Με νίκη κόντρα στις Καστανιές έκλεισε την χρονιά ο Ορέστης !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 7 Μαΐου, 2017 23:08

Νίκη με αρκετές “ρεζέρβες” και την “πιτσιρικαρία” για τον Ορέστη κόντρα στις Καστανιές !

Ο Ορέστης Ορεστιάδας υποδέχθηκε σήμερα για την τελευταία (22η) αγωνιστική του πρωταθλήματος στην Βύσσα τον Άρδα Καστανεών , μετά την ήττα του στην Άνθεια την προηγούμενη εβδομάδα έχασε το κυνήγι  της κορυφής και έτσι ο τελευταίος αγώνας δεν έιχε βαθμολογικό ενδιαφέρον , αυτό έδωσε την ευκαιρία στις δύο ομάδες να παίξουν έναν ωραίο αγώνα χωρίς ένταση ! Ο Γιώργος Αραμπατζής έδωσε από την αρχή του αγώνα την ευκαιρία σε παίκτες που δεν είχαν πολύ  χρόνο συμμετοχής μέσα στην χρονιά  να το κάνουν σήμερα , ενώ με τις αλλαγές του πέρασε στον αγώνα τρεις “πιτσιρικάδες”  από την ακαδημία της ομάδας τον Βλάχο στην δεύτερη συμμετοχή του  με την ανδρική ομάδα  και τους Σιγρέκη και Πεχλιβανίδη στην πρώτη τους ! Ο δυνατός αέρας που έπνεε στην περιοχή έκανε δύσκολο το παιχνίδι για όλο το 9ολεπτό στο οποίο ο Ορέστης είχε την υπεροχή και κατάφερε δίκαια να κερδίσει σκοράροντας τρία τέρματα  με τον Παπαγιαννίδη να κάνει το 1-0 (20′) με σουτ  και το 2-0 (50′) με κεφαλιά , τον Τζιαφερίδη να μειώνει (78′) με αρκετή δόση τύχης και λάθος εκτίμηση του Γαλλή   και τον Πασχαλίδη (88′) να γράφει με ψύχραιμο πλασέ το τελικό σκορ ! Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο διαιτητής του αγώνα Κεσσούδης  και οι βοηθοί του  Τσομπανίδης και  Απιδόπουλος .

Λεπτό προς λεπτό:

10′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από δεξιά και αρκετά πλάγια του Παπαγιαννίδη βρίσκει στην πάνω μεριά των διχτυών της εστίας του Ντινούδη και περνάει άουτ !

14′ Σουτ του Παπαγιαννίδη έξω από την περιοχή αποκρούει σε κόρνερ ο Ντινούδης.

20′  GOAL!!! 1-0 Ο Παπαγιαννίδης που ήταν αρκετά ενεργός από το ξεκίνημα του παιχνιδιού νικά με σουτ έξω από την περιοχή τον Ντινούδη και ανοίγει το σκορ !

21′ Ο Μεμούρης σπάει ωραία για τον Ελευθεριάδη που από θέση μέσα στην  περιοχή και αριστερά κάνει το σουτ αποκρούει ο Ντινούδης !

22΄Σουτ του Πασχαλίδη έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Ντινούδης !

25′ Ωραία συνεργασία για τον Ορέστη,  ο Μεμούρης από δεξιά σπάει για τον Πασχαλίδη αυτός με την σειρά του για τον Βουδούρη που κάνει από την περιοχή το τεχνικό σουτ η μπάλα όμως περνάει πάνω από το οριζόντιο  δοκάρι της εστίας του Ντινούδη !

33′ Ωραία λόμπα του Μεμούρη μετά από αντεπίθεση του Ορέστη η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι και περνά  και πάλι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ντινούδη !

34′ Ο Μεμούρης κάνει ωραία σέντρα  με φάλτσο από αριστερά ο Παπαγιαννίδη πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι δεν καταφέρνει να απειλήσει την εστία του Ντινούδη η μπάλα πάει στον Ελευθεριάδη που από πλεονεκτική θέση αριστερά κάνει το σουτ αποκρούει ο τερματοφύλακας του Άρδα !

