Α.Ο.Ορεστιάδας – Παναθηναϊκός 3-1 Μια μεγάλη νίκη που μπορεί να δώσει λύση!

Συντάκτης Νewsroom 18 Ιανουαρίου, 2015 14:42

Παρά τα προβλήματα που είχε τις τελευταίες μέρες ο Α.Ο.Ορεστιάδας κατάφερε σήμερα να πάρει μια μεγάλη νίκη (που εν πολλοίς πιθανότατα του εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία)  στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Νίκος Σάμαρας ,πραγματοποιώντας άκρως πειστική εμφάνιση!Ο κόσμος έβαλε πλάτη και στήριξε για ακόμα μια φορά την ομάδα με την παρουσία του και σε αυτόν πρέπει να πιστωθεί ένα μερίδιο από την νίκη αφού πάντα σε φίλαθλα πλαίσια “ανέβασε” την ομάδα όποτε αυτή το  χρειάστηκε.Αγωνιστικά η ομάδα του υπό αναχώρηση Κώστα Δεληκώστα  (ο οποίος άφησε ανοικτό το παράθυρο της παραμονής του αν βρεθεί λύση) μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και έκανε το 8-5 εύκολα 16-9 o Παναθηναϊκός αντέδρασε αλλά το σετ τέλειωσε με 25-22.Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο σετ με την Ορεστιάδα να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα και με πολύ καλό μπλοκ να μην αφήνει τον ΠΑΟ να διεκδικήσει κάτι, το σκορ και αυτού του σετ 25-22.Στο τρίτο σετ ο Ανδρεόπουλος ανακάτεψε την τράπουλα τραβώντας παίκτες από τον πάγκο του και κατάφερε να το κατακτήσει σχετικά εύκολα με 19-25.Το τέταρτο και όπως αποδείχτηκε τελευταίο σετ του αγώνα βρήκε τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 16-15 όταν η Ορεστιάδα έτρεξε ένα μικρό σερί φτάνοντας στο 21-18 .Το πάθος των παικτών του Α.Ο.Ορεστιάδας ήταν κάτι παραπάνω από   εμφανές σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού  το χλιαρό του μπλοκ και τον Καρδαμανίδη που ανέλαβε να τελειώσει την δουλειά από το σερβίς 25-19  .Στα συν του αγώνα εκτός από την νίκη  η επιστροφή του Λούνα στις καλές εμφανίσεις είχε 25 πόντους ενώ ο Ριζόπουλος (ήταν ως συνήθως θετικός )πρόσθεσε ακόμα 12  ο Γκιγιέρμε  10 και ο Ποτολίδης 9. Μια πραγματικά μεγάλη  νίκη που όλοι ελπίζουν ότι θα  βοηθήσει την ομάδα  να ξεπεράσει τα προβλήματα της.  Διαιτητές: Γεωργουλέας, Ιωαννίδης.