Κυπελλούχος ΕΠΣ Έβρου η Θράκη Φερών!

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 24 Μαρτίου, 2018 21:44

Η Θράκη Φερών νικήτρια του φετινού τελικού της ΕΠΣ Έβρου!

Η Θράκη Φερών κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας της σήμερα αφού επιβλήθηκε με 0-1 του Ορέστη Ορεστιάδας στον 41ο Τελικό  του Κυπέλλου της ΕΠΣ Έβρου. Οι κακές καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν σε όλο το νομό με βροχή και χιόνι επηρέασαν σημαντικά τον αγωνιστικό χώρο του “Δημήτρης Μπακιρτζής” στο Σουφλί με το παιχνίδι να έχει κυρίως δυνατές μονομαχίες και όχι ποιοτικό ποδόσφαιρο .Έτσι στα ενενήντα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες έμειναν στην λευκή ισοπαλία ! Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης η βολίδα του Γκάγκιου από τα 40 (!!!) μέτρα νίκησε τον Γαλλή και όπως αποδείχθηκε στην συνέχεια έφτασε για να πανηγυρίσουν οι κιτρινόμαυροι την κατάκτηση του Κυπέλλου! Στον αντίποδα ο Ορέστης παρότι κατά το μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού ήταν καλύτερος ήταν συνάμα και άτυχος αφού  δεν κατάφερε να σκοράρει στις ευκαιρίες που δημιούργησε  κυρίως με τον Οτέμπερη!

Λεπτό προς Λεπτό:
Έναρξη
0-10 Υπό χιονόπτωση ξεκινά ο τελικός σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο καθώς έπεσε και πολύ βροχή τις προηγούμενες μέρες και το πρωί στο Σουφλί. Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες χωρίς ευκαιρία!
10΄Σουτ του Οτέμπερη η μπάλα περνάει άουτ.
25΄Σέντρα του Μαυρομάτη διώχνει με κεφαλιά ο Ντινούδης.
35΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οτέμπερη περνάει άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Γκαϊδαρτζάκης.
39΄ Δαρβούδης και Αγγελακάκης κάνουν ωραία το 1-2 με τον πρώτο να κάνει το σουτ η μπάλα βρίσκει σε αμυνόμενο με τον κίνδυνο για την Θράκη να αποσοβείται!
42′ Ο Μαυρομάτης εκτελεί φάουλ με τον Γαλλή να διώχνει δύσκολα με γροθιές.
Ημίχρονο (0-0)
53΄Ωραίο σουτ του Ρουσσίδη ΑΘ.  μέσα από την μεγάλη περιοχή η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ!
57΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρουσσίδη Α.  ο Γκαϊδαρτζάκης ελέγχοντας αφήνει να περάσει άουτ.
61΄Απειλεί και πάλι ο Ορέστης, με τον Οτέμπερη να κάνει ένα σουτ, και να αναγκάζει τον Γκαϊδαρτζάκη σε νέα απόκρουση.
63′ Ο Αγγελακάκης υπό πίεση κοντρολάρει μέσα στην περιοχή και ενώ πέφτει κάνει το σουτ η μπάλα στην αγκαλιά του Γκαϊδαρτζάκη.
65΄ Ο Οτέμπερης δοκιμάζει ακόμα ένα σουτ όμως ο Γκαϊδαρτζάκης με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει!
66΄Σουτ του Μπόρα μέσα από την περιοχή η μπάλα βρίσκει στην πλάτη του Πετρόπουλου και απομακρύνεται.
74΄Ευκαιρία για τον Ορέστη με τον Οτέμπερη μέσα στην μεγάλη περιοχή της Θράκης διώχνει σε κόρνερ την τελευταία στιγμή ο Πολίδης!
77΄ Ωραία κίνηση του Οτέμπερη δεν βρίσκεται κάποιος να τον σταματήσει κάνει και το σουτ αλλά η μπάλα κοντράρει σε αμυνόμενο!
78΄Ωραίο σουτ του Σιδηρόπουλου περνάει άουτ!
90΄(+2) Ο Παππάς σφυρίζει την λήξη του ενενηντάλεπτου με το σκορ στο 0-0 , όλα θα κριθούν στην παράταση!
 Παράταση:
95′ ΓΚΟΛ!!! 0-1 Ο Γκάκιος πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο τέρμα όταν εξαπολύει  κεραυνό από τα 40 μέτρα (!!!) με τον Γαλλή να μην μπορεί να αποκρούσει!
105΄ Σουτ του Ντινούδη με τον Γκάκιο να αποσοβεί τον κίνδυνο σε κόρνερ.
110΄ Πιέζει ψηλά ο Ορέστης και κυνηγάει την ισοφάριση, αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες.

117΄  Ο Οτέμπερης εκτελεί κόρνερ με τον Γκαϊδαρτζάκη να διώχνει με γροθιές.

120′  Τέλος του αγώνα, κυπελλούχος  για πρώτη φορά στην ιστορία της η Θράκη Φερών!
Το στραγάλι: Ο Παππάς Γ. παρότι η επιλογή του από την επιτροπή διαιτησίας της ΕΠΣ Έβρου ήταν έκπληξη για τους περισσότερους κατάφερε να διευθύνει άριστα τον αγώνα! Κανένα πρόβλημα και για τους βοηθούς του Βασίλοπουλο Σ. και Κίτσο Κ. ενώ τέταρτος ήταν ο Στρατούδης Β.
Τελικό Σκορ: Ορέστης Ορεστιάδας – Θράκη Φερών 0-1 (στην παράταση)Ορέστης
Συνθέσεις:
Ορεστιάδας(Χρήστος Χρηστούδης): Γαλλής, Κοτζά, Ντινούδης, Οικονόμου, Πετρόπουλος (100′ Τζουμακίδης), Ρουσσίδης Θ., Δαρβούδης (83′ Καλυμνιός), Παρασκευάς (98′ Τσιτσκάρης), Ρουσσίδης Α., Οτέμπερης,  Αγγελακάκης (80′ Κώστογλου)
Θράκη Φερών(Σάκης Ζησίδης): Γκαϊδαρτζάκης, Κολγκέγκα (75΄Ιακωβίδης), Μαυρομάτης, Βάρναλης, Γκάκιος, Σιδηρόπουλος Α., Μπόρας, Παγωνίδης (119′ Μπακιρτζόπουλος), Πολίδης, Σιδηρόπουλος Γ. (100′ Ίνδος), Τσιπλάκης (72′ Αντωνιάδης)