Λευκή ισοπαλία στον βούρκο για την Α.Ε.Διδυμοτείχου και την Δοξα Νέου Σιδηροχωρίου!

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 21 Ιανουαρίου, 2018 21:30

Καλύτερη η Α.Ε.Διδυμοτείχου στον βούρκο του Δημοτικού Γηπέδου Διδυμοτείχου έμεινε στην ισοπαλία με την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου!

Προφανές ήταν σε όσους παρακολούθησαν σήμερα το παιχνίδι του πρωταθλήματος της Γ΄Εθνικής μεταξύ της Α.Ε.Διδυμοτείχου και της Δόξας Νέου Σιδηροχωρίου ότι δεν θα δουν ποδόσφαιρο , μιας και ο αγωνιστικός χώρος του Δημοτικού Σταδίου Διδυμοτείχου ήταν πραγματικά σε κακό χάλι από την βροχή που έπεφτε από χθες και δεν σταμάτησε ούτε κατά την διάρκεια του αγώνα! Ο διαιτητής της αναμέτρησης Κιοτζένης πήρε την απόφαση να διεξαχθεί ο αγώνας και έτσι οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε έναν ασταμάτητο λασποπόλεμο ! Αναπόφευκτα έλειψε η ποιότητα και κυριάρχησαν οι σκληρές μονομαχίες χωρίς όμως να ξεφύγουν τα πράγματα! Η Α.Ε.Διδυμοτείχου ειδικά στην αρχή του παιχνιδιού δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες  κυρίως με τον νεοαποκτηθέντα Καπετανίδη αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Συνοδινού που βρέθηκε σε καλή μέρα ! Στον αντίποδα η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου ειδικά πριν τις αλλαγές του Στοΐνοβιτς περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και προσπάθησε να απειλήσει με κόντρα μπάλες , μετά τις αλλαγές -οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τις αλλαγές τους στο 67′ με την αναγκαστική αλλαγή του Πλασταρά που αποχώρησε τραυματίας και έδωσε την θέση του στο Ξενοδοχίδη- δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες χωρίς όμως καμιά από αυτές να θεωρείται “κλασική”! Γενικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι γηπεδούχοι έδειχναν στο μεγαλύτερο διάστημα πιο ικανοί να πάρουν την νίκη, τελικά αυτός που έχασε από την σημερινή αναμέτρηση ήταν το ποδόσφαιρο!

