Ισοπαλία με τέσσερα γκολ στο Ορέστης – Σουφλί!

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 25 Φεβρουαρίου, 2018 20:18

Ο Ορέστης παρότι καλύτερος, έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ και τελικά μοιράστηκε τους βαθμούς της ισοπαλίας με τον Έβρο Σουφλίου!

Ο Ορέστης Ορεστιάδας υποδέχθηκε  σήμερα στο Εθνικό Στάδιο Ορεστιάδας μετά από αγωνιστική απραξία μεγαλύτερη των δύο βδομάδων τον Έβρο Σουφλίου για την 14η αγωνιστική τους πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου.Το χιόνι το οποίο έπεφτε στο πρώτο ημίχρονο δεν δημιούργησε σοβαρό πρόβλημα στον αγωνιστικό χώρο και το παιχνίδι διεξήχθη κανονικά! Στο πρώτο ημίχρονο ο Ορέστης ήταν καλύτερος αλλά ο Έβρος Σουφλίου κατάφερε να προηγηθεί λίγο πριν την ανάπαυλα με τον Ασπιώτη! Στο δεύτερο ημίχρονο οι μπλε του Χρηστούδη μπήκαν με περισσότερο πάθος και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 58΄με τον Καλυμνιό να σεντράρει και τον Ρουσσίδη Αθ. με κεφαλιά να σκοράρει! Το μομέντουμ του αγώνα έλεγε Ορέστης μιας και οι γηπεδούχοι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες αλλά ο Έβρος Σουφλίου κατάφερε και πάλι να προηγηθεί εκμεταλλευόμενος πολλά λάθη των μπλε σε μία φάση ,όταν στο 72΄ο Πετρόπουλος δεν διώχνει την μπάλα ανάμεσα σε μεγάλη περιοχή και κέντρο ο Τσομπανούδης κλέβει και δίνει δεξιά για τον Βασβάνη αυτός κάνει την σέντρα ο Ζλατάνης δεν εκτιμάει καλά την πορεία της μπάλας και την χάνει με τον Πρεπούδη στο δεύτερο δοκάρι να κάνει το χλιαρό πλασέ το οποίο περνάει την γραμμή του τέρματος αφού ο Πετρόπουλος για λίγο δεν προλαβαίνει να διώξει! Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω έκλεισαν ακόμα πιο ασφυκτικά τον Έβρο στα καρέ του προσπαθόντας να βρουν τρόπο να ισοφαρίσουν πράγμα που έγινε τελικά με τον ίδιο παίκτη που σκόραρε και το πρώτο τέρμα της ομάδας! Στο 80′ ο Πετρόπουλος κάνει την σέντρα και ο Ρουσσίδης Αθ. με σουτ σκοράρει το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα!

Λεπτό προς λεπτό:
2′ Σουτ του Ρουσσίδη από θέση έξω από την περιοχή περνάει άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
14΄Σούτ του Κουρούδη περνάει ψηλά άουτ!
15΄Σέντρα-σουτ του Πρεπούδη από αριστερά παίρνει περίεργα φάλτσα με τον Ζλατάνη να δυσκολεύεται αλλά τελικά να αποκρούει με υπερένταση!
23′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσομπανούδη αποκρούει ωραία σε κόρνερ ο Ζλατάνης!
31΄Ο Δαρβούδης αστοχεί σε πλασέ που επιχειρεί μέσα από την περιοχή.
33′ Πλασέ του Παρασκευά μετά από σέντρα του Οτέμπερη μπλοκάρει ο Δουλούδης.
38′ Σουτ του Βασβάνη μέσα από την περιοχή βρίσκει σε αμυντικό και απομακρύνεται.
43΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οτέμπερη μπλοκάρει ο Δουλούδης.
45′ ΓΚΟΛ!!! 0-1 Κόντρα στην ροή του αγώνα ο Έβρος Σουφλίου καταφέρνει να ανοίξει το σκορ όταν μετά από κόρνερ του Βασβάνη από δεξιά και σύγχυση στην μεγάλη περιοχή του Ορέστη ο Ασπιώτης κάνει το σουτ  από το σημείο του πέναλτι ευστοχώντας!
Ημίχρονο
51΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οτέμπερη περνάει άουτ.
58΄ΓΚΟΛ!!! 1-1 Ωραία σέντρα του Καλυμνιού από αριστερά ο Ρουσσίδης Αθ. σηκώνεται  λίγο πίσω από την γραμμή της μικρής περιοχής και με κεφαλιά ισοφαρίζει!
59′ Ωραία κίνηση και σουτ του Ασπιώτη  από θέση αριστερά και έξω από την μεγάλη περιοχή αποκρούει με το πρόσωπο(!!!) ο Ζλατάνης!
62΄Εκτέλεση φάουλ από αριστερά  (σαν κόρνερ αλλά πιο κοντά) ο Τζουμακίδης πιάνει την κεφαλιά η μπάλα περνάει λίγο άουτ!
64′ Σέντρα του Δαρβούδη από δεξιά ο Κώστογλου κάνει το γυριστό η μπάλα περνάει λίγο άουτ ενώ υποδεικνύεται και σε θέση οφ σάιντ ο βετεράνος επιθετικός του Ορέστη!
67′ Σουτ του Οτέμπερη περνάει λίγο άουτ!
68′ Εκτέλεση φάουλ του Οτέμπερη από αριστερά ο Τζουμακίδης αφύλακτος και από πλεονεκτική θέση πιάνει την κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα λίγο άουτ!
72΄ΓΚΟΛ!!! 1-2 ο Ο Τσομπανούδης κλέβει από τον Πετρόπουλο ανάμεσα σε κέντρο και μεγάλη περιοχή και δίνει δεξιά για τον Βασβάνη αυτός κάνει την σέντρα ο Ζλατάνης δεν εκτιμάει καλά την πορεία της μπάλας και την χάνει με τον Πρεπούδη στο δεύτερο δοκάρι να κάνει το χλιαρό πλασέ το οποίο περνάει την γραμμή του τέρματος αφού ο Πετρόπουλος για λίγο δεν προλαβαίνει να διώξει.
78΄Ο Καλυμνιός από αριστερά κάνει την σέντρα ο Ρουσσίδης Αθ. πιάνει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση (όπως στο πρώτο γκολ) αλλά αυτήν την φορά στέλνει την μπάλα λίγο άουτ!
80΄ΓΚΟΛ!!! 2-2 Σέντρα του Πετρόπουλου από δεξιά ο Ρουσσίδης Αθ. μέσα από την περιοχή κάνει το σουτ με το αριστερό και ισοφαρίζει δεύτερη φορά για την ομάδα του!
87′  Ο Δαρβούδης κάνει την σέντρα από δεξιά μετά από κόντρες η μπάλα βρίσκει και στο χέρι του Λαζίδη παίζεται λέει ο Σιδηρόπουλος θεωρόντας το ακούσιο (δείτε το στο βίντεο που ακολουθεί μαζί με όλα τα highlights).
92′ Εκτέλεση κόρνερ του Οτέμπερη από δεξιά ο Δαρβούδης κάνει το σουτ από διαγώνια θέση στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα περνάει άουτ!

Το στραγάλι : Χωρίς σοβαρά προβλήματα για τον Σιδηρόπουλο και τους Σαββούδη και Θεοδωρακέλη το παιχνίδι !

Τελικό Σκορ: Ορέστης Ορεστιάδας – Έβρος Σουφλίου 2-2

Ορέστης Ορεστιάδας (Χρήστος Χρηστούδης): Ζλατάνης, Κοτζά (46΄Κώστογλου), Ντινούδης, Τζουμακίδης (73΄Ρουσσίδης), Πετρόπουλος(83′ Τσιτσκάρης), Ζότεφ (65΄Οικονόμου), Δαρβούδης, Παρασκευάς, Ρουσσίδης Αθ, Οτέμπερης, Καλυμνιός

Έβρος Σουφλίου (Πασχάλης Σταματάκης): Δουλούδης, Μπάμνιος, Ράλλης, Μπετζέκας, Κουρούδης, Παπαναστασίου, Πρεπούδης (87′ Γιαννακόπουλος), Δροσάκης, Τσομπανούδης (93′ Σιούης), Ασπιώτης( 91′ Τσιουμπανούδης), Βασβάνης  (84′ Λαζίδης)

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών και τις σημαντικότερες φάσεις: