Διακρίσεις του ΝΗΡΕΑ στο Λευκό Πύργο 2014

Συντάκτης Νewsroom 15 Μαΐου, 2014 11:46

Ο ΔΗΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ σε συνεργασία με την Π.Ε.Κ.Κ.Δ.Μ και υπό την αιγίδα της Κ.Ο.Ε. διοργάνωσαν τους Διεθνείς αγώνες κολύμβησης «ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ 2014» που διεξήχθησαν στη Θεσσαλονίκη στις 10 και 11 Μαΐου 2014. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στην ανοικτή πισίνα 50μ. του ΕΘΝΙΚΟΥ Κολυμβητηρίου Θεσσαλονίκης , όπου συμμετείχαν 1250 αθλητές-αθλήτριες ηλικίας 9-12 ετών από 10 διαφορετικές χώρες!!!
Κάτω από τέλειες καιρικές συνθήκες και με τι το εθνικό κολυμβητήριο να είναι κατάμεστο ο ”ΝΗΡΕΑΣ”, συμμετείχε στη διοργάνωση με 10 κολυμβητές-τριες 9-12 ετών .Το επίπεδο των αγώνων ήταν πάρα πολύ υψηλό διότι υπήρχε μεγάλος αριθμός συμμετοχών και λόγω το ότι, οι μικροί αθλητές του συλλόγου βρέθηκαν αντιμέτωποι με κάποιες απο τις μεγαλύτερες ομάδες της χώρας αλλά και των Βαλκανίων. Παρόλα αυτά σημείωσαν 16 νέα ατομικά ρεκόρ, και έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό σε όλα τα αγωνίσματα. Αναλυτικά οι διακρίσεις των κολυμβητών-τριών σε κατάταξη της πρώτης 8άδας:
– Η Μακροβασιλείου Αικατερίνη (2004) κατέκτησε την 3η θέση και το Χάλκινο μετάλλιο στα 100μ Πρόσθιο με χρόνο 1:35:82 σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ , ενώ με νέο ατομικό ρεκόρ στα 100μ ελεύθερο και χρόνο 1:17:97 τερμάτισε στην 5η θέση.- Ο 9χρονος κολυμβητής Παπαδόπουλος Αθανάσιος (2005) κατέκτησε την 4η θέση στα 50μ. Πεταλούδα και την 8η θέση στα 50μ. Ελεύθερο σημειώνοντας δυο νέα ατομικά ρεκόρ με χρόνους 42.24 και 37.10 αντίστοιχα.

– Ο 11 χρονος κολυμβητής Μουσίκας Χρήστος (2003) κατέκτησε την 7η θέση στα 100μ Πεταλούδα με χρόνο 1:23:32, καταρρίπτοντας το προηγούμενό του ρεκόρ και την 6η θέση στα 200μ. Μ.Α με χρόνο 3:02:94

Το Δ.Σ. του »ΝΗΡΕΑ» θα ήθελε να συγχαρεί τους προπονητές των παιδιών Μαχαιρίδη Αριστείδη και Μιρμιγκίδη Ιωάννη, τους γονείς των παιδιών για την εμπιστοσύνη τους και τους ίδιους τους αθλητές για την μέγιστη προσπάθεια που κατέβαλαν.

H 10μελής αποστολή του ΝΗΡΕΑ: Καμπάδαης Γεώργιος, Σταματάκης Πασχάλης, Μουσίκας Χρήστος, , Παπαγιαννίδου Ελένη, Μακροβασιλείου Αικατερίνη, Παρασκευόπουλος Παναγιώτης,Ζηλούδης Γρηγόριος, Κουρογιάννης Αθανάσιος, Ρετσίδης Βασίλειος,Παπαδόπουλος Αθανάσιος,

Προπονητής Αποστολής: Μιρμιγκίδης Ιωάννης
Αρχηγός Αποστολής: Πασχάλης Καμπάδαης
Έφορος Αποστολής : Αραμπατζή Γεωργία
Συνοδός:Βαρσαμακίδης Χρήστος