Διπλό της Α.Ε.Διδυμοτείχου κόντρα στον Ορέστη

Συντάκτης Νewsroom 6 Νοεμβρίου, 2016 20:37

Η Α.Ε.Διδυμοτείχου ήταν η νικήτρια του πρώτου μεγάλου ντέρμπι της χρονιάς για το πρωτάθλημα της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου !

Το πρώτο πραγματικό ντέρμπι της φετινής αγωνιστικής  περιόδου διεξήχθη σήμερα στο δημοτικό στάδιο Ορεστιάδας όπου ο Ορέστης Ορεστιάδας υποδέχθηκε στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας ΕΠΣ Έβρου την Α.Ε.Διδυμοτείχου ! Μετά από πολύ καιρό οι κερκίδες του γηπέδου μάζεψαν πολλούς φιλάθλους και από τις δύο ομάδες ! Στα αγωνιστικά η Α.Ε.Διδυμοτείχου προηγήθηκε γρήγορα στο 6΄ με γκολ του Ιντζέ και κατάφερε έτσι να ελέγξει την ροή του παιχνιδιού που είχε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και ένταση . Το δεύτερο γκολ ήρθε και πάλι από τον  Ιντζέ  λίγα λεπτά πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο (41΄) .Ενώ  στην αρχή του ημιχρόνου η κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη, την πρώτη την είχε δεχθεί για διαμαρτυρία σε φάση του πρώτου ημιχρόνου   που ο Ορέστης ζήτησε φάουλ στον  Παπαγιαννίδη οριακά στην γραμμή της περιοχής  με τον   Βασιλόπουλο να έχει αντίθετη άποψη )  που δέχθηκε ο Δαρβούδης στο 50΄ έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους γηπεδούχους (ήταν  επίσης μία από τις φάσεις που οι γηπεδούχοι εξέφρασαν έντονα παράπονα στον διαιτητή του αγώνα ζητώντας πέναλτι , όπως και η φάση του πρώτου  γκολ της Α.Ε.Δ με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για off side). Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 65΄ από τον Γιαννόπουλο μετά από ωραία ενέργεια των Μαμρικισβίλι και Αγγελακάκη  και από εκεί και πέρα δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο με την ΑΕΔ να δέχεται δύο κόκκινες κάρτες,  στο 69΄ την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε ο Τζανετάκος για διαπληκτισμό και μερικά λεπτά πριν το τέλος ο Θάνος για δυνατό  μαρκάρισμα (83΄) . Το διαιτητικό τρίο είχε πολύ δουλειά στο παιχνίδι  με τους γηπεδούχους να εκφράζουν έντονα παράπονα τόσο  στον Βασιλόπουλο  όσο και τους βοηθούς του Διαμαντή και Καραΐσκο (μάλιστα η διοίκηση του Ορέστη εξέδωσε  ανακοίνωση-διαμαρτυρία δείτε εδώ) .

Λεπτό προς Λεπτό :

2΄ Κόρνερ του Τρανόπουλου από αριστερά ο Παναγιωτόπουλος στο δεύτερο δοκάρι αν και βρίσκετε αφύλακτος ξεγελιέται από την πορεία της μπάλας και δεν πιάνει καλά την κεφαλιά με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει άουτ!

6′ ΓΚΟΛ!!! 0-1  Ιντζές και  Γιαννόπουλος συνεργάζονται και μπαίνουν στην περιοχή   ο δεύτερος κάνει την “ασίστ”και ο πρώτος με πλασέ από διαγώνια θέση ανοίγει το σκορ  (δείτε το γκολ στο βίντεο του αγώνα )  !

16΄Ωραία εκτέλεση φάουλ του Παπαγιαννίδη  από μακρινή απόσταση η μπάλα σκάει μέσα στην περιοχή και καταλήγει στην δεξιά συμβολή των δοκών του Ζλατάνη !

33′ Ο Αγελλακάκης κάνει ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή και περνάει τον Γαλλή βγαίνοντας όμως αρκετά δεξιά σπάει παράλληλα με την εστία αλλά οι αμυντικοί του Ορέστη διώχνουν !

