Ήττα για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης από τον ανώτερο ΠΑΟΚ

Συντάκτης Νewsroom 3 Μαρτίου, 2019 20:14

Ο ΠΑΟΚ πέρασε χθες χωρίς απώλειες από την Αλεξανδρούπολη νικώντας με 3-0 σετ τον Εθνικό σε αγώνα για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League.

Mε καλή υποδοχή, κορυφαίο τον Ντίμα Φιλίποφ και τον Γιάννη Τακουρίδη να είναι ανίκητος στο μπλοκ ο ΠΑΟΚ πήρε το τρίποντο σε 68 λεπτά και έφτασε τους 35 βαθμούς στη βαθμολογία κάνοντας ένα ακόμα καθοριστικό βήμα για την 2η θέση.Ο Εθνικός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο 1ο σετ αλλά δε μπόρεσε να διασπάσει την υποδοχή του δικεφάλου και έτσι είχε παθητικό ρόλο και στα τρία σετ. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη μοιράζεται την 8η θέση με την ΑΕΚ που έχει 13 βαθμούς.
Με το μπλοκ του Μπενγκολέα ο Εθνικός μπήκε στον αγώνα με προβάδισμα 4-2 αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 4-0 από το σερβίς του Σαφράνοβιτς και προσπέρασε 6-4. Με δύο προσωπικούς πόντους του Κλαπβάικ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 15-10. Ο Εθνικός ροκάνισε τη διαφορά και με τον Γκμίτροβιτς στο σερβίς και τον Μπενγκολέα μπροστά μείωσε σε 17-16. Ο Οκολιτς έδωσε λύσεις για το 18-21 και εκεί έγινε το καλύτερο σερί για τον Εθνικό. Με τον Ριζόπουλο στο σερβίς και τους Γκμίτροβιτς, Μπενγκολέα να είναι αποτελεσματικοί στην κόντρα επίθεση έκανε σερί 4-0 για το 22-21. Το λάθος των γπηεδούχων και η επίθεση του Σαφράνοβιτς έκαναν το 23-22 για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπενγκολέα ισοφάρισε 23-23 και ο θαυμάσιος σήμερα Τακουρίδης με πρώτο χρόνο αλλά και μπλοκ στον Γκμίτροβιτς τελείωσε το σετ 25-23 για το 1-0 σετ.Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πιο ξεκάθαρα καθώς ο ΠΑΟΚ είχε πάντα το προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας. Στο 2ο σετ με μπλοκ από Τακουρίδη, Φιλίποβ έκανε σερί 3-0 για το 11-8 ενώ με τον άσσο του Μουγκουτούτια έγινε το 19-14. Ο Αμερικανός ακραίος του ΠΑΟΚ έκλεισε το σετ με επίθεση στο 25-20.Στο 3ο σετ ο Εθνικός έκανε την τελευταία του αντίδραση. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 10-7 με τον Μουαγκουτούτια αλλά ο Εθνικός με δύο άσσους από τον Μπενγκολέα και συνολικό σερί 4-0 προσπέρασε 13-12. Τα πάντα κρίθηκαν στο 14-14 όταν ο Κλαπβάικ πήρε την αλλαγή και ο Μουγκουτούτια με συνολικό σερί 7-0 από το σερβίς έφυγε στο 21-14 ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τσεπκινλής

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 23-25
2ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 5-8, 14-16, 14-21, 16-25
*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 8 άσσοι, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 38 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 20-25, 16-25) σε 68΄.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Μπενγκολέα 10επ., (6/19, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 44%υπο., 38%αρ.), Γκμίτροβιτς 20 (17/30, 3 άσσοι), Τουράνιανιν 2 (1/5, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος, 1 (1/1επ.), Στίγγας 5 (3/7, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (4/9, 3 άσσοι, 52%υπ., 43%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 52%υπ., 30%αρ.), Νικολακάκης.

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Οκολιτς 10π. (8/10επ., 2 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 13 (11/16, 2 άσσοι, 48%υπ., 14%αρ.), Φιλίποβ 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (5/8, 6 μπλοκ, 1 άσσος), Κλαπβάικ 11 (8/16, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 7 (5/14, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ. – 67%υπ., 29%αρ.), Κωνσταντινίδης, Γάτσης.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Μπήκαμε και καλά και ήμασταν και διαβασμένοι. Παλέψαμε το 1ο σετ αλλά ο ΠΑΟΚ είχε διάρκεια στην καλή απόδοση και μας πίεσε. Παρά τη ήττα δεν είμαι απογοητευμένος αν και πάντα θα ήθελα μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και περισσότερο πάθος από όλους τους παίκτες μου και ανεξάρτητα από το όνομα του αντιπάλου».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σάκης Ψάρρας είπε: «Καταφέραμε να ελέγχξουμε τον ρυθμό του αγώνα απέναντι σε μία ομάδα που μπήκε δυνατά, ρίσκαρε στο σερβίς. Παίξαμε καλά και είχαμε ρυθμό σε όλο τον αγώνα. Είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα. Τώρα έχουμε την Κηφισιά στην έδρα μας και μετά θα ετοιμαστούμε για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό».