Η πιο γλυκιά ήττα της χρονιάς για τον Ορέστη από τον Έβρο Σουφλίου

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 20 Μαΐου, 2019 00:08

Διαδικαστικό γενικά το τελευταίο παιχνίδι της σεζόν, σχεδόν αγγαρεία για τον Έβρο Σουφλίου, το μυαλό στην φιέστα είχε ο Πρωταθλητής Ορέστης Ορεστιάδας.

Ο Ορέστης Ορεστιάδας υποδέχθηκε σήμερα τον Έβρο Σουφλίου για την τελευταία 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος “Σερκελίδου” της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου, το παιχνίδι εξ αρχής είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να έχουν το μυαλό στην φιέστα που θα ακολουθούσε και τους φιλοξενούμενους να κάνουν ουσιαστικά αγγαρεία ενώ είχαν και αρκετές απουσίες . Οι Μπλε του Μυλωνά παρότι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες επέστρεψαν στο δεύτερο ημίχρονο με το μυαλό στην φιέστα έτσι οι φιλοξενούμενοι του Μύρου κατάφεραν με το γκολ του Θάνου από απευθείας εκτέλεση φάουλ να πάρουν την νίκη αν και οι γηπεδούχοι δημιούργησαν κάποιες ακόμα ευκαιρίες . Στην ουσία αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα της χρονιάς για τους πρωταθλητές!

Λεπτό προς Λεπτό:
7′ Εξαιρετική διαγώνια μπαλιά του Κοτζά από δεξιά για τον Μπακογιάννη που κατεβάζει μπαίνει στην περιοχή από αριστερά κάνει και το δυνατό σουτ με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και μετά να χτυπά κάτω έξω όμως από την γραμμή της εστίας!
22′ Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά του Ανδρεάδη ο Μπακογιάννης από πολύ κοντά στο δεύτερο δοκάρι πιάνει την κεφαλιά η μπάλα όμως περνάει ελάχιστα άουτ!
30′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Θάνου από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής αποκρούει με γροθιές σε κόρνερ ο Γαλλής.
41′ Πολύ ωραίο σουτ του Τσιτκάρη στην κίνηση από θέση λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή  , η μπάλα πάει με δύναμη και φάλτσο κοντά στο δοκάρι του Σοφοτάσιου ο οποίος με εντυπωσιακή επέμβαση αποκρούει και στέλνει την στέλνει κόρνερ.
45′ Ο Ανδρεάδης από δεξιά περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του μπαίνει στην περιοχή και σπάει στον Βλάχο αυτός δεν πιάνει καλά το πλασέ η μπάλα πρώτα βρίσκει στο πόδι του Μπάμνιου που είχε πέσει για τάκλιν με τον Κουτσούλα να απομακρύνει προ της γραμμής της εστίας του.
Ημίχρονο
46′ Έξυπνο σουτ του Θάνου από αριστερά περνάει πάνω από το οριζόντιο του Γαλλή!
48′ Ο Νάκου αφύλακτος από θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά αρκετά διαγώνια αριστερά πιάνει δυνατό σουτ με τον Σοφοτάσιο να αποκρούει σε κόρνερ.
50′ Σουτ του Παγωνίδη μέσα από την περιοχή και αριστερά αποκρούει σε κόρνερ ο Γαλλής.
61′ ΓΚΟΛ!!! 0-1 Ο Θάνος εκτελεί έξυπνα φάουλ από θέση έξω από την περιοχή και δεξιά όπως επιτίθεται η ομάδα του ο Γαλλής δεν εκτιμά καλά την πορεία της μπάλας η οποία καταλήγει στο δεξί του γάμα, ανοίγουν το σκορ οι φιλοξενούμενοι!
68′ Σουτ του Μπακογιάννη έξω από την μεγάλη περιοχή περνάει άουτ!
78′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πετρόπουλου Κ. έξω από την μεγάλη περιοχή περνάει ξυστά από το κάθετο δοκάρι του Σοφοτάσιου ελάχιστα άουτ!
83′ Μια ακόμα σπουδαία ευκαιρία για τον Ορέστη, ο Ελευθεριάδης από δεξιά κάνει την σέντρα με τον Δαρβούδη μέσα στην μικρή περιοχή αφύλακτο να πλασάρει στην αγκαλιά του Σοφοτάσιου που μπλόκαρε!

Το στραγάλι: Εύκολο το παιχνίδι για την διαιτητική τριπλέτα που ήταν αλάνθαστη! Διεύθυνε ο Παπάς με βοηθούς του τους Τερζόπουλο και Καλαϊτζίδη.

MVP: Ο Ανδρεάδης ήταν από τους καλύτερους του παιχνιδιού, ο ταλαντούχος ποδοσφαιριστής των πρωταθλητών έδειξε σε ένα ακόμη παιχνίδι την κλάση του φτιάχνοντας πολλές ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του που όμως ήταν άστοχοι ενώ σε δυο-τρεις φάσεις έκανε εντυπωσιακές επελάσεις από δεξιά περνώντας όποιον έβρισκε μπροστά του! Πολύ καλοί επίσης ήταν και οι Μπακογιάννης (έχασε όμως αρκετές ευκαιρίες, είχε και δοκάρι) Βλάχος που ήταν μέσα σε πολλές φάσεις και Νάκου που δημιούργησε αλλά και πάλεψε πολύ σε κάθε μονομαχία!

Τελικό Σκορ: Ορέστης Ορεστιάδας – Έβρος Σουφλίου 0-1

Συνθέσεις:
Ορέστης Ορεστιάδας (Παναγιώτης Μυλωνάς): Γαλλής, Ντουμανάκης (22′ Τσιτσκάρης), Αλεξιάδης(20′ Δαρβούδης), Ελευθεριάδης, Κοτζά, Πετρόπουλος Σ, Τσουκάρης, Ανδρεάδης, Νάκου (71′ Πετρόπουλος Κ. ), Βλάχος, Μπακογιάννης

Έβρος Σουφλίου (Αλέξανδρος Μύρος): Σοφοτάσιος, Θάνος, Μπάμνιος, Μπετζέκας, Κουτσούλας, Κρικέλας, Κουρούδης, Μιχούδης, Παγωνίδης, Τσομπανούδης, Τσιουμπανούδης