Νίκη με καρ(ύ)διά για την Φιλία Ορεστιάδας !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 6 Μαΐου, 2017 22:43

Σε ένα ματς που έσπασε καρδιές η Φιλία Ορεστιάδας έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη κόντρα στον Απόλλων Δράμας κάνοντας το 1-1 στην μεταξύ τους κόντρα για την πρόκριση  στο Final 4 της ΕΚΑΣΑΜΑΘ !

Σήμερα στο παλιό κλειστό γυμναστήριο Ορεστιάδας η Φιλία υποδέχθηκε τoν Απόλλων Δράμας για το δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι στην κόντρα των δύο ομάδων για την πρόκριση στοFinal 4 της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ! Η ομάδα της Ορεστιάδας έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο μιας και λίγες μέρες πριν είχε χάσει στην Δράμα και σε πιθανή νέα ήττα οι φιλοξενούμενοι  θα έπαιρναν το πολυπόθητο  εισιτήριο  ! Οι “πορτοκαλοί” ‘έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκαναν σωστές επιλογές όταν η μπάλα έκαιγε  παίρνοντας  τελικά μια αγχωτική αλλά δίκαιη νίκη !

Στο ξεκίνημα του αγώνα  η Φιλία κατάφερε να χτίσει ένα μικρό προβάδισμα 13-6  με τον Σαββουλίδη αιχμή του δόρατος ,όμως οι Δραμινοί έφεραν γρήγορα το παιχνίδι στα μέτρα τους και κατάφεραν μάλιστα  να είναι μπροστά με 2 πόντους στην ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (21-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά από ένα ΣΤΕΊΡΟ  δίλεπτο   ο Απόλλων κατάφερε να ανοίξει την διαφορά στους 9 με τρίποντο του Τοσουνίδη και με έμμεσο τρίποντο (καλάθι και φάουλ)  του Μποβοσιάνου με τους δύο  παίκτες (μιας και ο  Αμπελακιώτης δεν ήταν στην αποστολή)  να επωμίζονται το βάρος στην επίθεση  της ομάδας τους και να τα καταφέρνουν περίφημα ειδικά στο “ένας με έναν” ! Από την άλλη μεριά η Φιλία στηρίχθηκε στον Σαββουλίδη ο οποίος παρέμεινε εύστοχος και στο  δεύτερο δεκάλεπτο,  με τον Ξανθιώτη play maker να σκοράρει  10 συνεχόμενους  πόντους  (τελείωσε το ημίχρονο με 21  πόντους ,4 τρίποντα!!! ) αλλά την ομάδα του να μένει στο -9 (33-42)!

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς μεγάλες αυξομειώσεις στο σκορ  με τον Απόλλωνα να διαχειρίζεται σωστά την διαφορά και να την κρατάει στους 8  (49-57)  !

Το τέταρτο δεκάλεπτο αντίθετα   εξελίχθηκε εξαιρετικά για τους γηπεδούχους , οι παίκτες της Φιλίας έδειξαν πως το ήθελαν περισσότερο , βγάζοντας ψυχή στο παρκέ  και καταφέρνοντας  να παίξουν εξαιρετική άμυνα με  εμφανώς   περισσότερες αντοχές από τους αντιπάλους τους   ( χαρακτηριστικό είναι το ότι στα τελευταία 7:42 του αγώνα δέχθηκαν μόλις 1 πόντο ) ,   οι  Κοντούρης και  Βουλτσίδης έβαλαν  από ένα  τρίποντο ισοφαρίζοντας σε 62-62  με την  εμπειρία του  βετεράνου Κατσιαβριά να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ των “πορτοκαλί”   αφού μετά το  αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε  (με το σκορ κολλημένο  για αρκετή ώρα) , ήρθαν οι πόντοι που έδωσαν την νίκη στην ομάδα του ( σερί 12-1) οι φιλοξενούμενοι διεκδίκησαν όποιες ελπίδες είχαν για να κερδίσουν το παιχνίδι πηγαίνοντας το στα τελευταία δευτερόλεπτα   στην γραμμή της φιλανθρωπίας  αλλά ήταν και εκεί άστοχοι με αποτέλεσμα η Φιλία να κάνει δίκαια το 1-1 και η σειρά να επιστρέψει στην Δράμα , όπου την επόμενη εβδομάδα θα μάθουμε πια από τις δύο ομάδες θα πάει στο Final 4 !

Διαιτητές: Γιαννούλης, Αγγελίδης