Τον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου υποδέχτηκε χθες η Ορεστιάδα
![](https://www.radioevros.gr/wp-content/uploads/2021/07/1625720897-de6c87c5095682e8134fa5d76f09e91b-600x74.jpg)
Για την συνάντηση του Δημάρχου Ορεστιάδας με τον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου, με αφορμή την επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου την Τετάρτη 16 Μάϊου στην Ορεστιάδα, εξέδωσε ανακοίνωση ο Δήμος
Ο Αρχιεπίσκοπος Νέας Ιουστιανιανής και πάσης Κύπρου κ.κ. Γεώργιος επισκέφτηκε την πόλη της Ορεστιάδας.
Ο Δήμαρχος Ορεστιάδας Αδαμάντιος Παπαδόπουλος, τον υποδέχθηκε στο γραφείο του, έπειτα από την Δοξολογία που τελέστηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Αγίων Θεοδώρων.
Στην συνάντηση παρόντες ήταν ο Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως κ. Άνθιμος, ο Μητροπολίτης Διδυμοτείχου, Ορεστιάδας και Σουφλίου κ. Δαμασκηνός και ο Αρχιμανδρίτης κ. Βαρθολομαίος,
Κατά την επίσκεψη ο Δήμαρχος Ορεστιάδας και ο Αρχιεπίσκοπος Κύπρου ,αντάλλαξαν δώρα σε ένδειξη φιλίας, επισημαίνοντας την κοινή ιστορία που ενώνει τους κατοίκους της Ορεστιάδας και της Κύπρου.
Έπειτα πραγματοποίησαν συμβολική δενδροφύτευση μπροστά από το Δημαρχείο της πόλης.
![](https://www.radioevros.gr/wp-content/uploads/2024/05/1715842501-fdb07266159d38e9e3d123771c3a8b86-654x1024.jpg)
![](https://www.radioevros.gr/wp-content/uploads/2024/05/1715842502-4467c3513af18a0f4671d8b187c3be70-1024x768.jpg)
![](https://www.radioevros.gr/wp-content/uploads/2024/05/1715842501-0115b3c42dbc46f803bb90c57dad0aad-1024x768.jpg)
![](https://www.radioevros.gr/wp-content/uploads/2024/05/1715842502-7c2fc068b34e0403f801d3a2c23ddd89-768x1024.jpg)
![](https://www.radioevros.gr/wp-content/uploads/2024/05/1715842502-940a0aa4c81f21a6964bf2e037aea808-768x1024.jpg)