Ήττα στις λεπτομέρειες για την Φιλία από τον Αρίων!

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 27 Φεβρουαρίου, 2016 22:24

Δεν τα κατάφερε η Φιλία κόντρα στον Αρίων !

Σε ένα παιχνίδι με πολύ θέαμα και δυνατές μονομαχίες η Φιλία Ορεστιάδας ηττήθηκε από τον Αρίων Ξάνθης στο παλιό κλειστό Ορεστιάδας απόψε στην αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής της Α΄κατηγορίας της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Οι γηπεδούχοι είχαν μικρό προβάδισμα καθ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού αλλά επηρεάστηκαν κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι από κάποιες διαιτητικές αποφάσεις στην τέταρτη περίοδο. Με αποτέλεσμα να δώσουν στον έμπειρο Αρίωνα την ευκαιρία να καθαρίσει το παιχνίδι και να καλύψει την διαφορά του πρώτου μεταξύ τους παιχνιδιού (53-57) για να εξασφαλίσει την θέση του σε περίπτωση ισοβαθμίας  ! Πάντως και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με ελλείψεις λόγω τραυματισμών αλλά είχαν πλουραρισμό στην επίθεση  !Ένταση στην κερκίδα προκάλεσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι αποφάσεις του διαιτητή Γιαννούλη ενώ  χωρίς προβλήματα κύλησε το παιχνίδι για τον έτερο διαιτητή της αναμέτρησης Παπαγερίδη.

Το φίλμ του αγώνα:

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο με τις δύο ομάδες όμως  να κάνουν αρκετά λάθη  (16-9) τα οποία συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου το σκορ να μένει χαμηλά στο 23-19.Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεμπούκωσαν επιθετικά  με τον Αρίωνα να εκμεταλλεύεται την κακή άμυνα της Φιλίας στην ρακέτα και να ροκανίζει την διαφορά  (42-41) πάνω στην οποία έχτισε στο τέταρτο δεκάλεπτο . Ειδικότερα στην φάση που ο Γιαννούλης έδωσε τρεις τεχνικές ποινές σε Κατσαβριά -Ληβισιανό και στον πάγκο της Φιλίας   οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν  με καθαρό μυαλό να εκμεταλλευτούν τον εκνευρισμό των γηπεδούχων και να πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 50-57!

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 23-19, 42-41,50-57

Συνθέσεις:

Φιλία Ορεστιάδας (Γιώργος Ουζουνίδης): Κοντούρης, Μπερτσιμάς 13, Γεμουσακάκης, Κατσαβριάς 10, Μαργαριτίδης , Χερκελετζής 8, Σαββουλίδης 13, Σαρηγγιαννίδης 2, Κιηγμάς, Γιαννακουδάκης 2, Αραμπατζής, Σιμιτσάκης 2,

Αρίων Ξάνθης (Χρήστος Παπαδόπουλος): Νυμφόπουλος 2, Πριτσιανάκης, Ανδρέου 5, Κλωναράς 2, Πιστόλας 4, Αμπεριάδης 13, Νταβουλτζοπουλός 11, Παϊτάρης, Ληβισιανός 14, Καλεάδης 4, Φώτης 2, Μπουτσακτσή