Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Καβάλα η Α.Ε.Διδυμοτείχου

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 4 Φεβρουαρίου, 2018 23:10

Η Α.Ε.Διδυμοτείχου προηγήθηκε αλλά τελικά γνώρισε την ήττα από την Καβάλα!

Η Α.Ε.Διδυμοτείχου υποδέχθηκε σήμερα στο Δημοτικό Γήπεδο Διδυμοτείχου για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής τον Α.Ο.Καβάλας. Για ακόμα μια φορά σε εντός έδρας παιχνίδι οι καιρικές συνθήκες  δεν ήταν καλές αφού λίγα λεπτά πριν την έναρξη του παιχνιδιού ξεκίνησε να βρέχει  με ένταση (όπως συνέβαινε και τις προηγούμενες μέρες) με αποτέλεσμα ο αγωνιστικός χώρος να γίνει σύντομα αρκετά βαρύς! Οι πράσινοι του Χρήστο Τελκίσκι κατάφεραν να προηγηθούν γρήγορα με τον Σουλεϊμάν να εκτελεί φάουλ και τον αρχηγό τους Γιαννόπουλο να σκοράρει με κεφαλιά λίγο μετά την συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα, αυτό όμως πέραν του σκορ δεν φάνηκε να τους δίνει κάτι παραπάνω. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι παίζοντας έξυπνα πήραν τα ηνία του αγώνα και αφού έχασαν πρώτα κάποιες σημαντικές ευκαιρίες τελικά ισοφάρισαν λίγα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου (για τον καταλογισμό ο διαιτητής Τσουλουπίδης άκουσε αρκετά παράπονα) ! Στο δεύτερο ημίχρονο και ακριβώς με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή με γκολ και πάλι από στατική φάση όταν ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε ωραία φάουλ από δεξιά βρίσκοντας μέσα στην περιοχή τον Βαλαβανόπουλο που έπιασε την κεφαλιά με τον Συριτούδη να αργεί να πέσει και να μην καταφέρνει να αποσοβήσει τον κίνδυνο για την εστία του! Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να “πατάνε” καλύτερα χωρίς όμως να καθαρίζουν το ματς παρότι είχαν και δοκάρι με τον Βαλαβανόπουλο λίγα λεπτά μετά το δεύτερο τους γκολ ! Έτσι οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα για να φτάσουν στην ισοφάριση και έφτασαν πραγματικά μια ανάσα από το να τα καταφέρουν στο 72΄λεπτό με την απίστευτη ευκαιρία διαρκείας όπου ο Δημίζας απέκρουσε με την βοήθεια του δοκαριού το δυνατό σουτ του Αβογιάν και οι Πετρόπουλος και Γιαννόπουλος με τις δύο κεφαλιές τους έστειλαν τελικά την μπάλα να περάσει άουτ! Μετά από αυτό συνέχισαν να ρισκάρουν στην άμυνα με τους αντιπάλους να δείχνουν απειλητικοί στις αντεπιθέσεις αλλά να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν πραγματικά κλασικές ευκαιρίες . Στο φινάλε και τις καθυστερήσεις του αγώνα οι πράσινοι έφθασαν και πάλι κοντά στο να κλέψουν τον βαθμό αλλά ο Ζαφειρόπουλος δεν ήταν εύστοχος στο δυνατό σουτ που έπιασε.Έτσι οι “Γαλάζιοι Αργονάυτες” πανηγύρισαν έντονα την νίκη μετά το σφύριγμα της λήξης παίρνοντας ένα δίκαιο αποτέλεσμα!
Λεπτό προς λεπτό :
5΄Ωραία κάθετη μπαλιά του Παπαδόπουλου για τον Πάλλα αυτός κάνει με την μία το σουτ και σκοράρει αλλά υποδεικνύεται αμέσως σε θέση οφ σάιντ από τους Τσουλουπίδη και Κηλιατζόπουλο, ως μη γενόμενη η φάση.
10΄ΓΚΟΛ!!! 1-0 Ο Σουλεϊμάν κάνει την εκτέλεση φάουλ από αριστερά και βρίσκει τον Γιαννόπουλο στο πρώτο δοκάρι με τον αρχηγό της Α.Ε.Διδυμοτείχου να πιάνει την κεφαλιά ωραία και να ανοίγει το σκορ!
13′ Ο Πάλλας κάνει ωραία κούρσα και βγαίνει μόνος του απέναντι από τον Συριτούδη K.  αλλά το σουτ του σημαδεύει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων που αποκρούει.
18′ Σουτ του Βαλαβανόπουλου έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Συριτούδης K.
19΄Κόρνερ εκτελεί ο Παπαδόπουλος από δεξιά ο Θωμαΐδης πιάνει την κεφαλιά με τον Συριτούδη Κ. να μπλοκάρει.
23′ Σουτ του Καπετανίδη από μακριά περνάει άουτ,
25΄Ακόμα ένα ωραίο φάουλ του Σουλεϊμάν από αριστερά αποκρούσει ο Δημιζας με υπερένταση ο Καπετανίδης παίρνει έξω από την περιοχή το “ριμπάουντ” και κάνει το δυνατό σουτ η μπάλα όμως περνάει ψηλά πάνω από τα δοκάρια άουτ.
27΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Πάλλα που από κοντά πιάνει το σουτ με τον Συριτούδη Κ. να αποκρούει και πάλι!
36΄Ο Λυμπεράκης σπάει την μπάλα από δεξιά ο Καζάλας παρεμβαίνει στην πορεία της μπάλας και διώχνει η μπάλα περνάει την γραμμή για λίγο  σε κόρνερ και παρά το ότι η φάση στιγμιαία συνεχίζεται με τον Αντυφάκη να κάνει την σέντρα  και τον Πάλλα να σκοράρει με σουτ  από το σημείο του πέναλτι ο Τσουλουπίδης ακυρώνει σωστά το γκολ!
40′ ΓΚΟΛ!!! 1-1΄Ο Χρίστεφ κατά την υπόδειξη του Τσουλουπίδη ανατρέπει τον Βαλαβανόπουλο μέσα στην περιοχή. Ο Παπαδόπουλος αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και σκοράρει ισοφαρίζοντας!
55΄Κάθετη του Σιμτσάκη για τον Καπετάνιδη που επωφελείται από το κόλλημα της μπάλας στο νερό έξω από την μεγάλη περιοχή και προλαβαίνει να κάνει το σουτ με τον Δημίζα όμως να μπλοκάρει!
60′ ΓΚΟΛ!!! 1-2 Η Καβάλα σκοράρει καταφέρνοντας την ανατροπή του σκορ! Ο Παπαδόπουλος εκτελεί φάουλ από δεξιά με τον Βαλαβανόπουλο να πιάνει την κεφαλιά  μέσα στην μεγάλη περιοχή και να σκοράρει ,ευθύνη για το τέρμα  έχει και ο Συριτούδης μιας και δεν εκτίμησε καλά την πορεία της μπάλας και δεν αντέδρασε έγκαιρα!
62′ Ο Πάλλας αποφεύγει με ωραία κίνηση δύο αμυντικούς της Α.Ε.Δ. και κάνει το σουτ αλλά ο Συριτούδης μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
64′ Ο Βαλαβανόπουλος σπάει παράλληλα με την εστία του Συριτούδη την μπάλα αυτός δεν κάνει καλή εκτίμηση η μπάλα περνάει από μπροστά του και πάει στο Αδαμάκη που κάνει το σουτ  αμέσως από κοντά με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι πριν απομακρυνθεί!
72΄Απίστευτη φάση διαρκείας για την Α.Ε.Διδυμοτείχου! Ο Καζάλας εκτελεί φάουλ από δεξιά με τον Σιμτσάκη να πιάνει την πρώτη κεφαλιά ,τον Γιαννόπουλο να τσιμπάει με το τακουνάκι, την μπάλα να βρίσκει σε αμυνόμενο και να πηγαίνει στον Αβογιάν που πιάνει ένα δυνατό γυριστό σουτ με τον Δημίζα να αποκρούει ενστικτωδώς και με αρκετή δόση τύχης αφού η μπάλα μετά τα χέρια του πήγε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του,  από εκεί  πήγε στον Πετρόπουλο που έκανε την κεφαλιά με τον Γιαννόπουλο να παρεμβαίνει στην πορεία της μπάλας και να κάνει νέα κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα να περάσει τελικά πάνω από την εστία άουτ!
85΄Σέντρα του Θάνου από δεξιά ο Σιμτσάκης στο δεύτερο δεν καταφέρνει να απειλήσει.
92΄Σουτ του Ζαφειρόπουλου με δύναμη περνάει άουτ!

