A.O.Oρεστιάδας – Ηρακλής 3-1

Συντάκτης Νewsroom 9 Νοεμβρίου, 2013 23:21

Σε ένα ντέρμπι που δικαιολόγησε απόλυτα τα ονόματα των δύο αντιπάλων μέσα σε μια υπέροχη ατμόσφαιρα στο Νίκος Σαμαράς από περίπου χίλιους φίλους του ομίλου, η Ορεστιάδα έδειξε τα δόντια της στον Ηρακλή 6 χρόνια μετά την τελευταία επίσημη αναμέτρηση τους κερδίζοντας 3-1 και συνεχίζοντας την πορεία προς την κορυφή.

Στο πρώτο σετ οι πράσινοι του Νίκου Αντωνιάδη ξεκίνησαν αγχωμένοι αλλά κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ από το 16-16 και μετά και ευτύχησαν να το κατακτήσουν με 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο γηραιός επέστρεψε και βελτιώνοντας το μπλοκ του κατά μεγάλο βαθμό κατάφερε να προηγηθεί και να κερδίσει εν τέλη το σετ με 22-25.

Στο τρίτο σετ ο Νίκος Αντωνιάδης βρήκε τη λύση του προβλήματος βάζοντας μέσα στο τερέν τον Διαμαντίδη ο οποίος βελτίωσε κατά πολύ την εικόνα των πρασίνων σε άμυνα και επίθεση και έτσι σε ένα σετ ντέρμπι η Ορεστιάδα φάνηκε ποιο ψύχραιμη και κατάφερε να το κερδίσει με 25-23. Για να έρθει στο τέταρτο σετ η ολική κατάρρευση του Ηρακλή κατακτώντας το οι γηπεδούχοι με 3-1 και επιστρέφοντας από την ήττα της Θεσσαλονίκης με κύριο εκφραστή και MVP του αγώνα τον Γιάννη Καρδαμανίδη που πλαισιώθηκε από τους πολύ καλούς Δημητρούδη, Κεμανετζή και Διαμαντίδη.

Α.Ο.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ(ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ): Κεμανετζής, Βλασακίδης, Χουσίδης, Καρδαμανίδης, Δημητρούδης, Κων/νίδης, Ποτολίδης,Πεντίδης, Διαμαντίδης, Προδρομίδης,

ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ(ΠΑΤΡΑΣ): Τσιάρας, Γεροβασιλείου, Θεοδόσης, Τσιράκης, Ευγενίδης, Ιωαννίδης, Σταυρακάκης, Δούβρος, Τζιουμάκας, Τσολάκος.