Εύκολη νίκη για την Α.Ε.Διδυμοτείχου κόντρα στην Δόξα Προσκυνητών

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 3 Μαρτίου, 2018 18:59

Η Α.Ε.Διδυμοτείχου πήρε ακόμα ένα σημαντικό τρίποντο αυτήν την φορά κόντρα στην  Δόξα προσκυνητών πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 2-0.

Η Α.Ε.Διδυμοτείχου υποδέχθηκε σήμερα στο «Φώτης Κοσμάς» στην Αλεξανδρούπολη (λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου του Δημοτικού Γηπέδου Διδυμοτείχου από την πρόσφατη κακοκαιρία) την Δόξα Προσκυνητών για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ΄Εθνικής. Οι πράσινοι του Τελκίσκι ήταν καλύτεροι  καθ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού από τους αντιπάλους τους (οι οποίοι είχαν σημαντικές απουσίες) και ευτύχησαν να προηγηθούν με την  συμπλήρωση των πρώτων 10 λεπτών του αγώνα  με τον Ιντζέ ενώ δημιούργησαν πάρα πολλές σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν και άλλα τέρματα ειδικά στο τελευταίο τέταρτο του  πρώτου ημιχρόνου τις οποίες όμως σπατάλησαν  . Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά αλλά και πάλι οι πράσινοι ήταν καλύτεροι χάνοντας μερικές ακόμα ευκαιρίες πριν ο Εμρέ (ο οποίος έχασε μερικές απίστευτες ευκαιρίες σε όλο το παιχνίδι) σκοράρει το δεύτερο τέρμα του αγώνα στο 88’ από πάρε βάλε πάσα του Αβογιάν!

