ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Δύσκολη νίκη για την Φιλία κόντρα στον Σπάρτακο

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 15 Οκτωβρίου, 2016 21:10

ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Δύσκολη νίκη για την Φιλία  κόντρα στον Σπάρτακο

Σε ένα άσχημο ποιοτικά ματς η Φιλία Ορεστιάδας  πήρε δύσκολα την νίκη κόντρα στον Σπάρτακο Διδυμοτείχου !

Ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες για την ποιότητα του διεξήχθη σήμερα στο Παλιό Κλειστό Γυμναστήριο Ορεστιάδας όπου η Φιλία υποδέχθηκε τον Σπάρτακο Διδυμοτείχου για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ .

Τα πολλά λάθη που έκαναν οι δύο ομάδες δεν βοήθησαν στο να υπάρξει ρυθμός στο παιχνίδι  και έτσι αυτό  πήγε στις δυνατές μονομαχίες ενώ οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν άστοχοι ακόμα και σε εύκολα θεωρητικά καλάθια . Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε αναγνωριστικά  με τις ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν τον δρόμο ρπος το καλάθι   με το αποτέλεσμα του να είναι ισόπαλο (12-12) .Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε η μάλλον “τραβηγμένη” αποβολή του Σαββουλίδη (με 4:53 να απομένουν για το ημίχρονο, δύο τεχνικές ποινές)  από τον διαιτητή του αγώνα Χατζόπουλο για διαμαρτυρία  κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Σπάρτακο  να προηγηθεί με τον πρώτο σκόρερ του αγώνα Περιστεράκη  να είναι εύστοχος,  η απάντηση ήρθε  με εντυπωσιακό τρίποντο σε νεκρό χρόνο από τον  αρχηγό της Φιλίας Κατσαβριά πράγμα που έστειλε τις  ομάδες και πάλι ισόπαλες στην ανάπαυλα του  ημιχρόνου ! Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φιλία ήταν καλύτερη και κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά  επτά πόντων με τα τρίποντα του Γιαννακουδάκη την οποία κράτησε τελικά  και στο τέταρτο δεκάλεπτο αφού ο  Σπάρτακος μείωσε στους τρεις πόντους την διαφορά  περίπου δύο λεπτά πριν την λήξη αλλά δεν   κατάφερε  να πάρει κάτι από το παιχνίδι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 59-52 !

Τα δεκάλεπτα: 12-12,24-24,42-35,59-52

Διαιτητές: Χατζόπουλος, Μιχελή

Φιλία Ορεστιάδας (Ουζουνίδης Γιώργος): Σαριανίδης 6, Γιαννακουδάκης 16 (3τριπ), Βουλτσίδης 9, Αμαραντίδης 5, Σαβουλίδης 5 (1τριπ), Κατσαβριάς 3 (1τρπ), Τσακαλάκης 10, Κοντούρης 3 (1 τριπ), Ζαμάνης 2, Ζαφειρόπουλος, Οικονομόπουλος, Μπουρλής

Σπάρτακος Διδυμοτείχου(Ροκίδης Απόστολος): Περιστεράκης 20 (2τριπ), Πάλλας 13, Μπιδικούδης 10, Κίτσιος 2, Γκιντίδης 2, Ακριβός 3 (1τρ), Μπαλαφούτης , Ναζίρης,  , Κίτσιος , Τσιακάλης