Λεπτό προς λεπτό:
5′ Η Α.Ε.Διδυμοτείχου μπήκε καλά στο παιχνίδι κλείνοντας την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου στα καρέ της ! Η πρώτη υποψία ευκαιρίας έρχεται με τις συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου με τον Εμρέ να κάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή  και τον Συνοδινό να μπλοκάρει εύκολα.
8′ Ευκαιρία για τους πράσινους με τον Καπετανίδη από κοντά να κάνει αφύλακτος κεφαλιά στέλνοντας όμως την μπάλα στην αγκαλιά του Συνοδινού που μπλόκαρε!
18΄Σουτ του Καπετανίδη η μπάλα περνάει άουτ.
25΄Σέντρα του Εμρέ από δεξιά κοντράρει σε αμυνόμενο της Δόξας Νέου Σιδηροχωρίου και παίρνει καμπύλη προς τα δίχτυα μπλοκάρει ωραία ο Συνοδινός.
28′ Στο τετ α τετ με τον Συνοδινό ο Καπετανίδης κάνει το σουτ μπλοκάρει δύσκολα ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, που στο πρώτο ημίωρο του παιχνιδιού δείχνει ανίκητος!
29′ Σουτ του Μαυράκη από αριστερά στο τετ α τετ με τον Συριτούδη περνάει άουτ!
31′ Εκτέλεση φάουλ του Παντελίδη διώχνει σε κόρνερ η άμυνα της Δόξας , εκτελεί από αριστερά ο Ιντζές διώχνει η άμυνα της Δόξας και πάλι  με τον Παντελίδη να παίρνει το “ριμπάουντ” και να κάνει το σουτ αλλά την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να περνάει άουτ!
35΄Εκτέλεση φάουλ του Θάνου από δεξιά γεμίζει προς την περιοχή της Δόξας διώχνουν οι αμυνόμενοι των φιλοξενούμενων ο Παντελίδης κάνει το σουτ η μπάλα περνάει  και πάλι άουτ.
36′  Εκτέλεση φάουλ του Κρασσώνη από αριστερά διώχνει με δυσκολία και με την βοήθεια του δοκαριού ο Συριτούδης η μπάλα πάει στον Στοΐνοβιτς που κάνει το σουτ  στέλνοντας την άουτ.
43′ Σέντρα του Θάνου από δεξιά ο Καπετανίδης πιάνει και πάλι την κεφαλιά η μπάλα όμως καταλήγει και πάλι στην αγκαλιά του Συνοδινού.
Ημίχρονο
48′ Όπως ολοκληρώθηκε έτσι ξεκινάει και το ημίχρονο με τους πράσινους να έχουν την υπεροχή χωρίς όμως να καταφέρνουν να σκοράρουν! Ο Εμρέ κάνει την σέντρα από δεξιά  ο Καπετανίδης ακόμα μια κεφαλιά με την ίδια όμως κατάληξη δηλαδή πηγαίνει κατευθείαν στην αγκαλιά του Συνοδινού!
52′ Ο Γιαννόπουλος πέφτει μάλλον εύκολα μετά από μαρκάρισμα αμυντικού της Δόξας μέσα στην περιοχή παίζεται λέει αμέσως ο διαιτητής Κιοτζένης.
53΄Ωραία ο Εμρέ κάνει την σέντρα από δεξιά για λίγο δεν προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας στο πρώτο δοκάρι ο Γιαννόπουλος, μπλοκάρει σταθερά ο Συνοδινός.
59΄Ευκαιρία για την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου  ο Σαμαράς (μόλις πέρασε στο παιχνίδι) στο τετ α τετ  με τον Συριτούδη κάνει το πλασέ μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.
68′ Ακατάπαυστα πέφτει η βροχή  στο Διδυμότειχο ο αγωνιστικός χώρος χειροτερεύει συνέχεια και η κόπωση αρχίζει να γίνεται εμφανής στους παίκτες, παρά τις αλλαγές καμιά ομάδα δεν μπορεί να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού, Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εμρέ από καλή θέση έξω από την περιοχή μπλοκάρει εύκολα ο Συνοδινός.
82′ Η Α.Ε.Διδυμοτείχου εκτελεί τρία συνεχόμενα κόρνερ δ’υο με τον Εμρέ και ένα με τον Παντελίδη χωρίς να απειλήσει!
85′ Σέντρα- σουτ  του Θάνου από δεξιά ο Συνοδινός αποκρούει με δυσκολία η μπάλα πάει στον Γιαννόπουλο που υπό πίεση και σε διαγώνια θέση σχεδόν εξ επαφής με το δεξί  κάθετο δοκάρι της εστίας της Δόξας κάνει κάτι σαν κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ.
90′ Σουτ του Γιαννόπουλου έξω από την περιοχή περνάει πολύ ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Συνοδινού που δεν ανησυχεί!
Τελικό Αποτέλεσμα: Α.Ε.Διδυμότειχου-Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου  0-0
Μας άρεσε: Παρά τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο και τις πολλές μονομαχίες το παιχνίδι δεν ξέφυγε και παρέμεινε σε αθλητικά πλαίσια.
Δεν μας άρεσε:  Κάκιστο το θέαμα ! Δεν παίχθηκε ουσιαστικά ποδόσφαιρο! Ο αγωνιστικός χώρος “φώναζε” για αναβολή όπου δεν υπήρχε νερό υπήρχε λάσπη, από θαύμα δεν είχαμε άλλους τραυματισμούς πέραν του  Πλασταρά !
Το στραγάλι: Ο Βαγγέλης Κιοτζένης της ΕΠΣ Ξάνθης διεύθυνε το παιχνίδι το οποίο κατά την γνώμη μας δεν έπρεπε να αρχίσει μιας και η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου ήταν πραγματικά κάκιστη ! Από την άλλη στην διαχείριση δεν τα πήγε άσχημα σε ένα  σίγουρα απαιτητικό παιχνίδι ! Χωρίς κρίσιμες φάσεις για τους βοηθούς του Κηλικιώτη και Εμίν Κεχαγιά (επίσης της ΕΠΣ Ξάνθης) που άκουσαν πάντως κάποια παράπονα (ειδικά ο πρώτος) από τους γηπεδούχους!

Α.Ε.Διδυμοτείχου (Κρίστο Τελκίσκι): Συριτούδης Α., Θάνος, Παντελίδης, Χρίστεφ, Πατιαλιάκας, Πετρόπουλος, Εμρέ, Αβογιάν, Καπετανίδης (83′ Νικολαΐδης), Γιαννόπουλος, Ιντζές (62΄Σιμτσάκης)

Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (Ζόραν Στοΐνοβιτς): Συνοδινός, Χατζήπαπα,  Παρασκευόπουλος, Μίλλερ, Πλασταράς (α.α. 67′ Ξενοδοχίδης),  Γάιδας, Στοΐνοβιτς (45′ Αντρέου), Ανυφαντάκης, Μαυράκης, Κρασσώνης (58΄Σαμαράς), Πανουργιάς (64′ Αλεξακούδης).