Καθάρισε σε 30′ ο Ορέστης στην Βύσσα !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 19 Φεβρουαρίου, 2017 18:52

Η διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στον Ορέστη Ορεστιάδας  και στον Ακρίτα Νέας Βύσσας  στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος αποτυπώθηκε και στο μεταξύ τους παιχνίδι σήμερα !

Ο πρωτοπόρος   Ορέστης δεν δυσκολεύτηκε να πάρει ευρεία νίκη στην  Βύσσα για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου  σε ένα παιχνίδι που είχε μια μόνο ομάδα εντός των γραμμών του γηπέδου  ! Παρότι ο Γιώργος Αραμπατζής ξεκούρασε βασικούς του παίκτες (Οικονόμου, Μεμούρη, Καστρινό, Τρανόπουλο, Ντινούδη, Παπαγιαννίδη,Τζουμακίδη) και έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε αυτούς που δεν είχαν πολύ μέχρι τώρα η ομάδα του  κατάφερε να  “χορεύει” στην βροχή με  το σκορ να φτάνει  στο απίστευτο 0-7 με την συμπλήρωση μόλις 30 λεπτών παιχνιδιού !Το υπόλοιπο του παιχνιδιού είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ορέστη να κατεβάζει στροφές και  τους γηπεδούχους να μην μπορούν να απειλήσουν σε κανένα σημείο  ! Εύκολο το απόγευμα για τον διαιτητή του αγώνα Σταφυλά και τους βοηθούς του Δαλή και Τσίκα !

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του πρόωρα  εκλιπόντος  Σταμάτη Μούτλια στον οποίο αναφέρθηκε στις δηλώσεις του ο Γιώργος Αραμπατζής (video) !

Τα γκολ:
4΄ GOAL!!! 0-1  Ο Ορέστης από την αρχή  πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και σκόραρε στο 4΄όταν ο Οτέμπερης έβγαλε ωραία κάθετη στον Στεφανίδη που έκανε την σέντρα σουτ από αριστερά με τον Χαλβατζή να αποκρούει στρώνοντας όμως  στον Πασχαλίδη που από κοντά δεν  δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ με πλασέ !
6΄GOAL!!! 0-2 Δύο λεπτά αργότερα ο Ελευθεριάδης  κάνει την σέντρα από αριστερά με τον Δαρβούδη στο δεύτερο δοκάρι να κάνει το πλασέ και να ευστοχεί !
10′ GOAL!!! 0-3 Ο ρυθμός του Ορέστη ήταν πραγματικά  καταιγιστικός με τον Οτέμπερη να κάνει το σουτ με φάλτσο δυο μέτρα μακριά από την  γραμμή της μεγάλης  περιοχής και να αφήνει άγαλμα τον Χαλβατζή αφού η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του πριν αναπαυτεί στο βάθος της εστίας !
13΄GOAL!!! 0-4 Ο Δαρβούδης κάνει την σέντρα από δεξιά με τον Οτέμπερη στο δεύτερο δοκάρι να σπάει με το κεφάλι  στον Πασχαλίδη που από κοντά με προβολή ευστοχεί και πάλι !
17΄GOAL!!! 0-5 Ο ασταμάτητος Ορέστης σκοράρει και πάλι , για πέμπτη φορά πριν καλά καλά συμπληρωθούν 20 λεπτά παιχνιδιού όταν  ο Πασχαλίδης σπάει μέσα στην περιοχή για τον Δαρβούδη που νικά τον Χαλβατζή και σκοράρει και αυτός για δεύτερη φορά στο παιχνίδι!
29′ GOAL!!! 0-6 Ο Δαρβούδης εκτελεί κόρνερ από δεξιά με τον Γενηκομσίου  ανενόχλητο να πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ακρίτα και να σκοράρει !
30′ GOAL!!! 0-7 Ωραίο συρτό σουτ του Ελευθεριάδη λίγο έξω από την γραμμή της μεγάλης περιοχής καταλήγει στο δίχτυα του Χαλβατζή !
(δείτε όλα τα γκολ στο βίντεο που ακολουθεί )

MVP: Με τον Ορέστη να σκοράρει κατά ριπάς πολλοί  παίκτες του διακρίθηκαν ! Ο νεαρός στραίκερ Πασχαλίδης που ήταν όπου έπρεπε όταν έπρεπε , ο αρχηγός σε αυτό το παιχνίδι   Δαρβούδης και ο Οτέμπερης (που έπαιξε ένα ημίχρονο αλλά έδειξε ότι φτάνει σιγά σιγά στο 100% των δυνατοτήτων του) που  συμμετείχαν σε όλα τα γκολ  όπως και ο έμπειρος Ελευθεριάδης !

Τελικό Σκορ Ακρίτας Νέας Βύσσας – Ορέστης Ορεστιάδας 0-7

Συνθέσεις:
Ακρίτας Νέας Βύσσας (Πετριτζίκης Γιάννης): Χαλβατζής, Χουσίδης, Αλτικολάτσης, Παπαδόπουλος (59΄Αραμπατζής), Αρχοντίδης, Κασκανέτας, Ατματζίδης, Παντσίδης (66΄Πούσκας), Πλιατσικίδης, Καλιαμπάκας, Παπαναστασίου(45΄Αδαμίδης)

Ορέστης Ορεστιάδας (Αραμπατζής Γιώργος): Γαλλής, Στεφανίδης, Μάτσιος, Μαργαρίτης, Γενηκομσίου, Βουδούρης, Δαρβούδης, Παρασκευάς, Πασχαλίδης, Οτέμπερης (45΄Πετρόπουλος), Ελευθεριάδης