Νίκη με σβηστές μηχανές για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Συντάκτης Νewsroom 9 Μαρτίου, 2019 18:20

Εξήντα λεπτά ήταν αρκετά στον Ολυμπιακό για να νικήσει με 3-0 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο Ρέντη και να επιστρέψει στις νίκες μετά τα αρνητικά αποτελέσματα στη Σύρο και στο Τρέντο.

Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στιβαχτή στο σερβίς και τους Ζουπάνι και Κουμεντάκη στο σκοράρισμα. Ο Ζουπάνι ήταν ο πρώτος σκόρερ και τον ακολούθησε ο Κουμεντάκης που υπενθυμίζεται πως ξεκίνησε από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 15η νίκη του σε 16 αγώνες και ανέβηκε στους 43 βαθμούς οδηγώντας εκ του ασφαλούς την κούρσα του πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Ζουπάνι. Ο Εθνικός δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός και περισσότερο είχε τον προσανατολισμό του στο ντέρμπι με την ΑΕΚ την προσεχή Τετάρτη στην εμβόλιμη αγωνιστική που θα κρίνει πολλά για την είσοδο στην 8αδα. Με 13 βαθμούς διατηρήθηκε στην 9η θέση και στο -1 από την ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και με σερβίς του Στιβαχτή και μπλοκ από Ζουπάνη, Σμαραγδή πήρε προβάδισμα 7-0. Η διαφορά αυξήθηκε στο +13 (24-11), αλλά με δύο μπλοκ του Στρούγκαρ ο Εθνικός μείωσε και το σετ έκλεισε με την επίθεση του Κουμεντάκη για το 25-14 κόντρα στην παλιά του ομάδα.Στο 2ο σετ ο Εθνικός ισορρόπησε τον αγώνα μέχρι το 12-12. Εκεί πάλι το φλοτ σερβίς του Στιβαχτή έκανε την διαφορά και ο Ζουπάνι και ο Κουμεντάκης με κόντρα επιθέσεις έκαναν σερί 5-0 για το 17-12. Το σετ έκλεισε 25-19 με άσσο του Ζουπάνι. Ίδια εικόνα στο 3ο σετ με τον Εθνικό να αντέχει μέχρι το 9-9 αλλά και πάλι το σερβίς του Στιβαχτή άνοιξε την ομάδα των ακριτών και ο Ζουπάνι με τον Κουμεντάκη με νέο σερί 4-0 έκαναν το 13-9. Στη συνέχεια μπήκε δυνατά και ο Αλεξίεφ και με επίθεση του Ζουπάνι τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές:Μουλά , Φραγκάκης,