Νίκη “τίτλου” από άλλη κατηγορία.Άφησε πίσω του τη ΜΕΝΤ και πλέον φιγουράρει μόνος στην κορυφή ο Α.Ο.Ο(video)

Συντάκτης Νewsroom 2 Φεβρουαρίου, 2014 10:51

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στο Ν. Σαμαράς η Ορεστιάδα αποκατέστησε την βαθμολογική τάξη στον Γ όμιλο της Α2 ανδρών νικώντας την ομάδα της ΜΕΝΤ με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ τα πράγματα κύλησαν σχετικά ομαλά για τους γηπεδούχους και έφτασαν με σχετική άνεση στο 25-18.

Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν στο δεύτερο σετ φτάνοντας το σκορ στο 2-5 υπέρ τους. Η Ορεστιάδα όμως, που ήταν πολύ καλά διαβασμένη για τον αγώνα, με ένα σερί 4-0 έκανε το σκορ 6-5. Από αυτό το σημείο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 23-19. Οι δύο ομάδες απέδειξαν πως είναι οι δύο κορυφαίες του ομίλου χαρίζοντας στους φιλάθλους που παραβρέθηκαν στο γήπεδο φάσεις διαρκείας και εντυπωσιακούς πόντους. Η Ορεστιάδα όμως, δεν έδωσε στη ΜΕΝΤ την ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση βολής και με σκορ 25-22 κέρδισε και το δεύτερο σετ.

Το πλέον ψυχοφθόρο σετ υπήρξε το τρίτο και τελευταίο (ευτυχώς για την Ορεστιάδα) καθώς οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να πάρει σετ η ΜΕΝΤ, αφού στη  Θεσσαλονίκη είχαν χάσει με 3-1. Έτσι θέλοντας να έχουν καθαρό προβάδισμα για την πρωτιά, οι μεν τα έδωσαν όλα για το 3-0, οι δε αντιστάθηκαν όσο μπόρεσαν. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων μέχρι που έφτασαν στο 24-24, όπου 2 συνεχόμενοι πόντοι για την ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη έδωσαν το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στο παρκέ και στην κερκίδα.

Η ομάδα της Ορεστιάδας μετά τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ για το κύπελλο φάνηκε να έχει διορθώσει κάποια λάθη της και έχοντας μία σαφή εικόνα για τον τρόπο αντιμετώπισης του αντιπάλου, αλλά και ξεκάθαρο στόχο τη νίκη με 3-0 , έδειξε χαρακτήρα πρωτοπόρου καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Μπορεί να έκανε ένα μεγάλο βήμα για την πρώτη θέση του ομίλου, δεν πρέπει να ξεχνάει όμως ότι το πρωτάθλημα δεν τελείωσε καθώς κάθε πιθανό στραβοπάτημα μπορεί να αποβεί ολέθριο. Συγχαρητήρια λοιπόν στους νικητές. Αξίζουν να γιορτάσουν αυτή τους τη νίκη, όμως η αυριανή μέρα πρέπει να τους βρει προσηλωμένους  στον ένα και μοναδικό στόχο τους.

Α.Ο.Ορεστιάδας (Νίκος Αντωνιάδης):Κεμανετζής, Βλασακίδης, Καρδαμανίδης, Δημητρούδης, Ποτολίδης, Κωνσταντινίδης(L), Χουσίδης, Διαμαντίδης, Νένογλου, Προδρομίδης, Πεντίδης, Κωφίδης
Μ.Ε.Ν.Τ (Σπύρος Γκολίτσης): Σακόγλου, Κωσταρέλης, Χατζηλιάδης, Δημητριάδης, Αντιφάκος, Μποζίδης, Κνάπεκ (λ), Βέλο, Παραδεισανός, Χρυσάφης, Παπαϊακώβου