39′ Σουτ του Τζιαφερίδη από την γραμμή της μεγάλης περιοχής περνάει αρκετά ψηλά άουτ .

46΄Ο Στεφανίδης που κάνει ωραία σέντρα από δεξιά με τον Αλεξακούδη  στο δεύτερο δοκάρι λίγα μέτρα από την εστία να μην βρίσκει καλά την μπάλα ψηλά  με το κεφάλι και να την στέλνει άουτ !

48′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάκου από αρκετά μακριά βρίσκει στο τείχος  παίρνοντας καμπύλη με τον Γαλλή να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή να αποκρούσει σε κόρνερ !

50′ GOAL!!! 2-0 Ωραία προσωπική ενέργεια του Ελευθεριάδη που περνάει δύο αντιπάλους και βρίσκει  την κίνηση του Μεμούρη στα δεξιά αυτός κάνει αμέσως την σέντρα με τον  Παπαγιαννίδη στο δεύτερο δοκάρι  να ευστοχεί με το κεφάλι διπλασιάζοντας  τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο και τα τέρματα της ομάδας του !

58΄Σουτ του Μεμούρη από δεξιά και μέσα στην περιοχή  μετά από ωραία  κούρσα η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ντινούδη !

69΄Σέντρα του Τσοντζόρα από δεξιά ο Τζιαφερίδης για ελάχιστα εκατοστά δεν βρίσκει την μπάλα λίγα μέτρα από την εστία του Γαλλή !

78′ GOAL!!! 2-1 Σουτ του Τζιαφερίδη από αριστερά περίπου στην γωνία της μεγάλης περιοχής ο Γαλλής (και λόγω του ανέμου) δεν κάνει καλή εκτίμηση της πορείας της μπάλας και δεν καταφέρνει να την αποκρούσει με επιτυχία με τον Άρδα να μειώνει !

83′ Σέντρα-σουτ του Παπαγιαννίδη από αριστερά και μέσα από την περιοχή αποκρούει ο Ντινούδης η μπάλα πάει στον Παρασκευά που προ κενής εστίας στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Άρδα!

88′ GOAL!!! 3-1 Ο Πασχαλίδης βγαίνει στο τετ α τετ με τον Ντινούδη και με ψύχραιμο πλασέ ευστοχεί γράφοντας το τελικό σκορ του αγώνα !

MVP: Ο μεγάλος-μικρός του Ορέστη  Ανέστης Παπαγιαννίδης σκόραρε τα δύο πρώτα τέρματα του αγώνα και  συμμετείχε και στις περισσότερες ευκαιρίες που δημιούργησε η ομάδα του  εκτέλεσε στημένα και γενικά δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Άρδα ενώ θα μπορούσε να είχε κάνει και χατ τρικ αν ο Ντινούδης δεν του το αρνιόταν στην ευκαιρία του 83΄!  Επίσης εξαιρετικός  στην δημιουργία ήταν ο Μεμούρης που έγραψε μόνο  μια ασίστ γιατί οι άλλες φαρμακερές  τελικές πάσες που έβγαλε σπαταλήθηκαν από τους συμπαίκτες του σε ευκαιρίες !

Τελικό σκορ: Ορέστης Ορεστιάδας – Άρδας Καστανεών 3-1

Συνθέσεις :

Ορέστης Ορεστιάδας (Γιώργος Αραμπατζής) : Γαλλής, Μεμούρης (75΄Σιγρέκης) , Αλεξακούδης, Πετρόπουλος, Μάτσιος, Στεφανίδης (80′ Πεχλιβανίδης), Παπαγιαννίδης, Βουδούρης, Πασχαλίδης, Παρασκευάς, Ελευθεριάδης (67΄Βλάχος)

Άρδας Καστανεών (Παναγιώτης Μυλωνάς) : Ντινούδης, Τσόντζορας, Τζιαφερίδης, Μπαχτσεβανίδης, Μυλωνάς, Γουγουλιάς, Κασπαρίδης (53΄Τσομπανούδης), Μπακιρτζής, Αλμπανίδης, Παγωνίδης, Νάκου,