Φιλία για φίλημα στην πρεμιέρα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 7 Οκτωβρίου, 2017 20:24

Η Φιλία Ορεστιάδας στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς για το πρωτάθλημα της της ΕΚΑΣΑΜΑΘ πήρε εύκολη νίκη κόντρα στην Θύελλα Φερών με Super Σαββουλίδη!

Με μπροστάρη τον καταπληκτικό  Σαββουλίδη  ο οποίος είχε 30 πόντους (με 5 τρίποντα) και με τους Χρήστου και Κατσαβριά να συμπληρώνουν από 18 και 10 πόντους αντίστοιχα  η Φιλία Ορεστιάδας πήρε εύκολα την νίκη κόντρα στην Θύελλα Φερών στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ . Το double score του πρώτου δεκαλέπτου (14-7) της έδωσε αυτοπεποίθηση για να ελέγξει την ροή του αγώνα και μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά μίκρυνε χωρίς όμως να απειληθεί σοβαρά , μάλιστα η διαφορά των 13 πόντων στο τελικό σκορ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη αν οι πορτοκαλί του Ουζουνίδη  δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα!
Στον αντίποδα η Θύελλα πήρε πόντους από όλους τους παίκτες της με τον Σαβωνίδη να σκοράρει 12 τον Λιανό 11 και τον  Αντωνόπουλο 10 χωρίς όμως να δείχνει ότι μπορεί να διεκδικήσει το παιχνίδι καθώς στο πρώτο ημίχρονο έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ δίνοντας την ευκαιρία για δεύτερες ή ακόμα και τρίτες επιθέσεις στους αντιπάλους της , ενώ στο δεύτερο δεν τα πήγε καλά στην άμυνα έξω από το ζωγραφιστό με την Φιλία να κάνει πολλά ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια (ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 11 εύστοχα τρίποντα) !
Το μόνο σίγουρο είναι πως οι περίπου εκατό φίλαθλοι που βρέθηκαν στο παλιό κλειστό Ορεστιάδας απόλαυσαν το παιχνίδι που στο μεγαλύτερο διάστημα του είχε γρήγορο ρυθμό ενώ δεν έλειψαν και οι εντυπωσιακές φάσεις ! Μάλιστα το παιχνίδι έληξε με buzzer beater τρίποντο της Θύελλας Φερών το οποίο όμως έδωσε τροφή για παράπονα στους γηπεδούχους ως εκπρόθεσμο (κατά την γνώμη μας δεν θα έπρεπε να μετρήσει)!

Φιλία Ορεστιάδας – Θύελλα Φερών 70-57

Δεκάλεπτα: 14-7, 19-16,20-19, 17-15

Φιλία Ορεστιάδας (Γιώργος Ουζουνίδης):Κοντούρης,Βουλτσίδης 3(1),Κατσαβριάς 10, Ριζάκης 2, Σαββουλίδης 30(5), Χρήστου 18 (4), Τσακαλάκης 4, Γιαννακουδάκης 3, Χριστοδούλης,Οικονομόπουλος

Θύελλα Φερών (Κεκές Άγγελος): Σονωβίδης 12, Χαραλαμπίδης 3(1), Μόκαλης 5, Αντωνόπουλος 10(2), Μαραγκός 5(1), Μπιριντζής 2, Κεσανλής 5(1), Λιανός 11(3), Μέτα 4