Έχασε από τον Παναθηναϊκό αλλά έδειξε δυνατός ο Α.Ο.Ορεστιάδας !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 4 Μαρτίου, 2017 18:01

Μπορεί ο Α.Ο.Ορεστιάδας να μην  πήρε κάτι βαθμολογικά από το παιχνίδι που ολοκληρώθηκε πριν λίγο κόντρα στον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη αλλά έδειξε ότι πλέον μπορεί να κοιτάξει στα ίσια οποιοδήποτε αντίπαλο !

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον μαχητικό Α.Ο.Ορεστιάδας  με 3-1 σετ και επέστρεψε στις επιτυχίες αλλά και στη 2η θέση της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Η Ορεστιάδα παρέμεινε στην τελευταία θέση αλλά παρά την ήττα έκανε ελπιδοφόρα εμφάνιση για τη δύσκολη συνέχεια.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου ανέβηκε  στους 46 βαθμούς, έναντι 45 του ΠΑΟΚ. Η επικράτηση του τριφυλλιού ήταν δίκαιη καθώς υπήρχε υπεροχή σε επίθεση και μπλοκ ενώ κράτησε καλύτερη ποιότητα υποδοχής. Στα δύο πρώτα σετ βασικός πασαδόρος αγωνίστηκε ο Ίωνας Ρεζκ στη θέση του τραυματία Μαρούλη και στο 3ο και στο 4ο σετ ο νεαρός Θεοφάνης Ρουσσόπουλος. Το εντυπωσιακό είναι πως πέντε παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Τσίροβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ πολύ δουλειά έκαναν οι Ρανγκέλ, Πανταλέων στο μπλοκ όπου συνολικά οι γηπεδούχοι πήραν 16 πόντους.

Ο Α.Ο.Ορεστιάδας είχε πρωταγωνιστές τους Λουκούμι, Μορέλος αλλά και τον Μολδαβό πασαδόρο Λέσκοφ ( 4 μπλοκ) που έκανε τη διαφορά κυρίως  στο 3ο σετ.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός είχε σταθερό προβάδισμα 2-4 πόντων, ενώ στο 2ο σετ ο Α.Ο.Ορεστιάδας είχε προβάδισμα μέχρι και 14-8. Με σερί 5-0 από τον Τσίροβιτς ο Παναθηναϊκός μείωσε 14-13. Η διαφορά ανέβηκε στους +3 (19-16),  με διπλό μπλοκ από Μεργκαρέχο και Ρανγκέλ. Με νέο εντυπωσιακό μπλοκ του Βραζιλιάνου κεντρικού διαμορφώθηκε το 21-17. Ο νεαρός Ρουσόπουλος με δικό του πόντο τελείωσε το σετ με 25-20.
Στο 3ο σετ ο Α.Ο.Ορεστιάδας  έγινε απειλητικός  με 88% στην υποδοχή  και 43% στην επίθεση. Από το 9-9 είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους και πήρε το σετ με σχετική άνεση 25-20.

Ο Παναθηναϊκός παρότι δεν είχε καλή υποδοχή στο 4ο σετ διπλασίασε τα ποσοστά του στην επίθεση αγγίζοντας το 62% και έφτασε με άνεση στο 25-11 αποφεύγοντας μεγαλύτερες περιπέτειες.