Ισόπαλοι με γκολ στις καθυστερήσεις Άρδας Καστανεών και Α.Ο.Νεοχωρίου

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 4 Νοεμβρίου, 2018 21:05

Ο Α.Ο.Νεοχωρίου έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις από τον Άρδα Καστανεών

Ο Άρδας Καστανεών στο πρώτο παιχνίδι με τον Β. Τακάκη στον πάγκο του υποδέχθηκε σήμερα τον Α.Ο.Νεοχωρίου για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου “Σερκελίδου” . Στην αρχή του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι του Γ. Κυριαλάνη δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες αλλά η τελική τους προσπάθεια δεν ήταν αυτή που έπρεπε έτσι ο  Άρδας πήρε σιγά σιγά τα ηνία του παιχνιδιού , ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες που μετουσιώθηκαν σε γκολ στο 75′ από τον 14χρονό (!!!) Καργκαβούζη πέρα από αυτό όμως ήταν αρκετά φλύαρος και άστοχος όταν του δόθηκε η ευκαιρία να “καθαρίσει” το παιχνίδι , έτσι το γκολ του Νοβοκρεσενίδη στις καθυστερήσεις του αγώνα μετά από ωραία ενέργεια του Παπαδόπουλου μοίρασε την πίτα στην μέση για τις δύο ομάδες ! Στην ουσία καμιά από τις δύο δεν πρέπει να είναι χαρούμενη από την απόδοση της σε ένα σίγουρα κακό από πλευράς θεάματος παιχνίδι ,πάντως οι γηπεδούχοι έφυγαν με το παράπονο ότι μπορούσαν να πάρουν την νίκη και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τον πρώτο τους βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα!

Λεπτό προς Λεπτό:
5′ Ο Ράδιογλου μέσα από την περιοχή και από διαγώνια δεξιά θέση αν και αφύλακτος δεν πιάνει καλά το σουτ μην μπορώντας να απειλήσει τον Ντινούδη.
12′  Σουτ του Παπαδόπουλου από διαγώνια δεξιά μέσα στην μεγάλη περιοχή στο τετ α τετ με τον Ντινούδη αποκρούει ο έμπειρος πορτιέρο του Άρδα.
25′ Εκτέλεση φάουλ του Δημητριάδη σχεδόν από την γραμμή του κέντρου ο Μίλης αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας του Άρδα κάνει το πλασέ αλλά δεν σημαδεύει καθόλου καλά σπαταλώντας μια μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του!
43΄Σουτ του Κασπαρίδη έξω από την μεγάλη περιοχή μπλοκάρει ο Οτέμπερης.
46′ Σουτ του Αλμπανίδη από αριστερά μπλοκάρει ο Οτέμπερης.
54΄Σουτ του Μίλη έξω από την περιοχή μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Ντινούδης.
56′ Ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καπετανίδη ακόμα καλύτερη η επέμβαση του Οτέμπερη που μπλοκάρει εντυπωσιακά!
57′ Σουτ του Κασπαρίδη περνάει άουτ!
64′ Ο Καπετανίδης βγαίνει ωραία στο τετ α τετ αλλά κοντρολάρει την μπάλα προσπαθώντας να περάσει τον Οτέμπερη που  κάνει την έξοδο γρήγορα και μπλοκάρει!
68′ Ο Αλμπανίδης από αριστερά κάνει την σέντρα που με αρκετό φάλτσο βγαίνει τελικά σαν σουτ με την μπάλα να χτυπάει στην πάνω μεριά του οριζόντιου δοκαριού της εστίας του Α.Ο.Νεοχωρίου πριν περάσει τελικά άουτ!
75′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 Ο Άρδας εντείνει την πίεση του στα αντίπαλα καρέ στα τελευταία δέκα λεπτά και καταφέρνει να προηγηθεί από στατική τελικά φάση! Ο Καπετανίδης εκτελεί το κόρνερ από αριστερά με τον Ντινούδη Κ. να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι προς τα πίσω για τον Παγωνίδη που στο δεύτερο δοκάρι κάνει το σουτ η μπάλα πάει στον Καργκαβούζη ο οποίος κάνει το σουτ από κοντά και σκοράρει!
91′ ΓΚΟΛ!!! 1-1 Ο Παπαδόπουλος κάνει ωραία κίνηση από δεξιά και σέντρα για τον Νοβοκρεσενίδη που  βγαίνει πρώτος στην μπάλα και από κοντά προλαβαίνει να κάνει την προβολή φέρνοντας το ματς στα ίσια!
95′ Μετά από κόρνερ και φάση διαρκείας για τον Άρδα η μπάλα πάει στον Πετρά που από αριστερά  κάνει το σουτ αποκρούει στην κλειστή του γωνιά ο Οτέμπερης!

Τελικό Σκορ: Άρδας Καστανεών – Α.Ο.Νεοχωρίου 1-1

Μας άρεσε : Η συμμετοχή  του 14χρονου Ιωάννη Καργκαβούζη (συγκρατήστε το όνομα) ο οποίος αγωνίσθηκε σε όλο το παιχνίδι κρατώντας την θέση του με συνέπεια και αξιοπιστία χωρίς σε καμιά περίπτωση να αποτελεί αδύναμο κρίκο  αντιθέτως μάλιστα έδειξε αρκετά άνετος και κατάφερε και να σκοράρει το γκολ της ομάδας του!

Το στραγάλι: Χωρίς σημαντικά λάθη διεύθυνε το παιχνίδι ο  Σουβαράς με τους βοηθούς του Ναζιρόπουλο και Παλαιοπάνη επίσης να μην αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

MVP: : Ο  Π. Οτέμπερης δήλωσε παρών όσες φορές τον χρειάστηκε η ομάδα του κρατώντας την στο παιχνίδι είπε δύο φορές όχι στον αρχηγό των αντιπάλων Καπετανίδη τόσο σε απευθείας εκτέλεση φάουλ όσο και σε τετ α τετ  ενώ στην φάση του γκολ δεν φέρει καμία ευθύνη!