ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Νίκη της Φιλίας κόντρα στους Πάνθηρες για την 14η αγωνιστική !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 29 Ιανουαρίου, 2017 01:34

ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Νίκη της Φιλίας κόντρα στους Πάνθηρες για την 14η αγωνιστική  !

Σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τελικά εύκολη εντός έδρα νίκη η Φιλία Ορεστιάδας κόντρα στους Πάνθηρες Καβάλας !

Για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος του ανατολικού ομίλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ  η Φιλία Ορεστιάδας υποδέχθηκε στο παλιό κλειστό γυμναστήριο Ορεστιάδας τους Πάνθηρες Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν  κυρίως χάρις  στην ευστοχία του Γερασιμίδη από τα 6.75 (είχε 4 τρίποντα  στο πρώτο ημίχρονο , ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 6) να ανατρέψουν το αρχικό 5-0 και να προηγούνται τόσο στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου 15-19 όσο και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου 24-27 χωρίς όμως να καταφέρουν να χτίσουν διαφορά ασφαλείας .

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως  οι γηπεδούχοι  μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή  και κυριαρχώντας πλήρως σε άμυνα και επίθεση πήραν  διαφορά 12 πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά τρέχοντας ένα σερί 15-0   για το 39-27   την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος  του δεκαλέπτου 49-37 με τον Σαββουλίδη (πρώτος σκόρερ του αγώνα με 23 πόντους) και τον Αμαραντίδη (κέρδισε πολλές μάχες σε άμυνα και επίθεση και καταχειροκροτήθηκε από το φίλαθλο κοινό αποχωρώντας με πέντε φάουλ λίγο πριν την λήξη) να κάνουν πολύ καλό παιχνίδι ! Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο μαχαιριά του Κοντούρη για το 52-37 το οποίο  έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων με τον Ουζουνίδη να βρίσκει την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους “μικρούς” της ομάδας  του  με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο  63-47.

Τα δεκάλεπτα : 15-19, 9-8, 25-10, 14-10

Διαιτητές : Γιαννούλης, Αγγελίδης

Τελικό Σκορ : Φιλία Ορεστιάδας – Πάνθηρες Καβάλας 63-47

Συνθέσεις:

Φιλία Ορεστιάδας (Γιώργος Ουζουνίδης): Κοντούρης 9 (2), Γεμουσακάκης 2, Μαργαριτίδης, Βουλτίσης 6, Ριζάκης 3 (1), Σαββουλίδης 23 (1), Τσακαλάκης 4, Χρήστου 2, Γιαννακουδάκης 7 (1), Ζαμάνης, Αμαραντίδης 7, Αραμπατζής

Πάνθηρες Καβάλας ( Νίκος Καλφόπουλος):Σαββόπουλος, Μοσχόπολυος 7 (1), Κακατάλης, Τζουμτζιάς 1, Τσεμελίδης, Χατζηαποστολίδης 10, Καραμάνης 4, Κατσαμακίδης 3 (1), Γερασιμίδης 22 (6), Αγγαλίκης, Μπερμπερής