ΕΠΣ Έβρου: Στον τελικό του Κυπέλλου η Α.Ε.Διδυμοτείχου !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 15 Μαρτίου, 2017 17:17

ΕΠΣ Έβρου:  Στον τελικό του Κυπέλλου η Α.Ε.Διδυμοτείχου !

Οι πράσινοι του Αναστασιάδη πήραν το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Έβρου με τον Δημήτρη  Αντωνίου να κάνει χατ τρικ στο πρώτο ημίχρονο !

Μετά το 0-3 του πρώτου αγώνα μεταξύ της  Α.Ε.Διδυμοτείχου και του  Άρδα Καστανεών  στις Καστανιές ήρθε και το σημερινό  4-0  στο Διδυμότειχο με την Α.Ε.Διδυμοτείχου να παίρνει πανηγυρικά  την πρόκριση για τον τελικό του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσει την Ένωση Άνθειας Αρίστεινου την Κυριακή 26/03/2017 στο  “Δημήτρης Μπακιρτζής” στο Σουφλί .

Οι γηπεδούχοι (παρότι ξεκούρασαν αρκετούς βασικούς σήμερα )  άνοιξαν το σκορ νωρίς  αφού με την συμπλήρωση των πρώτων 15΄λεπτών παιχνιδιού ο  Καζάλας εκτέλεσε κόρνερ με τον Αντωνίου να σκοράρει  από κοντά με προβολή ! Ο ίδιος παίκτης  διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 35΄με σέντρα σουτ που κατέληξε στο γάμα του Ντινούδη   !Ενώ ο 23χρονος επιθετικός από την Αλεξάνδρεια Ημαθίας ολοκλήρωσε το προσωπικό του χατ τρικ όταν λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Γκαβανόζη για να κάνει από την μικρή περιοχή  με πλασέ το 3-0 σφραγίζοντας  την υπόθεση πρόκριση για την ομάδα του !

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες ευκαιρίες με τον Μπακιρτζή στο 60′ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας αλλά το πλασέ του να πηγαίνει πάνω στον Συριτούδη, Στο 65΄ ο ίδιος είχε διπλή ευκαιρία να σκοράρει από την μικρή περιοχή αλλά το πρώτο σουτ το απέκρουσε ο Συριτούδης και το δεύτερο κατέληξε στο  δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων !Στο 84΄ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι  σε ανατροπή του Τζοντζόρα    από τον Γκαβανόζη αλλά  ο Συριτούδης  είπε και πάλι όχι μπλοκάροντας  με διπλή προσπάθεια  την εκτέλεση  του Νάκου κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του με τον αρχηγό των γηπεδούχων Γιαννόπουλο ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού να γράφει με πλασέ το τελικό 4-0!

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κωνσταντάκης με βοηθούς του τους Παλαιοπάνη και Κώνογλου .

MVP:  Χωρίς αμφιβολία ο Δημήτρης Αντωνίου ήταν ο καλύτερος παίκτης του παιχνιδιού αφού κατάφερε να τελειώσει την υπόθεση νίκη και την πρόκριση με τα τρία γκολ του πέτυχε πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού του παιχνιδιού .

Τελικό Σκορ: Α.Ε.Διδυμοτείχου – Άρδας Καστανεών    4-0    (7-0 )

Συνθέσεις:

Α.Ε.Διδυμοτείχου(Γιαννής Αναστασιάδης): Συριτούδης, Μαμρικισβίλι, Καζάλας, Κοτζά, Καϊσας (40΄Άχπα), Πετρόπουλος Σ (60΄Γωνιάδης), Γκαβανόζης, Πετρόπουλος Κ (45΄Παντελίδης), Αντωνίου, Γιαννόπουλος, Καλυμνιός

Άρδας Καστανεών (Παναγιώτης Μυλωνάς): Ντινούδης, Τζοντζόρας, Τζιαφερίδης, Πετράς, Γουγουλιάς (65΄Μπαξεβανίδης), Γοδόσης, Αλμπανίδης (72΄Καϊσίδης), Νάκου, Μπακιρτζής, Τσομπανούδης, Παγωνίδης

Σε δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ο Δημήτρης Αντωνίου είπε στο Ράδιο Έβρος : Ήταν ένα καλό παιχνίδι για μας από την αρχή μπήκαμε δυνατά και πήραμε αυτό που θέλαμε ! Αποδείξαμε και στους δύο αγώνες κόντρα στον Άρδα Καστανεών ότι ήμασταν καλύτεροι και άξια πήραμε την πρόκριση  , χαίρομαι που μπόρεσα να βοηθήσω την ομάδα μου να πετύχει τον στόχο της και ελπίζω να το κάνω κάθε φορά που ο προπονητής μου με εμπιστεύεται να παίξω ! Συνεχίζουμε για την κατάκτηση του Κυπέλλου κάτι που δεν κρύψαμε ότι αποτελεί στόχο της ομάδας όπως και η κατάκτηση του πρωταθλήματος και ταυτόχρονα η άνοδος στην Γ΄Εθνική !