Ένα μεγάλο Μπράβο! Ένα τεράστιο ευχαριστώ

Συντάκτης Χάρης Κανταρίδης 8 Αυγούστου, 2021 12:12

Ένα μεγάλο Μπράβο! Ένα  τεράστιο ευχαριστώ

Αυτή η Εθνική αξίζει το σεβασμό όλων μας!

Στην αυλαία των 32ων Ολυμπιακών αγώνων, τα παιδιά του πόλο, χάρισαν στη χώρα μας το ΑΡΓΥΡΟ μετάλλιο! Ένα μετάλλιο που έλειπε, από την αντρική ομάδα (οι γυναίκες κατέκτησαν το ασημένιο το 2004), που με χαμηλούς τόνους, προσπάθεια και σοβαρότητα, μας κάνει περήφανους επί σειρά ετών!

Εκατόν ένα χρόνια μετά την παρθενική συμμετοχή της ελληνικής υδατοσφαίρισης σε Ολυμπιακούς Αγώνες και μετά από 16 συμμετοχές, σήμερα ήρθε η μέρα της επιβράβευσης.

Αυτό που ονειρεύτηκαν και επεδίωξαν δεκάδες σπουδαίοι Έλληνες πολίστες, είναι πλέον γεγονός!

Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ …….. ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ !!!

Το παιγνίδι:

Αναποτελεσματική στις επιθέσεις η Ελληνική ομάδα, παρά το γεγονός του ότι προηγήθηκε στο σκορ, με πρόβλημα στην άμυνα – που ήταν το «όπλο» μας στα μέχρι τώρα παιγνίδια – βρέθηκε στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου να χάνει με 6-3

Σαφώς βελτιωμένη η Εθνική στη 2η περίοδο και μετά από κάποιες βιαστικές επιθέσεις των Σέρβων, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 7-7, τέσσερα λεπτά πριν από το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε τελικά με 8-7 υπέρ των αντιπάλων μας.

Το 3ο οκτάλεπτο άρχισε με ένα γκολ από κάθε πλευρά και την Ελλάδα να ισοφαρίζει με τον αρχηγό της Γιάννη Φουντούλη (9-9) και δύο επιθέσεις μετά, να μη μπορεί να πάρει «κεφάλι» στο σκορ, για να προηγηθούν οι Σέρβοι με 10-9.

Τελευταία περίοδος και η ομάδα μας πετυχαίνει το 10-10.

Δεύτερο πέναλτι στο ματς για τους Σέρβους και 11-10. Ο Μίτροβις δίνει ένα μικρό προβάδισμα στους αντιπάλους μας με 12-10 και 13-10 στη συνέχεια.

Κάπου εκεί, το όνειρο του χρυσού μεταλλίου τελείωσε.

Μπορεί η δεύτερη θέση να αφήνει πάντα μια πικρία και ένα γιατί, όμως αυτό δε μειώνει σε τίποτα την εξαιρετική πορεία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, που για πεώτη φορά ανεβαίνει στο βάθρο των νικητών!

Τελικό σκορ   13 – 10 και ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ στους πολίστες μας!