γράφει  ο Δημήτρης Μηλίκας:

Η 11η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος έμελλε να φέρει αντιμέτωπες σήμερα στο Νίκος Σαμαράς τις δύο ομάδες του Έβρου !Η Ορεστιάδα ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι κάνοντας εύκολα και γρήγορα το 1-0 στα σετ αντιστροφή ρόλων στο δεύτερο σετ με τον Εθνικό  να το παίρνει σχετικά εύκολα ! Από το τρίτο σετ και μετά οι ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το τάι μπρέικ στο οποίο λίγο οι διαιτητικές αποφάσεις λίγο ο εξαιρετικός Σούλαγιτς με 31 πόντους( φήμες τον θέλουν αποχωρεί από τον Εθνικό) έγειραν την πλάστιγγα προς την μεριά των φιλοξενούμενων που πανηγύρισαν νίκη μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες!Εξαιρετικό παιχνίδι για ακόμα μια φορά έκανε ο Μίλιτς ο Μαυροβούνιος κεντρικός της Ορεστιάδας τέλειωσε τον αγώνα με 20 πόντους!

Στο πρώτο σετ η Ορεστιάδα έδειχνε αήττητη πήγε μπροστά με 8-3 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ.Ενώ δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει την διαφορά μέχρι και στους 11 πόντους στο 19-8 με όλους τους παίκτες της να αποδίδουν άριστα και τον Γκούσταφσον να ξεχωρίζει !Ενώ το σετ ολοκληρώθηκε με 25-16.

Στο δεύτερο σετ  ο Εθνικός ήταν αυτό που ξεκίνησε καλύτερα με το σκορ στο τεχνικό ταιμ άουτ στο  3-8 (η ευχάριστη είδηση της ημέρα ήρθε μετά από αυτό όταν  ο Χήρας έκανε πρόταση γάμου στην κοπέλα του με αυτήν να λέει Ναι και το γήπεδο να ξεσπάει σε ζητωκραυγές και χειροκροτήματα!).Στην συνέχεια του παιχνιδιού η Ορεστιάδα κατάφερε να μειώσει προσωρινά σε 12-13 αλλά ο Εθνικός με τον Σούλαγιτς να βομβαρδίζει πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ για το 16-20 που τελικά έγινε 19-25.

Στο τρίτο σετ ο Μίλιτς πήρε δύο άσσους και ο Χήρας άλλον έναν   για το 8-5 αλλά η απάντηση ήρθε γρήγορα με τους δύο άσσους του Φογιέρ για το 9-9 συνεχείς εναλλαγές στο σκορ για τις δύο ομάδες μέχρι το 20-18 που ήρθε με τον τέταρτο άσσο του Μίλιτς στον αγώνα!Η Ορεστιάδα πήγε πρώτη στο σετ μπολ αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το σετ  το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 24-26 υπέρ τον  φιλοξενούμενων.

Το τέταρτο σετ πήγε μέσα σε μεγάλη ένταση μέχρι το 16-15  πόντο πόντο  ενώ η διαμαρτυρία του Μουστακίδη  στον Ιωαννίδη σε αυτό το σημείο  ήταν τόσο έντονη που ο προπονητής του Εθνικού πήρε  δύο απανωτά τάιμ άουτ χωρίς μάλιστα να δώσει οδηγίες στους παίκτες του οι οποίοι έκαναν στην συνέχεια λάθη ,το σερβίς του Μιγιαίλοβιτς στο φιλέ πήγε το σκορ στο 22-18 και το σετ τέλειωσε με σκορ  25-20 με όμορφο πρώτο χρόνο ανάμεσα σε Αμπουίλα και Μίλιτς  ο οποίος ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικός!

Στο τάι μπρέικ όλα συντέλεσαν στο να γίνει το παιχνίδι όσο γινόταν πιο αμφίρροπο  με το σκορ να πηγαίνει στο  5-5 από τους  δύο συνεχόμενους πόντους του Αμπουίλα για τον έναν από αυτούς ήρθε νέα έκρηξη του Μουστακίδη ο οποίος πήρε και πάλι τάιμ άουτ!Το 9-9 ήρθε από τον Μίλιτς αλλά έγινε 9-11 με το μπλοκ του Κασαμπαλή στον Βουκασίνοβιτς.Η Ορεστιάδα δεν το έβαλε κάτω και μετά από έναν απίστευτο πόντο που προήλθε από φάση διαρκείας και από δύο   μπλοκ του Χήρα στον Σούλαγιτς (το ένα μονό) ΄πέρασε μπροστά με 12-11.Το τάιμ άουτ του Μουστακιδή και η αλλαγή του πασαδόρου (μπήκε ο Βλαχόπουλος) έφερε το ματς στο 12-14 με την επίθεση του Φογιέρ και το φοβερό μπλοκ του Τουράνιανιν.Ο Γκούσταφσον έκανε το 14-14 με ωραίο πλασέ ,το 14-15 έγινε  για τον Εθνικό και το 15-15 με τον Χήρα,το λάθος του Βουκασίνοβιτς έκανε το 15-16 αλλά ο Μίλιτς έκανε το 16-16 και ο Γκούσταφσον το πρώτο ματς μπόλ 17-16 αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε σε 17-17  !Η φάση που έκρινε τελικά το παιχνίδι ήρθε στο 17-18 , όλοι διαμαρτύρονται, σύσκεψη διαιτητών με τον Μουστακίδη να ζητά άουτ και να το κερδίζει και  τον Ιωαννίδη να δείχνει δεύτερη κίτρινη-κόκκινη στον Κριστόφ αποβάλλοντας τον για τον υπόλοιπο αγώνα !Μπορεί ο Γκούσταφσον να ισοφάρισε σε 18-18 στην συνέχεια αλλά ο Εθνικός και πάλι μπήκε μπροστά 18-19 στο σκορ  και πήρε το σετ και την νίκη  με το λάθος του Αμπουίλα που κάρφωσε άουτ  και έγραψε το τελικό 18-20 στο σετ  !

Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Ορεστιάδας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-3

Τα σετ: 2-3 (25-16, 19-25, 24-26, 25-20, 18-20) σε 124΄

Α.Ο.Ορεστιάδας( Πλάμεν Κριστόφ): Χήρας 11 (8/15 ρπ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκούσταφσον 18 (17/35 επ, 1 μπλοκ), Μίλιτς 20 (12/18 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 13 (12/41 επ, 1 μπλοκ,  69% υπ -46% άριστες), Ριζόπουλος 8 (6/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ -55% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 61% υπ – 46% άριστες) Αντωνιάδης (λ),

Εθνικός Αλεξανδρούπολης(Σάκης Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 0 (0/4 επ, 57% υπ, 29% άριστες), Φόγερ 12 (8/23 επ, 3 άσσους, 1 μπλοκ, 70% υπ -62% άριστες), Σούλιαγιτς 31 (28/55 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 11 (6/18 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Κιόσης 9 (8/11 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ -47% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 16 (16/30 επ, 61% υπ – 43% άριστες), Βλαχόπουλος 2 (1/1 επ, 1 άσσος)