Νίκη για την Α.Ε.Διδυμοτείχου κόντρα στον Ορφέα Σοφικού

Συντάκτης Νewsroom 31 Μαρτίου, 2019 21:33

Τα λάθη του Ορφέα Σοφικού δεν του έδωσαν την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι  στην έδρα της  φορμαρισμένης Α.Ε.Διδυμοτείχου που πήρε ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου!

Η Α.Ε.Διδυμοτείχου υποδέχθηκε σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Διδυμοτείχου τον Ορφέα Σοφικού  για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος “Σερκελίδου” της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου. Το παιχνίδι γενικά δεν διεκδικεί δάφνες για την ποιότητα του αφού   έλειψαν οι πολλές κλασικές ευκαιρίες -ειδικά στο πρώτο ημίχρονο-  , το θέαμα ήταν φτωχό για τις μερικές δεκάδες οπαδών που το παρακολούθησαν, σίγουρα δεν βοήθησε ο δυνατός άνεμος που έπνεε καθ όλη την διάρκεια του. Εν ολίγοις οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα λάθη των φιλοξενούμενων σκοράροντας τρία τέρματα , με τον Ζαφειρόπουλο να ανοίγει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο μετά από  ασίστ του Γκαιδατζή ο οποίος σκόραρε  τα άλλα δύο στο δεύτερο ημίχρονο!

Λεπτό προς Λεπτό:
13′ Σέντρα σουτ του Παντελίδη από αριστερά διώχνει με τα ακροδάχτυλα ο Συριτούδης σε κόρνερ!
20′ Ο Ζαχαρνούδης εκτελεί φάουλ από αριστερά κοντά στην γραμμή του κέντρου η μπάλα φθάνει στον Δοϊτσίδη στο δεύτερο δοκάρι που κάνει το σουτ το οποίο βρίσκει σε αμυνόμενο με την μπάλα να περνάει κόρνερ!
28′ Σέντρα του Γκαϊδατζή από δεξιά ο Τοροσιάν από κοντά αλλά υπό πίεση βρίσκει την μπάλα πέφτοντας με τον ώμο στέλνοντας την άουτ!
35′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 Ο Παντελίδης κάνει την εκτέλεση πλαγίου από αριστερά ο Γκαϊδατζής πιάνει την κεφαλιά προς τα πίσω με την μπάλα να πηγαίνει στον Ζαφειρόπουλο που ψύχραιμα έκανε το κοντρόλ και το σουτ από κοντά ανοίγοντας το σκορ!
40΄Απευθείας εκτέλεση του Κιτσικούδη από θέση λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή της Α.Ε.Δ. και  δεξιά δεν απειλεί τον Δουλούδη που μπλοκάρει εύκολα!
Ημίχρονο:
51΄Ο Παντελίδης βγάζει ωραία μπαλιά για τον Τοροσιάν αυτός μέσα από την μεγάλη περιοχή κάνει το πλασέ αλλά πετυχαίνει τον Συριτούδη.
52′ Ο Μπαλάκης εκτελέι κόρνερ από δεξιά ο Δουλούδης βγαίνει να μπλοκάρει μια φαινομενικά εύκολη μπαλιά αλλά χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του ο Δοϊστίδης κάνει το σουτ το οποίο βρίσκει πάνω σε αμυντικό και πάει στον Κιτσικούδη που κάνει και αυτός σουτ και στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ.
59΄Η Α.Ε.Διδυμοτείχου κλείνει τον Ορφέα στα καρέ του και κερδίζει δυο κόρνερ τα οποία όμως περνάνε ανεκμετάλλευτα!
62′ Σέντρα σου του Τσακλιώτη από αριστερά περνάει άουτ!
65′ Ο Σταματόπουλος εκτελεί κόρνερ από αριστερά με την μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία και τον Δοϊτσίδη σε πολύ ευνοϊκή θέση να μην μπορεί να την βρει για λίγο.
73′ ΓΚΟΛ!!! 2-0 Εκτέλεση φάουλ του Καζάλα από δεξιά ο Συριτούδης δεν βγαίνει με τον Γκαιδατζή να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά να σκοράρει!
81′ ΓΚΟΛ!!! 3-0 O Παντελίδης εκτελεί το φάουλ από δεξιά με τον Συριτούδη να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του και το Γκαϊδατζή από κοντά να σκοράρει με προβολή!
89΄Φάση διαρκείας για τους γηπεδούχους με τον Αλεξακίδη , ο νεαρός της Α.Ε.Δ. κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και δεξια΄μετά από ωραία κούρσα με τον Συριτούδη να αποκρούει, η μπάλα πάει και πάλι στον Αλεξακίδη που σπάει ωραία για τον Παντελίδη αυτός κάνει το σουτ που βρίσκει στον Πασχαλάκη και πάει στον Γκαϊδατζή αυτός δίνει αριστερά στον Γιάννη που στρώνει όμορφα για τον Καζάλα που παίρνει τα βήματα στην γραμμή της μεγάλης περιοχής και κάνει δυνατό σουτ που περνάει όμως ελάχιστα δεξιά από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ορφέα μόλις άουτ!
93′ Στις καθυστερήσεις ο Σταματόπουλος εκτελεί κόρνερ από αριστερά με τον Δοϊτσίδη στο δεύτερο δοκα΄ρι να πιάνει κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ!

Τελικό Σκορ: Α.Ε.Διδυμοτείχου – Ορφέας Σοφικού 3-0

MVP: Δίχως αμφιβολία ο Γκαϊδατζής ήταν ο καλύτερος του γηπέδου! Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής της Α.Ε.Διδυμοτείχου έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ και σκόραρε τα άλλα δύο, τι να κάνει ακόμα;

Το Στραγάλι: Χωρίς  σημαντικά λάθη πέρασε το παιχνίδι για το διαιτητικό τρίο, ο Παπάς διεύθυνε με βοηθούς τον Καραϊσκο και τον Κιτσο , πάντως από τους δύο πάγκους άκουσαν αρκετή γκρίνια!