Νίκη-πρόκριση για τον Ακρίτα Νέας Βύσσας κόντρα στην Ένωση Οινόης

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 23 Σεπτεμβρίου, 2018 22:02

Χάρις στα γκολ του Σιδερά ο Ακρίτας Νέας Βύσσας νίκησε την Ένωση Οινόης και προκρίθηκε στην Β΄Φάση του Κυπέλλου.

Ο Ακρίτας Νέας Βύσσας υποδέχθηκε σήμερα την Ένωση Οινόης για την 3η και τελευταία αγωνιστική της Α΄Φάσης του κυπέλλου της ΕΠΣ Έβρου! Το παιχνίδι ήταν γενικά μοιρασμένο μέχρι το 60′  με τους κιτρινόμαυρους του Αθανασιάδη να ανεβάζουν στροφές στα τελευταία τριάντα λεπτά και  να παίρνουν δίκαια την νίκη χάρις τα γκολ του Σιδερά ο οποίος αποδείχθηκε “χρυσή αλλαγή”  αφού μπήκε στο 68′ και σκόραρε στο 72′ με υπέροχο σκαφτό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, ενώ λίγα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90′ με πλασέ σε κενή εστία σφράγισε την νίκη-πρόκριση για την ομάδα του! Πριν την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Ν.Ντοσίδη.

Λεπτό προς Λεπτό:
8′ Ο Σακιζλής εκτελεί κόρνερ από αριστερά με τον Δράκο να κάνει την προβολή πιεζόμενος από τον Οικονόμου στο πρώτο δοκάρι , ο Μπεχτσούδης αποκρούει η μπάλα βρίσκει στον Κώστογλου και περνάει άουτ!
16΄Ο Κώστογλου φεύγει στην πλάτη της άμυνας μπαίνει στην περιοχή και κάνει το πλασέ αποκρούει ο Μπεχτσούδης!
36΄Ωραία σέντρα του Αρβανίτη από δεξιά ο Καδόπουλος βρίσκει την μπάλα μετά βίας με το τακουνάκι στέλνοντας την άουτ.
45′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ένωση Οινόης όταν ο Δήμου μετά από λάθος της άμυνας του Ακρίτα κάνει το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή χωρίς όμως να βρει στόχο στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ!
Ημίχρονο
47′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση Οινόης ο Αρβανίτης προλαβαίνει δεξιά έξω από την μεγάλη περιοχή την έξοδο του Πινδώνη και σεντράρει για τον Δήμου αυτός κάνει την κεφαλιά από την μικρή περιοχή με τον Παπαζήση  να διώχνει πάνω στην γραμμή του τέρματος  με το κεφάλι και με την βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού!
48΄Σουτ του Καδόπουλου από αριστερά περνάει πάνω από τα δοκάρια του Πινδώνη.
65′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα Νέας Βύσσας που μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού δείχνει πιο φρέσκος! Σέντρα του Κουρτίδη από αριστερά , ο Κώστογλου κατεβάζει ωραία στην καρδιά της μεγάλης περιοχής και γυρνάει , η μπάλα κοντράρει στον Μπαξεβανίδη και πάει στον Παπαζήση ο οποίος κάνει την πάσα και πάλι στον Κώστογλου αυτός κάνει το σουτ με τον Μπεχτσούδη να πέφτει και να αποκρούει σε πρώτη φάση και τον Τοζάνη να καθαρίζει διώχνοντας  με τάκλιν σε κόρνερ.
72′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 Ο Σιδεράς που πέρασε λίγα λεπτά πριν στο παιχνίδι κάνει ένα ωραίο σκαφτό σουτ με το αριστερό έξω από την μεγάλη περιοχή νικώντας τον Μπεχτσούδη !
80΄Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα με τον Διαμαντή να λέει παίζεται σε επαφή- ανατροπή του Σακιζλή από τον Αλεξούδη μέσα στην μεγάλη περιοχή (κατά την γνώμη μας σωστά) και την φάση να συνεχίζεται με τον σκόρερ Σιδερά να παίρνει να αποφεύγει ωραία τον Μπεχτσούδη αλλά το πλασέ του να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της κενής εστίας!
83΄ Ο Ναλμπάντης εκτελεί έξυπνα-συρτά φάουλ από θέση λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Πινδώνη να δηλώνει παρών μπλοκάροντας!
86′ ΓΚΟΛ!!! 2-0 ο Χαρχάλης (από αυτόν ξεκίνησε και το πρώτο γκολ) κάνει ωραία σέντρα από αριστερά ο Μπεχτσούδης βγαίνει αλλά δεν προλαβαίνει την μπάλα με τον Σιδερά να πλασάρει σε κενή εστία στο δεύτερο δοκάρι ευστοχώντας αυτή την φορά και γράφοντας το τελικό σκορ του αγώνα!
(Όλες οι σημαντικές φάσεις και τα γκολ στο παρακάτω βίντεο)

Το στραγάλι: Πολύ καλός  ο Διαμαντής που διεύθυνε το παιχνίδι, σωστή διαχείριση του παιχνιδιού άφησε να παιχθεί “μπάλα”  με λογική χρήση του πλεονεκτήματος, ήταν δίκαιος στις κάρτες κρατώντας τον αγώνα σε αθλητικά επίπεδα . Γενικά δεν εντοπίσαμε κάποιο λάθος στις αποφάσεις του! Κανένα πρόβλημα και για τους βοηθούς Δαλή και Τσομπανίδη.

MVP: Ο Σιδεράς μπορεί να αγωνίστηκε σκάρτα 25 λεπτά αλλά με τα δυο του τέρματα έδωσε την νίκη στον Ακρίτα, αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός θα μπορούσε να είχε πετύχει χατ τρικ αφού ανάμεσα στα δύο γκολ έχασε και μια μεγάλη ευκαιρία! Όπως έμαθε το Ράδιο Έβρος ο επιθετικός του Ακρίτα φεύγει σύντομα “στα καράβια” άρα φανταζόμαστε ότι θα δει πολλές φορές τα τέρματα που σημείωσε σήμερα καθώς εννοείται πως υπάρχουν στο παρακάτω βίντεο .Σημαντικό βέβαια είναι επίσης να αναφέρουμε ότι και στα δύο  γκολ  η ασίστ ήταν του επίσης πολύ καλού (ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο) Χαρχάλη!

Τελικό Σκορ: Ακρίτας Νέας Βύσσας – Ένωση Οινόης 2-0

Συνθέσεις:

Ακρίτας Νέας Βύσσας (Γιάννης Αθανασιάδης):  Πινδώνης, Τσουκάρης, Παπαζήσης, Κοτογλίδης, Χουσίδης, Τοπούζης, Σακιζλής (89′ Χουσίδης), Σαραγλίδης (17′ α.α. Χαρχάλης), Δράκος, Κουρτίδης, Κώστογλου (68′ Σιδεράς)

Ένωση Οινόης (Γιώργος Ναλμπάντης): Μπεχτσούδης, Τοζάνης, Αλεξούδης, Παντσίδης (73′ Δόμπας), Μπαξεβανίδης, Οικονόμου, Μπαξεβανίδης (, Ναλμπάντης, Δήμου, Καδόπουλος (57΄Τσιφτσής), Αρβανίτης

Δείτε τα highlights και τις δηλώσεις των προπονητών και των αρχηγών των δύο ομάδων στο βίντεο: