Νίκη για τον Ορέστη στο ντέρμπι κόντρα στον Άρδα Καστανεών

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 3 Δεκεμβρίου, 2018 19:48

Με νίκη για τον Ορέστη Ορεστιάδας κόντρα στον Άρδα Καστανεών έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας “Σερκελίδου”.

Το radioevros.gr βρέθηκε σήμερα στο Εθνικό Στάδιο Ορεστιάδας όπου ο Ορέστης υποδέχθηκε τον Άρδα Καστανεών στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας “Σερκελίδου”! Οι μπλε του Μυλωνά ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες βρίσκοντας όμως το δρόμο προς τα δίχτυα μόνο μια φορά με το γκολ του Βλάχου (60′) όταν και έπαιζαν με αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της αποβολής του Παγώνιδη (56′). Στον αντίποδα οι Πράσινοι του Τακάκη ήταν ιδιαίτερα μαχητικοί αλλά δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για να σημειώσουν τέρμα! Το δίχως άλλο ήταν ένα παιχνίδι με αρκετό πάθος αλλά χωρίς σπουδαίο θέαμα ενώ και ο Ορέστης ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Τσιτσκάρη (89′).

Λεπτό προς Λεπτό:
12΄Εκτέλεση φάουλ του Νάκου βρίσκει ωραία τον Πετρόπουλο Σ. ο οποίος όμως υπό πίεση δεν πιάνει καλά την κεφαλιά στέλνοντας από καλό σημείο την μπάλα λίγο άουτ!
20′ Πέναλτι ζητάει ο Άρδας Καστανεών σε επαφή του Πετρόπουλου Χ. με τον Παγωνίδη μέσα στην περιοχή , δεν συμφωνεί ο Σιδηρόπουλος ο οποίος στην συνέχεια της φάσης δίνει κίτρινη στον Παγωνίδη για χτύπημα εκτός φάσης (δείτε την φάση στο παρακάτω βίντεο).
25′ Ακόμα μια ωραία εκτέλεση φάουλ του Νάκου ο Αβογιάν στην καρδιά της άμυνας αφύλακτος για λίγο δεν βρίσκει την μπάλα!
27′ Εκτέλεση φάουλ του Αλμπανίδη με φάλτσο  από δεξιά περνάει ανεκμετάλλευτη!
Ημίχρονο
46′ Σπουδαία ευκαιρία για τον Ορέστη με την επιστροφή από τη ανάπαυλα του ημιχρόνου! Ο Δαρβούδης από δεξιά κάνει την σέντρα με τον Αβογιάν να κάνει δυνατό σουτ εξ επαφής αλλά τον Ντινούδη να αποκρούει ενστικτωδώς σε κόρνερ!
52′ Ο Τσιτσκάρης κάνει ωραία την σέντρα από δεξιά με τον Βλάχο να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ αλλά τον Ντινούδη μάλλον να ελέγχει!
53′ Ο Παγωνίδης από  αρκετά δεξιά διαγώνια θέση κάνει το σουτ πολύ άουτ!
56′ Δεύτερη κίτρινη=κόκκινη στον Παγωνίδη που κλώτσησε την μπάλα μετά από φάουλ τον αποβάλει ο Σιδηρόπουλος συνεχίζει με δέκα ο Άρδας!
60′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 Ο Ορέστης εκμεταλλεύεται άμεσα το αριθμητικό πλεονέκτημα όταν ο Αβογιάν βγάζει την σέντρα από δεξιά και ο Βλάχος στο πρώτο δοκάρι κοντρολάρει με την πλάτη με το δεξί γυρνάει και σουτάρει με το δεξί νικώντας τον Ντινούδη για το 1-0!
87′ Ο Ιντζές παίρνει μέτρα προς την περιοχή του Άρδα και βγάζει την πάσα για τον Αβογιάν αυτός αποφεύγει ωραία τον Γκαργκαβούζη αλλά το σουτ που πιάνει από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής περνάει πολύ ψηλά άουτ!
95′ Κεφαλιά του Καπετανίδη από το σημείο του πέναλτι πέφτει και μπλοκάρει ο Γαλλής!

Το στραγάλι: Ο Σιδηρόπουλος άκουσε αρκετά παράπονα από τους φιλοξενούμενους ειδικά στην φάση που ζήτησαν πέναλτι (δείτε την στο παρακάτω βίντεο ) και σε κάποιες κάρτες που έδωσε! Πάντως το παιχνίδι ήταν αρκετά δύσκολο με πολλές δυνατές μονομαχίες και διαρκή μουρμούρα από παίκτες πάγκους και κερκίδα! Χωρίς σημαντικά προβλήματα κύλησε ο αγώνας για τους βοηθούς Διαμαντή και Τσίκα!

MVP: Οι αλήθεια είναι ότι δεν καταφέραμε να βρούμε παίκτη να ξεχωρίσει  , αφού αυτοί που συμμετείχαν στις ευκαιρίες δεν μπορούν να τις πιστωθούν λόγω των κακών επιλογών τους κυρίως στο τελείωμα! Αρκετοί από τους ποιοτικούς παίκτες και από τις δύο ομάδες είτε αλληλοεξουδετερώθηκαν είτε απλά βρέθηκαν σε όχι καλή μέρα!

Τελικό Σκορ: Ορέστης Ορεστιάδας – Άρδας Καστανεών 1-0