Δύσκολη νίκη για τον Ιπποκράτη στο Νεοχώρι!

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 26 Ιανουαρίου, 2020 20:49

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες αλλά με δοκάρι για τους γηπεδούχους και χαμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους ο Ιπποκράτης  έβαλε το γκολ στο 74′  και πήρε το τρίποντο!

Ο Α.Ο.Νεοχωρίου υποδέχθηκε σήμερα για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας “Super Market Arista Ναλιτζή” τον Ιπποκράτη! Παρά τον πολύ καλό καιρό για ποδόσφαιρο (ηλιοφάνεια  χωρίς ανέμους και 14 βαθμούς Κελσίου) το παιχνίδι δεν είχε πολλές κλασικές  ευκαιρίες και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο φαινόταν ότι όποιος σκοράρει θα πάρει εν τέλη και την νίκη ο Ιπποκράτης ήταν αυτός που το έκανε -στο 74′ με τον Καρασερίδη- και πανηγύρισε το τρίποντο έστω και δύσκολα κόντρα στον αξιόμαχο Α.Ο.Νεοχωρίου!

Λεπτό προς Λεπτό:
Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν τον ρυθμό και γύρισαν αρκετά την μπάλα  δημιουργώντας όμως μόνο μια πραγματικά κλασική ευκαιρία με τον Κατσμάγκα να πλασάρει μόλις άουτ  στο 9′  ενώ μέχρι το 40 ‘ έλειψαν οι μεγάλες φάσεις γενικά από το παιχνίδι, τότε ο Κατσαμάγκας και πάλι δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Δερνεκξή! Στιγμές πριν την ανάπαυλα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ρουσσίδης με πλασέ από διαγώνια δεξιά θέση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του εξουδετερωμένου Στεφανίδη δημιουργώντας αλλά και ταυτόχρονα χάνοντας μεγάλη ευκαιρία!

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο αλλά στο 54΄ο Δερνεκξής ανέτρεψε τον Δεδελούδη με τον Κεφυλή να δείχνει αμέσως το σημείο του πέναλτι. Ο Σιμτσάκης ανέλαβε να το εκτελέσει αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ ,οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να επηρεάζονται από το χαμένο πέναλτι αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία με τον Ιπποκράτη να καταφέρνει τελικά να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με το σουτ του Καρασερίδη από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής στο 74’, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χτύπημα εκτός φάσης του Σιμτσάκη στον Κυλιτζίδη λίγα δευτερόλεπτα πριν (δείτε στο βίντεο) αλλά το γκολ μέτρησε κανονικά. Δύο λεπτά αργότερα ο Καρασερίδης και πάλι έκανε το σουτ από διαγώνια θέση δεξιά αλλά ο Δερνεκξής απέκρουσε με τα πόδια! Ο Α.Ο.Νεοχωρίου προσπάθησε να πιέσει για να ισοφαρίσει αλλά οι εκτελέσεις φάουλ των Ρουσσίδη και Δημισκίδη δεν είχαν τύχη όπως και η κεφαλιά του Δημητριάδη ενώ ο Ιπποκράτης ξανά απείλησε στο 87 ‘ με το σουτ του Μιχούδη που πέρασε άουτ!

Τελικό Σκορ: Α.Ο. Νεοχωρίου – Ιπποκράτης 0-1

Το στραγάλι : Πέρα από την φάση του 0-1 που φωνάζουν οι γηπεδούχοι το διαιτητικό τρίο με τον Κεφύλη να διευθύνει και τους Ουζουνίδη και Χριστίδου βοηθούς δεν αντιμετώπισε προβλήματα.

MVP: Ο σκόρερ Καρασερίδης με το γκολ που σκόραρε έδωσε επί της ουσίας το τρίποντο στην ομάδα του σε ένα μέτριο από όλες τις πλευρές παιχνίδι που αρκετοί παίκτες και από τις δυο ομάδες δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα !

A.O. Νεοχωρίου (Βαγγέλης Γιατσίδης): Δερνεκξής Β, Καπετανκωνσταντής (65΄Πέτρογλου), Δημητριάδης Δ, Δημητριάδη Δ του Α, Δερνεκξής Χ, Κυλιτζίδης, Αλεξακούδης, Δημισκίδης, Ρουσσίδης (84΄Κώστογλου), Τσακίρης, Δήμου (76′ Παπαδόπουλος)

Ιπποκράτης (Γιάννης Αναστασιάδης): Στεφανίδης Α, Ποπότης, Μουχτάρης, Σίσκος, Σταθάκης, Μιχούδης, Δεδελούδης, Παπάζογλου(76′ Μόκαλης), Κατσαμάγκας (65′ Στεφανίδης Η), Σιμτσάκης (92′ Μουρατίδης), Καρασερίδης