Λεπτό προς Λεπτό :
6’ Ο Θάνος κάνει την σέντρα από δεξιά με τον Αβογιάν να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή  και να σκοράρει αλλά από θέση οφ σάιντ.
10’ ΓΚΟΛ!!! 1-0 Σέντρα του Εμρέ από δεξιά ο Ιντζές πιάνει το σουτ στο δεύτερο δοκάρι και ανοίγει το σκορ!
12’ ο Αβογιάν βρίσκει με  ωραία κάθετη  τον Εμρέ που μπαίνει με φόρα από δεξιά στην περιοχή αλλά δεν κάνει  καλό σουτ αφού στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Νικολίτσα που μπλοκάρει εύκολα.
13’ Ο Σουλεϊμάν  κάνει ωραία κάθετη για τον Καπετανίδη που κάνει την σέντρα αλλά ο Νικολίτσας βγαίνει γρήγορα και μπλοκάρει προ του Ιντζέ.
14΄Ο Σιμτσάκης κάνει το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πηγαίνει στην αγκαλιά του Νικολίτσα.
22’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παντελίδη από θέση λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή μπλοκάρει ο Νικολίτσας.
32’ Ο Σιχλιμοίρης κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή και στο τετ α τετ με τον Συριτούδη με την μπάλα να  μην του κάνει το χατίρι και να περνάει ελάχιστα άουτ!
35’ Ο Βάσκος κάνει επικίνδυνη σέντρα από δεξιά αποκρούει ο Συριτούδης!
37΄Ο Ζήνωνος κάνει σκληρό φάουλ στον Καπετανίδη (τάκλιν από πίσω ) και δέχεται σωστά την δεύτερη κίτρινη=κόκκινη από τον Πουλικίδη με δέκα παίκτες συνεχίζει  η Δόξα Προσκυνητών.
38’ Ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάν ο Νικολίτσας αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ!
40’ Κάθετη του Ιντζέ για τον Εμρέ που φεύγει ολομόναχος στο τετ α τετ και με όλη του την άνεση κάνει το πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή στέλνοντας όμως την μπάλα πάνω από το οριζόντιο  δοκάρι της εστίας της Δόξας άουτ.
43’ Η χαμένη ευκαιρία της χρονιάς για την Α.Ε.Διδυμοτείχου! Ο Ιντζές σπάει στον Σουλεϊμάνογλου αυτός δίνει στον Καπετανίδη που κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση  μέσα στην μεγάλη περιοχή ο Μόσχος αποκρούει πάνω στην γραμμή η μπάλα πάει στον Εμρέ που σπάει για τον Σιμτσάκη  ο οποίος κάνει το σουτ εξ επαφής αποκρούει και πάλι πάνω στην γραμμή ο Μόσχος η μπάλα πάει στον Αβογιάν αυτός κάνει το σουτ αποκρούει ο Νικολίτσας  ο Σουλεϊμάνογλου  σπάει για τον Καπετανίδη που κάνει το σουτ και πάλι πάνω στην γραμμή ο Μόσχος  (!!!) αποκρούει αυτήν την φορά σε κόρνερ!
45΄Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Εμρέ όταν στο τετ α τετ με τον Νικολίτσα κάνει την λόμπα εξουδετερώνοντας τον τερματοφύλακα της Δόξας αλλά  η μπάλα αναπηδάει  μπροστά στην εστία και περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ!
65’ Ο Ιντζές φεύγει στην αντεπίθεση ωραία διασχίζοντας  με την μπάλα στα πόδια σχεδόν το μισό γήπεδο αλλά το πλασέ που επιχειρεί στο τετ α τετ με τον Νικολίτσα πάει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Δόξας!
68΄Σουτ του Καπετανίδη από την γραμμή σχεδόν της μεγάλης περιοχής μπλοκάρει ο Νικολίτσας.
71΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιχλιμοίρη περνάει αρκετά άουτ.
73’ Σέντρα του Παντελίδη από αριστερά ο Εμρέ κάνει το πλασέ από πλεονεκτική θέση ο Νικολίτσας για ακόμα μια φορά του λέει όχι αποκρούοντας με υπερένταση!
74’ Ο Σουλεϊμάνογλου κάνει το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή αποκρούει ο Νικολίτσας η μπάλα πάει στον Εμρέ που κάνει από κοντά το σουτ και πάλι αποκρούει ο Νικολίτσας!
80’ Ο Νικολαΐδης κάνει την σέντρα από δεξιά με τον Ζαφειρόπουλο να σηκώνεται ωραία κοντά στην μικρή περιοχή και να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας όμως την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Δόξας.
88’ ΓΚΟΛ!!! 2-0 Ο Αβογιάν κλέβει την μπάλα από τον Μόσχο που γλιστράει και βγαίνει στο τετ α τετ με τον Νικολίτσα σπάει δίπλα του στον Εμρέ που σε κενή εστία σκοράρει!
MVP: Ο Νικολίτσας ήταν ξεκάθαρα ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, στα δύο γκολ που δέχθηκε δεν φέρει καμία ευθύνη ενώ πραγματοποίησε πάρα πολλές επεμβάσεις καταφέρνοντας να κρατήσει το σκορ σε λογικά επίπεδα για την ομάδα του!
Το στραγάλι: Εύκολο παιχνίδι για τον  Πουλικίδη και τους βοηθούς του Τσακίρη και Οικονομίδη οι οποίοι ήταν αλάνθαστοί.
Τελικό Σκορ: Α.Ε.Διδυμοτείχου – Δόξα Προσκυνητών 2-0

Α.Ε. Διδυμοτείχου(Τελκίσκι):Συριτούδης Κ., Θάνος(59’ Νικολαΐδης), Παντελίδης(90’ Καζάλας), Πατιαλιάκας,Τζανετάκος, Σιμτσάκης(78’ Ζαφειρόπουλος), Εμρέ, Αβογιάν, Σουλεϊμάν(90’ Τερτσούδης), Καπετανίδης, Ιντζές

Δόξα Προσκυνητών(Μπαχαρίδης):Νικολίτσας ,Κελεσίδης ,Μόσχος ,Γιολδάσκε , Καραγιαννίδης, Τρίχας, Γιαννακίδης(57’ Πατούλιας), Ζήνωνος, Σιχλιμοίρης, Βάσκος, Παγώνης