Νίκη του Ορέστη κόντρα στον Άρδα και στο πρωτάθλημα

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 12 Νοεμβρίου, 2017 20:43

2/2 για τον Ορέστη κόντρα στις Καστανιές

Ο Άρδας  υποδέχθηκε τον Ορέστη σήμερα στις Καστανιές στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου! Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού φέρνοντας το ματς στα μέτρα τους , σε αυτό βοήθησε το γκολ το οποίο σκόραραν πριν την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου του αγώνα με το Ρουσσίδη Αθ.  (την ώρα μάλιστα που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο καθώς ο Οτέμπερης τραυματίστηκε και ήταν εκτός πριν τελικά γίνει μερικά λεπτά μετά αναγκαστική αλλαγή και στην θέση του περάσει ο Παρασκευάς) μετά από λάθος των γηπεδούχων, επίσης το αυτογκόλ του Γουγουλιά μετά την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ζότεφ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Χρηστούδη πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου έτσι  στο δεύτερο ημίχρονο οι μπλε  απλά διαχειρίστηκαν το υπέρ τους σκορ  κρατώντας δυνάμεις  για τον αγώνα κυπέλλου που θα παίξουν την Τετάρτη , στα αρνητικά του παιχνιδιού για αυτούς είναι το ότι οι τρεις από τις τέσσερις αλλαγές που έκαναν  ήταν αναγκαστικές Οτέμπερης 19΄Ρουσσίδης 80′ Δαρβούδης 91΄  με τους τρεις παίκτες παρόλα αυτά να μην έχουν κάτι σοβαρό! Στον αντίποδα ο Άρδας δεν ήταν καλός δημιουργικά και απείλησε μόνο μετά από εμπνεύσεις των Καπετανίδη ,Νάκου και Παγωνίδη ενώ είχε και κάποιες απουσίες ( Μπακιρτζής, Τσιρούδης) με αποτέλεσμα να μην έχει το βάθος πάγκου που θα ήθελε ο Μυλωνάς για να κυνηγήσει το παιχνίδι ! Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του Άρδα που έφυγε πρόσφατα από την ζωή.

Λεπτό προς Λεπτό:
Ο Παγωνίδης από αριστερά επιχειρεί να κρεμάσει τον Γαλλή που ήταν ελαφρώς εκτός θέσης η μπάλα όμως περνάει άουτ.
9΄Ο Ζότεφ βλέπει εκτός εστίας τον Ντινούδη και κάνει το σουτ από πολύ μακριά η μπάλα άουτ!
13΄ ΓΚΟΛ!!! 0-1 Ο Ρουσσίδης Αθ. φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Άρδα εκμεταλλευόμενος λάθος των γηπεδούχων και με ψύχραιμο πλασέ ανοίγει το σκορ ! Μάλιστα το γκολ σημειώθηκε την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο καθώς ο Οτέμπερης βρισκόταν  εκτός αγωνιστικού χώρου λόγω τραυματισμού (λίγα λεπτά αργότερα αντικαταστάθηκε από τον Παρασκευά)!
30΄Δυνατό σουτ του Παγωνίδη από δεξιά αποκρούει ο Γαλλής!
33΄ Ωραία προσωπική ενέργεια και σέντρα του Καπετανίδη από αριστερά ο Παγωνίδης πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι  δεν ανησυχεί ο Γαλλής καθώς η μπάλα παίρνει καμπύλη και περνάει μερικά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του !
41′  ΓΚΟΛ!!! 0-2 Ο Ζότεφ εκτελεί πολύ ωραία φάουλ από αριστερά γεμίζοντας με φάλτσο και δύναμη προς την εστία του Άρδα ο Γουγουλιάς παρεμβαίνει στην πορεία της μπάλας  προσπαθώντας  να διώξει αλλά τελικά στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο βάθος της εστίας της ομάδας του !
53΄Ο Δαρβούδης από δεξιά σπάει στον Ζότεφ που κάνει δυνατό σουτ από το ύψος της οριζόντιας γραμμής της μεγάλης περιοχής η μπάλα όμως περνάει άουτ λίγα μέτρα πάνω και δεξιά από την εστία του Ντινούδη.
66΄Εκτέλεση φάουλ του Νάκου από δεξιά ο Ρουσσίδης  με το κεφάλι προσπαθεί να διώξει την μπάλα που πάει στον Χαρισιάδη στο δεύτερο δοκάρι με το αμυντικό του Άρδα να μην πιάνει καλά το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ!
70΄Σουτ του Δαρβούδη από δεξιά κάνει την προβολή ο Χαρισιάδης και διώχνει σε κόρνερ.
85΄Ωραίο σουτ του Καπετανίδη έξω από την μεγάλη περιοχή αποκρούει ο Γαλλής.
93΄Ωραία κίνηση του Παγωνίδη που παίζει το “ένα-δύο” με τον Καπετανίδη και μπαίνει  από αριστερά στην μεγάλη περιοχή  του Ορέστη κάνει και  το  διαγώνιο σουτ η μπάλα όμως περνάει λίγο δεξιά από την εστία του Γαλλή άουτ.

Το στραγάλι: Για ακόμα μια φορά ο Σουβαράς ήταν πολύ καλός και διαχειρίστηκε σωστά ένα παιχνίδι που σίγουρα δεν ήταν εύκολο ! Χωρίς πρόβλημα και οι βοηθοί του Διαμαντής και Τερζόπουλος!

Τελικό Σκορ : Άρδας Καστανεών – Ορέστης Ορεστιάδας 0-2

Συνθέσεις:

Άρδας Καστανεών (Παναγιώτης Μυλωνάς): Ντινούδης, Τσοντζόρας, Καλογερόπουλος (45′ Κασπαρίδης), Χαρισιάδης, Γουγουλιάς, Χατζηαγοράστου (67′ Τζιρατούδης), Αλμπανίδης (53΄Μάτσιος), Νάκου, Τζιαφερίδης (65΄Νικολαΐδης), Καπετανίδης, Παγωνίδης

Ορέστης Ορεστιάδας (Χρήστος Χρηστούδης): Γαλλής, Πετρόπουλος, Ρουσσίδης, Οικονόμου, Δροσίδης, Ντινούδης, Δαρβούδης (91΄Μπαλάκης), Ζότεφ, Ζέλεφ (67΄Κόκκινος), Οτέμπερης (19΄Παρασκευάς), Ρουσσίδης Αθ. (80΄Καρασμανάκης)