Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Α.Ο.Ορεστιάδας 3-0(25-20,25-22,25-20)

Συντάκτης Νewsroom 24 Απριλίου, 2014 22:08

Σε έναν αγώνα κρας τέστ για τους Νίκο Αντωνιάδη και Σάκη Μουστακίδη δεν μπορούν να έχουν κανένα παράπονο μιας και εξελίχθηκε σε μια πολύ ενδιαφέρουσα κόντρα μεταξύ των ομάδων τους που προσέφεραν καλό θέαμα αλλά και ελπίδα κυρίως για τους πράσινους της Ορεστιάδας που έδειξαν πανέτοιμοι για τα μπαράζ ανόδου!!.

Έχοντας αργήσει να μπουν στο παιχνίδι οι παίκτες του Νίκου Αντωνιάδη επέτρεψαν τους γηπεδούχους να κάνουν ολοκληρωτικό παιχνίδι με κύριο εκφραστή του επιθετικού τους παιχνιδιού τον Ράιτς μέχρι το 18-8 απ” όπου ξεκίνησε η αντεπίθεση των πρασίνων. Με βελτίωση σε άμυνα και μπλοκ και δείχνοντας για άλλη μια φορά ότι μπορεί να στηριχτεί στο σερβις, κατάφερε με 5 άσσους και καλές επιθέσεις να μειώσει για το τελικό 25-20.
Κρατώντας πολύ καλό ρυθμό και στο δεύτερο σετ η Ορεστιάδα κατάφερε να κάνει το παιχνίδι της και να παραμείνει σε απόσταση αναπνοής από τον εθνικό σε όλο το σετ καταφέρνοντας και να προηγηθεί στο 10-11 και να οδηγηθεί προς το τέλος με το αξιοπρεπές 25-22 και 2-0 για τους γηπεδούχους.
Στο τρίτο και τελευταίο όπως εξελίχθηκε σετ Ορεστιάδα και Εθνικός άλλαξαν ρόλους με τους γηπεδούχους να πιάνουν πολύ καλή απόδοση σε επίθεση και σέρβις στην αρχή. Με την Ορεστιάδα όμως να ανεβάζει και πάλι την απόδοση της κυρίως στην επίθεση και να πιέζει μέχρι το τελικό 25-20 και 3-0 για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης.
Τέλος παίχτηκε άλλο ένα σετ στο οποίο ο Νίκος Αντωνιάδης θέλησε να δοκιμάσει και τους Διαμαντίδη και Προδρομίδη σε άκρα και κέντρο αντίστοιχα κρατώντας τους ζεστούς εν όψη μπαράζ για την ιστορία το τέταρτο σετ του αγώνα έληξε υπέρ των γηπεδούχων και αυτό με 25-10