Έσπασε τα δοκάρια στα 90′ πήρε την ισοπαλία στις καθυστερήσεις ο Ορέστης κόντρα στην Α.Ε.Διδυμοτείχου!

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 16 Δεκεμβρίου, 2018 21:42

Τα είχε όλα εκτός από νικητή το σημερινό ντέρμπι ανάμεσα σε Ορέστη Ορεστιάδας και Α.Ε.Διδυμοτείχου

Ο Ορέστης Ορεστιάδας υποδέχθηκε σήμερα στο Εθνικό Στάδιο Ορεστιάδας την Α.Ε.Διδυμοτείχου για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος “Σερκελίδου” της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου. Μπορεί στον βαθμολογικό πίνακα να υπάρχει μεγάλη διαφορά φέτος ανάμεσα στις δύο ομάδες αλλά όπως αποδείχθηκε και σήμερα μια αναμέτρηση ανάμεσα σε Ορέστη και Α.Ε.Διδυμοτείχου πάντα είναι ντέρμπι! Ο αγωνιστικός χώρος ήταν αρκετά βαρύς λόγω των πρόσφατων βροχών αλλά αυτό δεν εμπόδισε τις δύο ομάδες να παίξουν έναν πολύ ωραίο αγώνα που τα είχε όλα και αποζημίωσε όσους βρέθηκαν στο στάδιο!

Στην αρχή του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα κάνοντας δύο ευκαιρίες γρήγορα με τον Μπροντίδη στο 7′ και τον Τσακλιώτη στο 9′ ομως ο Ορέστης πήρε τα ηνία χάνοντας μια ευκαιρία με τον Μπακογιάννη  στο 12′ και δυο ακόμα μεγαλύτερες  με τον Πετρόπουλο Σ. να κάνει κεφαλιά και τον Παυλίδη να σώζει προ κενής εστίας στο 13′ με την φάση να συνεχίζεται και να καταλήγει σε πέναλτι που κέρδισε ο Βλάχος  το οποίο όμως ο Πετρόπουλος Σ. δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ μιας και στην εκτέλεση του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι! Δύο  λεπτά  αργότερα η Α.Ε.Διδυμοτείχου απάντησε με σουτ του Τσακλιώτη που απέκρουσε όμως εντυπωσιακά ο Γαλλής! Έτσι ολοκληρώθηκε ένα πρώτο ξέφρενο δεκαπεντάλεπτο για τις δύο ομάδες , ο Ορέστης από εκεί και πέρα δημιούργησε μερικές ακόμα ευκαιρίες που δεν είχαν όμως τύχη  στα επόμενα είκοσι με τριάντα λεπτά με το παιχνίδι να κοντεύει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου όταν στο  44΄ο Ανδρεάδης έπιασε σουτ βολίδα από μακριά  με την μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι και να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Δουλούδη! Στην επανάληψη και παρότι ο Ορέστης μπήκε με σκοπό να καθαρίσει το παιχνίδι έμεινε πίσω στο σκορ με το ωραίο σουτ του Κουρτελέση στο 51′  να ανοίγει το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα! Οι μπλε του Μυλωνά συνέχισαν να πιέζουν αλλά το γκολ δεν ήρθε ούτε στο 61. στο σουτ του Πετρόπουλου ούτε στο 65′ με την εκτέλεση φάουλ του Τσιτσκάρη! Στο  67′ ο Δαρβούδης έκανε ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή και πλασέ αλλά ο Δουλούδης έπεσε γρήγορα και απέκρουσε σε κόρνερ! Στο 85΄και πάλι ο Ορέστης φθάνει κοντά στο γκολ αλλά το σουτ του Πετρόπουλου Σ. και πάλι πάει στο δοκάρι! Η λύτρωση (όσο η ισοπαλία μπορεί να θεωρηθεί λύτρωση) για τους Μπλε του Μυλωνά ήρθε στις καθυστερήσεις και ειδικότερα στο 93′ όταν ο Ανδρεάδης ανατράπηκε από τον Παντελίδη μέσα στην περιοχή με τον Σιδηρόπουλο να δίνει αμέσως το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Αβογιάν ισοφαρίζοντας και γράφοντας το τελικό σκορ του αγώνα! Μετά την λήξη του παιχνιδιού ένας διαπληκτισμός ανάμεσα σε Φυδανάκη και Αλεξιάδη οδήγησε σε μια κόκκινη κάρτα για τον καθένα!

Έτσι ο Ορέστης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (πριν την διακοπή των γιορτών που ακολουθεί) αφού την ίδια ώρα στις Φέρες Θράκη και Έβρος Σουφλίου έμεναν στο 0 (δείτε με ένα κλικ εδώ τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας και τον βαθμολογιό πίνακα ).