Το στραγάλι: Παράπονα άκουσε ο Τσουλουπίδης για τον καταλογισμό του πέναλτι αλλά γενικά κατάφερε με τα σφυρίγματα του να προφυλάξει του παίκτες των δύο ομάδων και να είναι δίκαιος, ακύρωσε ορθά δύο τέρματα των φιλοξενούμενων, στο ένα ο σκόρερ ήταν σε θέση οφ σάιντ και στο άλλο η μπάλα είχε περάσει την γραμμή του κόρνερ   .Κανένα πρόβλημα για τους βοηθούς του Εμπλούκ και Κηλιατζόπουλο (ο οποίος είχε συμμετοχή στα δύο ακυρωθέντα γκολ).

MVP: Οι  Παπαδόπουλος και Βαλανόπουλος της Καβάλας ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν σήμερα στο γήπεδο , στο πρώτο γκολ της Καβάλας ο ένας κέρδισε το πέναλτι και ο άλλος ευστόχησε και στο δεύτερο ο ένας εκτέλεσε το φάουλ και ο άλλος σκόραρε με κεφαλιά, ενώ ήταν λίγο πολύ μέσα σε όλες τις φάσεις!
Τελικό Σκορ: Α.Ε.Διδυμοτείχου – Καβάλα 1-2

Α.Ε.Διδυμοτείχου(Χρήστο Τελκίσκι): Συριτούδης Κ., Θάνος, Καζάλας (89′ Νικολαΐδης), Πατιαλιάκας, Χρίστεφ, Πετρόπουλος, Εμρέ (46΄Ζαφειρόπουλος), Αβογιάν, Καπετανίδης, Γιαννόπουλος, Σουλεϊμάν (55΄Σιμτσάκης)
Α.Ο.Καβάλας (Κώστα Ανυφαντάκης): Δημιζας, Γιαλαμούδης, Λυμπεράκης, Παπαστεριανός, Σέχου, Ψάλτης, Παπαδόπουλος (78΄Παυλίδης), Θωμαΐδης, Αδαμάκης ( 93′ Χατζηκυριακού), Πάλλας (91′ Κέρθι), Βαλαβανόπουλος (87′ Ξόμπλιος)