Ματς με σπουδαίο θέαμα το Άρδας Καστανεών – Έβρος Σουφλίου

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 23 Οκτωβρίου, 2016 21:20

Σπουδαία εντός έδρας νίκη  κατάφερε να πάρει με πεντάρα κόντρα στον Έβρο Σουφλίου ο  Άρδας Καστανεών για την 3η αγωνιστική της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου !

Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας ήταν “ροντέο” , ο Άρδας προηγήθηκε με 2-0 “από τα αποδυτήρια”  (5΄) και στα πρώτα τριάντα λεπτά το σκορ έφτασε στο  3-2 το οποίο  ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα  . Το εξαιρετικής ομορφιάς γκολ του Τσομπανούδη με ψαλιδάκι στο 4΄λεπτό της επανάληψης τέλειωσε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων με την βολίδα του Παγωνίδη στο 78΄λεπτό απλά να γράφει με ωραίο τρόπο το τελικό σκορ !

Πολλά προβλήματα αντιμετώπισε ο νεαρός  τερματοφύλακας  του Έβρου  Σοφοτάσιος ο οποίος φέρει ευθύνη τουλάχιστον στα δύο από τα πέντε γκολ που δέχθηκε .Τρεις αναγκαστικές αλλαγές έκανε ο Άρδας αφού αποχώρησαν τραυματίες (ευτυχώς ελαφρά) οι Καπετανίδης (28΄), Γουγουλιάς (47΄) και Τζοντζόρας (68΄)  . Πραγματικά άριστη ήταν  η διαιτησία του Βασιλόπουλου και των βοηθών του Διαμαντή και Καλαϊτζίδη .

Λεπτό προς Λεπτό :

3΄ΓΚΟΛ!!! 1-0 Ο Νάκου κάνει  ωραία την απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Μπετζέκα στην προσπάθεια του να διώξει να βρίσκει με το κεφάλι και άθελα του να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του !

4΄ΓΚΟΛ!!! 2-0 Πριν ακόμα οι παίκτες του Έβρου συνειδητοποιήσουν τι συνέβη ο Τσομπανούδης βρίσκει με κάθετη τον Καπετανίδη που με το σουτ του μέσα από την περιοχή κάνει το 2-0 !

11΄ΓΚΟΛ!!! 2-1 Οι παίκτες του Έβρου παρά το αρχικό σοκ κατάφεραν να αντιδράσουν μειώνοντας όταν μετά από φάση διαρκείας  ο Μιχούδης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή η μπάλα κόντραρε και πήγε στον Μυσιούδη που έκανε το σουτ και σκόραρε !

14΄ΓΚΟΛ!!! 3-1 Τα γκολ συνεχίζουν βροχή με τον Μπακιρτζή να πιέζει τον Σοφοτάσιο να του κλέβει την μπάλα μέσα στην περιοχή και δεξιά   και με εύστοχο πλασέ να δίνει και πάλι προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του !

19΄Ωραία κάθετη του Τσομπανούδη για τον Μπακιρτζή που κάνει την κίνηση ωραία και   από θέση αριστερά  μέσα στην περιοχή  και  απέναντι στον Σοφοτάσιο κάνει το σουτ με τον τερματοφύλακα του Έβρου να αποκρούει !

30΄ΓΚΟΛ!!! 3-2 Και πάλι ο Έβρος δείχνει σημάδια ζωής αφού μειώνει όταν ο Πετκίδης κάνει το κόρνερ από δεξιά και ο Πρεπούδης στο δεύτερο δοκάρι  πιάνει ωραία το πλασέ  μειώνοντας και πάλι στο γκολ για την ομάδα του !

34΄Ο Τσομπανούδης εκτελεί κόρνερ από αριστερά με τον Γουγουλιά που είχε προωθηθεί να πιάνει την κεφαλιά υπό πίεση αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ !

46΄Ωραία κάθετη του Μυσιούδη στον Λάζο αυτός κάνει το σουτ από ευνοϊκή θέση αλλά   η μπάλα βρίσκει σε αμυνόμενο και περνάει κόρνερ !

49΄ΓΚΟΛ!!! 4-2 Εκτέλεση φάουλ του Νάκου από μακρινή απόσταση ο Μυλωνάς που είχε προωθηθεί κατεβάζει ωραία με το κεφάλι για τον Τσομπανούδη που με ανάποδο ψαλίδι (!!!) σκοράρει από κοντά  .

55΄Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μιχούδη ο Κουζούλας πιάνει την κεφαλιά από κοντά μπλοκάρει εντυπωσιακά ο Ντινούδης !

78΄ ΓΚΟΛ!! 5-2 Το ωραίο μονοκόμματο σουτ  που κάνει ο Παγωνίδης με το αριστερό αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή καταλήγει στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σοφοτάσιου !

91΄Μετά από φάση διαρκείας και κόντρες μέσα στην περιοχή του Άρδα ο Κελεσίδης πιάνει το σουτ από καλή θέση αλλά η μπάλα περνάει ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Άρδα !

Τελικό Σκορ : Άρδας Καστανεών – Έβρος Σουφλίου 5-2

Συνθέσεις:

Άρδας Καστανεών (Μυλωνάς Παναγιώτης): Ντινούδης, Τσοντζόρας (68΄Καϊσίδης), Τζιαφερίδης , Χαρισιάδης, Γουγουλιάς (47΄Μυλωνάς Γ.), Πετράς, Τσομπανούδης, Νάκου, Μπακιρτζής, Καπετανίδης (28΄Παγωνίδης), Αλμπαντης

Έβρος Σουφλίου (Ζαπαρτίδης Πασχάλης): Σοφοτάσιος, Ράλλης, Μπάμιος, Τζαμπατζόγλου (45΄Δροσάκης), Μπετζέκας, Κουζούλας, Πρεπούδης (67΄Κουρούδης), Μυσιούδης (62΄Κελεσίδης), Πετκίδης, Μιχούδης, Λάζος