Μοιρασιά στο Α.Ε.Διδυμοτείχου-Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 19 Νοεμβρίου, 2017 17:03

Με γκολ λίγα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού η Α.Ε.Διδυμοτείχου πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας και διατήρησε το αήττητο στην έδρα της.

Σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω των πρόσφατων βροχοπτώσεων (αλλά και της βροχής που έπεσε κατά διαστήματα)  διεξήχθη ο σημερινός αγώνας της 7ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’Εθνικής στον οποίο η Α.Ε.Διδυμοτείχου υποδέχθηκε τον Μ.Αλέξανδρο Ξηροποτάμου. Στο μεγαλύτερο διάστημα του το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο ,μπορεί ο  Ξηροπόταμος να είχε την κατοχή αλλά και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ ! Οι γηπεδούχοι παραλίγο να μπουν μπροστά το σκορ στο 5′ αλλά ο Γιαννόπουλος δεν ήταν εύστοχος στην κεφαλιά που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση, η απάντηση ήρθε λίγα λεπτά αργότερα με τον Μπουρέκα να αστοχεί από αρκετά διαγώνια θέση στο τετ α τετ με τον Συριτούδη Α. . Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκαν οι ρυθμοί με τις δύο ομάδες να ψάχνουν περισσότερο το γκολ ! Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να το πετύχουν μετά την σέντρα του Παπίτσα και το πλασέ του Κουμπρόγλου στο 60′ από εκεί και έπειτα είχαν κάποιες ευκαιρίες αλλά άρχισαν σταδιακά να χάνουν μέτρα στο γήπεδο με την Α.Ε.Διδυμοτείχου να ανεβαίνει ψηλά ρισκάροντας ώστε να ισοφαρίσει ! Αυτό  έγινε πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού όταν ο Ιντζές από απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κιουμουρτζή και στην επαναφορά ο Τζανετάκος βρήκε τον Γκιντίδη που σκόραρε από κοντά!Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων από τα ακραία καιρικά φαινόμενα που έπληξαν την περιοχή της Δυτικής Αττικής.

Λεπτό προς λεπτό:
5’ Σέντρα Ιντζέ από αριστερα,ο Γιαννόπουλος από πλεονεκτική θέση κάνει την κεφαλιά περνάει η μπάλα άουτ.
9’ Ο Μπερούκας φεύγει από δεξιά και κάνει το πλασέ δεν καταφέρνει να νικήσει τον Συριτούδη που ήταν εκτός θέσης.
25’ Κάθετη πάσα του Εμρέ ο Κιουμουρτζής δείχνει να προλαβαίνει όμως η μπάλα κολλάει λίγα μέτρα μπροστά του περίπου στο σημείο του πέναλτι μπαίνει στη φάση ο Ιντζές επαφή των δύο, πέναλτι ζητάει η Α.Ε.Δ. παίζεται δείχνει ο Δρακίδης
35’ Ο Εμρέ κάνει τη σέντρα από δεξιά ο Κιουμουρτζής χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του αυτή παίρνει επικίνδυνη πορεία προς την εστία  αλλά τελικά περνάει κόρνερ.
Ημίχρονο
48’ Ωραία αντεπίθεση από την Α.Ε.Δ. ο Γιαννόπουλος σπάει δεξιά για τον Εμρέ εκείνος μέσα από την περιοχή  κάνει το σουτ αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κιουμουρτζής.
49’ Εκτελεί το κόρνερ ο Εμρέ με πάσα στο Θάνο εκείνος κάνει τη δυνατή παράλληλη σέντρα η μπάλα περνάει μπροστά απ όλους πριν απομακρυνθεί από τους παίκτες του Μέγα Αλέξανδρου.
59’  ΓΚΟΛ!!! 0-1 Ο Παπίτσας κάνει τη σέντρα από αριστερά ο Κουμπρόγλου με ωραίο πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή ευστοχεί και ανοίγει το σκορ.
70’ Σέντρα του Κουμπρόγλου από αριστέρα στο δεύτερο δοκάρι ο Μπερούκας πιάνει το γυριστό δεν ανησυχεί όμως τον Συριτούδη που μπλοκάρει έστω και με δεύτερη προσπάθεια.
73’ Σέντρα του Μπάμπουρα από αριστερά ο Μπερούκας πιάνει την κεφαλιά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Συριτούδη άουτ.
76’ Ο Πετρόπουλος βγάζει σέντρα από δεξιά κάνει το κοντρόλ στο πρώτο δοκάρι ο Κουρδάκης η μπάλα πάει στον Εμρέ που κάνει το σουτ αλλά δεν σημαδεύει σωστά για λίγο και  την στέλνει ελάχιστα άουτ
84’ Ο Κουπρόγλου βγαίνει ωραία στην αντεπίθεση αλλά το πλασέ που πιάνει δεν είναι καλό μπλοκάρει ο Συριτούδης
85’ ΓΚΟΛ!!! 1-1 Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιντζέ η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι στην επαναφορά την βρίσκει ο Τζανετάκος για τον Γκιντίδη που από κοντά σκοράρει φέρνοντας το ματς στα ίσια!

Α.Ε.Διδυμοτείχου – Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου:1-1

Το στραγάλι: Χωρίς αμφισβητούμενες φάσεις το παιχνίδι , πολύ καλή η διαχείριση του παιχνιδιού  από τον Δρακίδη  χωρίς προβλήματα και οι βοηθοί του Δημητριάδης και Δανδανίδης