38΄ Πέναλτι ζητάνε οι άνθρωποι του Ορέστη σε επαφή του Θάνου με τον Παπαγιαννίδη οριακά στην γραμμή της μεγάλης περιοχής παίζετε λέει ο Βασιλόπουλος παρά τις διαμαρτυρίες (δείτε την φάση στο βίντεο του αγώνα ).

41΄ΓΚΟΛ!!! 0-2 Ωραία  κάθετη του Πετρόπουλου  για τον Ιντζέ αυτός περνάει  τον Γαλλή και σκοράρει σε κενή εστία διπλασιάζοντας τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο και της ομάδας του (δείτε το γκολ στο βίντεο του αγώνα ) !

50΄ 2η κίτρινη-κόκκινη στον Δαρβούδη για θέατρο σε φάση που τον μαρκάρει ο Τζανετάκος μέσα στην περιοχή  της Α.Ε.Διδυμοτείχου με 1ο παίκτες ο Ορέστης για το υπόλοιπο του αγώνα   (δείτε την φάση στο βίντεο του αγώνα ) έντονες διαμαρτυρίες από τον Ορέστη !

60΄Εκτέλεση φάουλ του Τρανόπουλου ο Γενικομσίου κάνει το σουτ από δεξιά διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή η μπάλα περνάει  άουτ!

61΄Σουτ του Ιντζέ έξω από την περιοχή περνάει άουτ .

65΄ΓΚΟΛ!!! 0-3 Ωραία μπαλιά του Μαμρικισβίλι  δεξιά για τον Αγγελακάκη που κάνει την κάθετη βρίσκοντας ωραία την κίνηση του Γιαννόπουλου ο οποίος με ένα απλό άγγιγμα στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γαλλή  (δείτε το γκολ  στο βίντεο του αγώνα)  ! !

69΄Ένας διαπληκτισμός ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων φέρνει την κόκκινη για τον Τζανετάκο με 10 παίκτες  και η Α.Ε.Διδυμοτείχου  για το υπόλοιπο του αγώνα !

70΄Σουτ του Αγγελακάκη μέσα από την περιοχή αποκρούει ο Γαλλής !

72΄Φάση διαρκείας για τον Ορέστη  μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ  του Οτέμπερη  ούτε ο Παπαγιαννίδης ούτε ο Γενηκομσίου που  μπήκαν στην φάση δεν καταφέρνουν να σκοράρουν μέσα από την περιοχή και μαρκαρισμένοι !

80΄Δεύτερη κίτρινη στον Θάνο για τάκλιν στον Μεμούρη με 9 παίκτες συνεχίζει η Α.Ε.Διδυμοτείχου !

87΄Σέντρα του Αγγελακάκη από δεξιά για τον Καζάλα που κοντρολάρει στο δεύτερο δοκάρι   κάνει την προσποίηση και με σουτ νικά τον Γαλλή , σηκώνει όμως την σημαία του ο Διαμαντής καταλογίζοντας off side ως μη γενόμενη η φάση (δείτε την φάση στο βίντεο του αγώνα)  !

Τελικό Σκορ: Ορέστης Ορεστιάδας – Α.Ε.Διδυμοτείχου  0-3

Συνθέσεις :

Ορέστης Ορεστιάδας (Αραμπατζής Γιώργος) : Γαλλής, Ντινούδης, Βουδούρης, Καστρινός (66΄Οτέμπερης), Γενηκομσίου, Μεμούρης, Τρανόπουλος, Οικονόμου, Δαρβούδης, Παναγιωτόπουλος (45΄Τζουμακίδης), Παπαγιαννίδης (88΄Πασχαλίδης)

Α.ΕΔιδυμοτείχου (Αναστασιάδης Γιάννης) : Ζλατάνης, Θάνος, Άχπα, Κοτζά, Τζανετάκος, Μαμρικισβίλι, Αγγελακάκης (87΄Ασπιώτης), Πετρόπουλος (56΄Καζάλας), Παντελίδης (74΄Καΐσας), Γιαννόπουλος, Ιντζές