Από ένα ημίχρονο για Νεοχώρι και Άβαντα στο 2-2

Συντάκτης Σοφιανός Κανταρίδης 10 Οκτωβρίου, 2020 19:58

Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες και το τελικό 2-2 μπορεί να χαρακτηριστεί ως δίκαιο αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Λεπτό προς λεπτό:
1ο ημίχρονο
12′ Εκτέλεση φάουλ του Μπαλάκη, δίνει πάσα στο Δημήτρη Δημητριάδη του οποίου η κεφαλιά βρίσκει τον Ρουσσίδη μπλοκάρει ο Τσακουρίδης.
14′ 0-1 ΓΚΟΛ Ατρόμητος Αβάντα: μετά από φάση διαρκείας ο Γραικίδης σουτάρει και κάνει το 0-1.
16′ : Άλλη μία καλή φάση για την ομάδα του Άβαντα που από γύρισμα του Καλτσά στον Γραικίδη το σουτ του οποίου φεύγει λίγο άουτ
38′: Η ομάδα του Νεοχωρίου μετά από 24 λεπτά αφού δέχτηκε το γκολ κέρδισε ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Μπαλάκης, βρήκε τον Πέτρογλου του οποίου η κεφαλιά έφυγε λίγο άουτ
40′ Γκολ Άβαντα 0-2 ΓΚΟΛ Εκτέλεση φάουλ από δεξιά του Καλτσά που βρίσκει τον Τσανάκα ο οποίος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του.
Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον ομάδα του Ατρόμητου Άβαντα να κυριαρχεί και να προηγείται με 0-2.
2ο ημίχρονο
53′ 1-2 ΓΚΟΛ: Mετά από εκτέλεση κόρνερ που ανέλαβε ο Μπαλάκης η ομάδα του Νεοχωρίου κέρδισε πέναλτι καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσανάκα ο οποίος βρισκόταν εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρουσσίδης στέλνοντας την μπάλα στην αντίθετη πλευρά από αυτή που πήγε ο τερματοφύλακας και έκανε το 1-2.
65′: Ο Κορετσίδης με σέντρα από δεξιά βρίσκει τον Ρουσσίδη μέσα στην περιοχή που ήταν μόνος του, η κεφαλιά κεφαλιά φεύγει άουτ.
68′: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρίμπου του Άβαντα στο “γάμα” της εστίας, ο Οτέμπερης αποκρούει και στέλνει την μπάλα κόρνερ.
75′: Σουτ του Κυλιτζίδη έξω από την περιοχή το οποίο καταλήγει άουτ.
91′ 2-2 ΓΚΟΛ: Μετά από φάση διαρκείας η ομάδα του Νεοχωρίου κερδίζει δεύτερο πέναλτι. Και αυτό αναλαμβάνει να το εκτελέσει ο Ρουσσίδης που διαμόρφωσε με εύστοχη εκτέλεση το τελικό 2-2.
Το στραγάλι: Η διαιτησία από τους κυρίους Φιλλιπίδη, Κωνόγλου, Κολιπέτρο ήταν καλή και δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει.
MVP: Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Ρουσσίδης του Α.Ο Νεοχωρίου που με τις εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.
Τελικό σκορ Α.Ο Νεοχωρίου – Ατρόμητος Άβαντα 2-2

Α.Ο Νεοχωρίου (Ευάγγελος Λαμπίδης)
: Οτέμπερης, Πασχαλάκης, Δημητριάδης Β. Δ. , Δημητριάδης Α. Δ., Πέτρογλου, Κυλιτζίδης, Θεμελής(69′ Κοτζά), Συριτούδης(45′ Κώστογλου), Ρουσσίδης, Μπαλάκης, Κορετσίδης.

Ατρόμητος Άβαντα (Νότης Αθανάσιος):
Τσακουρίδης, Ξενοδοχίδης, Αλεξανδρίδης, Μπουρουτζής, Τσανάκας, Γύλος (69′ Θάνος), Καλτσάς(86′ Φουρνουτζής), Φραγγουλίδης, Μπρίμπος, Πουρτσελάτζε, Γκραικίδης.

Δείτε ΕΔΩ το αναλυτικό φωτορεπορτάζ του αγώνα όπως τον κατέγραψε ο φακός του Δημήτρη Μηλίκα