Λεπτός προς Λεπτό:

7΄Ο Παπούδης κάνει ωραία κίνηση από αριστερά και την σέντρα για τον Μπροντίδη αυτός δεν πιάνει καλά το πλασέ μέσα στην περιοχή με τον Γαλλή να αποκρούει!
9΄Μετά από κόντρα η μπάλα πάει στον Τσακλιώτη αυτός από δεξιά αντί να σπάσει κάνει αμέσως το σουτ με δύναμη στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ!
12′ Ωραίο σουτ του Μπακογιάννη αποκρούει σε κόρνερ ο Δουλούδης!
13΄Ο Ανδρεάδης εκτελεί κόρνερ από δεξιά ο Δαρβούδης πιάνει την πρώτη  κεφαλιά λίγο πίσω από το 2ο δοκάρι  για τον Πετρόπουλο Σ. που κάνει και αυτός κεφαλιά  από κοντά νικώντας τον Δουλούδη με τον Παυλίδη να διώχνει σωτήρια πάνω στην γραμμή, στην συνέχεια ο Μπακογιάννης πάιρνει το “ριμπάουντ” και κάνει σέντρα από αριστερά για τον Βλάχο με τον Σιναπίδη Κ. να τον τραβάει και τον Σιδηρόπουλο να δείχνει αμέσως το σημείο του πέναλτι! Το εκτελεί ο Πετρόπουλος Σ. αλλά στέλνει την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Δουλούδη!
16′ Άμεση απάντηση από την Α.Ε.Διδυμοτείχου με τον Τσακλιώτη να κάνει από ευνοϊκή θέση δεξιά και μέσα στην μεγάλη περιοχή σουτ αλλά τον Γαλή να αποκρούει με το δεξί χέρι εντυπωσιακά σε κόρνερ!
26′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παντελίδη από δεξιά με φάλτσο αποκρούει ο Γαλλής!
28΄Πολύ καλή εκτέλεση κόρνερ του Παντελίδη από δεξιά περνάει ανεκμετάλλευτη.
36′ Πολύ ωραία εκτέλεση κόρνερ του Ανδρεάδη από αριστερά περνάει και αυτή ανεκμετάλλευτη.
42΄Σέντρα σουτ του Δαρβούδη από αριστερά με φάλτσο ,αποκρούει σε κόρνερ ο Δουλούδης!
44′ Ευθύβολο δυνατό σουτ του Ανδρεάδη από αρκετά μακριά η μπάλα χτυπάει με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι του μάλλον εξουδετερωμένου Δουλούδη!
45′ Σουτ του Δαρβούδη από αριστερά περνάει με φάλτσο λίγο πάνω από την εστία άουτ!
Ημίχρονο
51′ ΓΚΟΛ!!! 0-1
Ο Παντελίδης εκτελεί κόρνερ από δεξιά ο Πετρόπουλος Χ. διώχνει με κεφαλιά η μπάλα πάει στον Κουρτελέση που κάνει το κοντρόλ και το σουτ από την γραμμή σχεδόν της μεγάλης περιχοής νικώντας τον Γαλή και ανοίγοντας το σκορ !
61΄Σουτ του Πετρόπουλου από την γραμμή της μεγάλης περιοχής περνάει αόυτ.
65′ Εκτέλεση φάουλ του Τσιτσκάρη από αριστερά βρίσκει η μπάλα σε σώμα παικτη του Ορέστη και περνάει αόυτ!
67′ Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τον Ορέστη ο Ανδρεάδης βρίσκει ωραία με κάθετη πάσα τον Δαρβούδη μέσα στην μεγάλη περιοχή της Α.Ε.Διδυμοτείχου αυτός κοντρολάρει και περνάει με όμορφη κίνηση τον προσωπικό του αντίπαλο κάνει και το πλασέ αλλα ο Δουλούδης πέφτει γρήγορα και αποκρούει σε κόρνερ!
85′ Ο Νάκου εκτελεί έμμεσο μέσα και δεξιά στην μεγάλη περιοχή της Α.Ε.Διδυμοτείχου η μπάλα πάει μετά από κόντρα στον Πετρόπουλο Σ. που πιάνει με δύναμη το σουτ αλλά στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!
93′ ΓΚΟΛ!!! 1-1 Ο Ανδρεάδης κάνει ωραία κίνηση από δεξιά και περνάει τον Παντελίδη ο οποίος τον ανατρέπει με τον Σιδηρόπουλο να δίνει αμέσως την εσχάτη των ποινών , ο Αβογιάν εκτελεί και ισοφαρίζει!

Τελικό Σκορ: Ορέστης Ορεστιάδας – Α.Ε.Διδυμοτείχου 1-1

Το στραγάλι: Σε ένα σίγουρα ζόρικο παιχνίδι ο Σιδηρόπουλος τα πήγε πολύ καλά και δεν ακουσε παράπονα σχεδόν από κανέναν! Κανένα πρόβλημα και για τους δύο βοηθούς Γεωργακούδη και Τσίκα!

Ορέστης Ορεστιάδας (Παναγιώτης Μυλωνάς): Γαλlής, Τσιτσκάρης, Ατματζίδης (73′ Αλεξιάδης), Πετρόπουλος (88′ Δερνεκξής), Μπακογιάννης (55′ Ελευθεριάδης), Ανδρεάδης, Βλάχος (73′ Νάκου), Αβογιάν, Δαρβούδης

Α.Ε.Διδυμοτείχου (Χρήστος Μαυράκης): Δουλούδης, Αλεξακίδης, Κουρτελέσης, Παυλίδης, Χιώτης, Σιναπίδης, Καζάλας, Παπούδης (89′ Μαργαριτούδης), Μπροντίδης, Παντελίδης (94′ Φυδανάκης), Τσακλιώτης (59′ Σιναπίδης Π.)

Δείτε τις σημαντικότερες φάσεις του αγώνα τα γκολ και τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών στο βίντεο: