Με το δεξί στη Γ΄Εθνική η Α.Ε.Διδυμοτείχου κόντρα στο Νέστο

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 2 Οκτωβρίου, 2017 17:53

Καλύτερη η Αθλητική Ένωση Διδυμοτείχου πήρε τη νίκη κόντρα στον Νέστο Χρυσούπολης στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄Εθνικής

Η Αθλητική Ένωση Διδυμοτείχου υποδέχθηκε σήμερα στο Δημοτικό Γήπεδο Διδυμοτείχου τον Νέστο Χρυσούπολης στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του πρώτου Ομίλου της ΓΈθνικής. Οι πράσινοι του Τελκίσκι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες τις οποίες όμως δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ μέχρι το 78΄λεπτό όταν ο Εμρέ με σουτ μέσα από την περιοχή έλυσε τον γρίφο σκοράροντας το μοναδικό γκολ του αγώνα, μετά από αυτό ο Νέστος Χρυσούπολης απείλησε με τον Φραγκούλη στο 80′  χωρίς όμως να καταφέρει να ισοφαρίσει ! Πέντε λεπτά αργότερα ο Αθανασίου κράτησε το σκορ στο 1-0 αποκρούοντας εντυπωσιακά τα σουτ του Αβογιάν και του Πετρόπουλου μέσα από την περιοχή που ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για τις δύο ομάδες! Σημαντικό να αναφέρουμε είναι πως οι δύο νεαροί της Α.Ε.Διδυμοτείχου Πατιαλιάκας και Γκιντίδης (ξεκίνησαν από τα τμήματα υποδομής της ομάδας) που κλήθηκαν να αντικαταστήσουν τους δύο Βούλγαρους Σουλεϊμάνογλου και Χρίστεφ (λόγω προβλήματος στα δελτία ) ήταν θετικοί στον ρόλο που τους ανατέθηκε!

Λεπτό προς λεπτό:
7′ Εκτέλεση φάουλ του Εμρέ από μακριά ο Πετρόπουλος μέσα στη μικρή περιοχή μπαίνει στη φάση αλλά υποδεικνύεται σε θέση offside.
10′ Σούτ του Τσανακτσόγλου από αρκετά μακριά  περνάει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Συριτούδη
12′ Εκτέλεση φάουλ του Ιντζέ από αριστερά για λίγο ο Αβογιάν που μπαίνει στην πορεία της μπάλας μέσα στην μικρή περιοχή δεν βρίσκει ομως την μπάλα για λίγο.
13′ Σούτ του Γιαννόπουλου μέσα από τη μεγάλη περιοχή και αριστερά η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
19′ Ο Πετρόπουλος κλέβει την μπάλα στην περιοχή του κέντρου και δίνει στον Αβογιάν που παίρνει μέτρα προς τη μεγάλη περιοχή του Νέστου κάνει και το σουτ με τη μπάλα να μη του κάνει όμως το χατίρι και να περνάει ελάχιστα δεξιά από την εστία του Αθανασίου.
32′ Σουτ του Γιαννόπουλου με φάλτσο από σημείο κοντά στην γραμμή της μεγάλης περιοχής και λίγο αριστερά μπλοκάρει ο Αθανασίου.
40′ Ο Γιαννόπουλος ελίσσεται στην μεγάλη περιοχή και κάνει το σουτ από αριστερά ,αποκρούει με υπερένταση ο Αθανασίου.
2ο ημίχρονο:
47′ Σουτ του Πετρόπουλου από μακριά πέφτει στη δεξιά του πλευρά και αποκρούει ο Αθανασίου.
47′-70′ Χωρίς ευκαιρίες το παιχνίδι , ο Νέστος κλείνει και τις αλλαγές του.Καμία αλλαγή μέχρι τώρα για την Α.Ε.Διδυμοτείχου.
70′ Σουτ του Φραγγούλη από την περιοχή ,η μπάλα περνάει πολύ άουτ.
77′ Σουτ του Εμρέ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής περνάει πολύ άουτ.
78′ ΓΚΟΛ! Ο Πετρόπουλος κάνει την πάσα στον Γιαννόπουλο που  από δεξιά  σπάει στο σημείο του πέναλτι για τον Εμρέ με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να ευστοχεί σκοράροντας το πρώτο γκολ της Α.Ε.Διδυμοτείχου στη ΓΈθνική.
80΄Σέντρα του Μαϊντανού από αριστερά , ο Φραγκούλης κάνει το σουτ η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
81′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαντάνη έξω από την περιοχή περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι χωρίς να ανησυχίσει ο Συριτούδης.
85′ Απίστευτη ευκαιρία για την Α.Ε.Διδυμοτείου ο Αθανασίου αποκρούει εντυπωσιακά τα σουτ πρώτα του Αβογιάν και μετά του Πετρόπουλου.
88′ Σέντρα του Εμρέ από δεξιά ο Παπούδης πιάνει την κεφαλιά ψαράκι από το ύψος της μικρής περιοχής και υπό πίεση  η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Χωρίς προβλήματα το παιχνίδι για τον διαιτητή του αγώνα Τσοπουλίδη (Ξάνθης) και τους βοηθούς του Κούλα και  Εμπλιούκ (Ξάνθης)

Α.Ε.Διδυμοτείχου – Νέστος Χρυσούπολης 1-0

Α.Ε.Διδυμοτείχου(Χ.Τελκίσκι): Συριτούδης, Θάνος, Παντελίδης(87′ Παπούδης), Γκιντίδης, Τζανετάκος, Πετρόπουλος, Πατιαλιάκας, Αβογιάν, Εμρέ(89΄Ζαφειρόπουλος), Γιαννόπουλους, Ιντζές(71′ Καζάλας)
Νέστος Χρυσούπολης(Ι.Ισπυρλίδης):
Αθανασίου, Παυλακάκης, Χούσινετσ, Μπατανάς, Ναουμίδης, Λαδάκης, Φραγκούλης, Τσάκωνας, Κρολ(45′ Μιχαηλίδης), Τσανακτσόγλου(70’Κοβατσίτς), Βούργοτς(62′ Μαϊδανός)

Φωτορεπορτάζ: Κωνσταντίνος Δαλαμπούρας

Δείτε το βίντεο με τις δηλώσεις των προπονητών , των αρχηγών , το μοναδικό γκολ του αγώνα και τις σημαντικότερες φάσεις με ένα κλικ εδώ.