Άνετο πέρασμα του Α.Ο.Αλεξανδρούπολης από την Βύσσα !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 5 Φεβρουαρίου, 2017 19:56

Άνετο πέρασμα του Α.Ο.Αλεξανδρούπολης  από την Βύσσα !

Σε ένα ακόμα  εντός έδρας παιχνίδι ο Ακρίτας Νέας Βύσσας δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός και υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου που σήμερα ήταν ο Α.Ο.Αλεξανδρούπολης !

Το παιχνίδι ξεκίνησε από την αρχή στραβά για τον Ακρίτα που δέχθηκε   γρήγορα δύο  γκολ από τον Κυζιρίδη και τον Γραικίδη στο 9΄και  στο 10΄αντίστοιχα! Έτσι οι φιλοξενούμενοι του Καραπαναγιώτη έφεραν   το παιχνίδι στα μέτρα τους και με την βολίδα του Μανωλίδη πήραν προβάδισμα νίκης στο 30΄ από εκεί και πέρα δεν έγιναν πολλές ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο ! Λίγα λεπτά μετά την επιστροφή από την ανάπαυλα και ειδικότερα στο   53′  ο Παγωνίδης  σημάδεψε σωστά και σκόραρε για να το επαναλάβει επτά λεπτά αργότερα γράφοντας το 0-5 ενώ το τελικό 0-6 έκανε ο Γραικίδης  στο 82΄με κεφαλιά ! Από την άλλη ο Ακρίτας Νέας Βύσσας δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες και δυσκολεύτηκε τόσο στην άμυνα όσο και στην ανάπτυξη ενώ μετά τα μισά του δεύτερου ημιχρόνου έδειξε να μένει και από δυνάμεις  μην καταφέρνοντας να πάρει κάτι !  Χωρίς δύσκολες φάσεις  το παιχνίδι για τον διαιτητή του Σιβούδη και τους βοηθούς τους Δαλή και Τσίκα που ήταν και οι τρεις αλάνθαστοι !

Τα γκολ :

9΄ΓΚΟΛ!!! 0-1 Ο Κυζιρίδης εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα του Ακρίτα κάνει ωραία κίνηση και το διαγώνιο σουτ από δεξιά μέσα στην μεγάλη περιοχή ανοίγοντας το σκορ !

1ο’ ΓΚΟΛ!!! 0-2 Ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους αφού ο Α.Ο.Αλεξανδρούπολης γρήγορα διπλασιάζει τα τέρματα του στο παιχνίδι ! Ο Σιμτσάκης εκτελεί ωραία το φάουλ από δεξιά με τον Γραικίδη να σηκώνεται πιο ψηλά από όλους στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά να σκοράρει !

30΄ΓΚΟΛ!!! 0-3 Ο Μανωλίδης εξαπολύει έναν κεραυνό από αρκετά μακριά (ανάμεσα σε κέντρο και μεγάλη περιοχή) νικώντας τον Πούσκα !

53΄ ΓΚΟΛ!!! 0-4 Ο Παγωνίδης σημαδεύει ωραία στο σουτ που επιχειρεί από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής με τον Χαλβατζή να μην μπορεί να κάνει κάτι !

60΄ΓΚΟΛ!!! 0-5 Ο Παγωνίδης φεύγει στο τετ α τετ μετά από ωραία κάθετη του Σιμτσάκη και πλασάρει εύστοχα διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα !

82΄ΓΚΟΛ!!! 0-6 Ο Παγωνίδης κάνει την σέντρα από δεξιά και ο Γραικίδης  και πάλι με κεφαλιά διπλασιάζει με τα προσωπικά του τέρματα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του και γράφοντας το τελικό σκορ του αγώνα !

MVP:
Με  δύο τέρματα και  μια ασίστ ο Παγωνίδης ήταν ο πιο ουσιαστικός παίκτης του παιχνιδιού ενώ θα μπορούσε να πετύχει και χατ τρικ αν το πλασέ του στο 17΄δεν κατέληγε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πούσκα ! Πολύ καλός ήταν επίσης και ο Σιμτσάκης που ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις   ( από τα πόδια του ξεκίνησαν δύο γκολ) αλλά και ο Γραικίδης που στο αέρα δεν είχε αντίπαλο !

Τελικό Σκορ : Ακρίτας Νέας Βύσσας – Α.Ο.Αλεξανδρούπολης 0-6

Συνθέσεις:

Ακρίτας Νέας Βύσσας(Πετριτζίκης Γιάννης): Πούσκας (45΄Χαλβατζής),  Κασκανέτας, Πλιατσικίδης, Παπαδόπουλος (45΄Παντσίδης), Αρχοντίδης, Αραμπατζής (64΄Ράπτης), Χουσίδης, Ατματζίδης, Σακιζλής, Καλιαμπάκας, Κουρτίδης

Α.Ο.Αλεξανδρούπολης(Καραπαναγιώτης Ευάγγελος): Καρβουνίδης, Χλωρίδης (60΄Μρκτσιαν), Δεληγιαννίδης, Γιακουμπίδης, Παπανικολάου, Τσαχιρίδης, Κυζιρίδης, Σιμτσάκης, Παγωνίδης, Μανωλίδης, Γραικίδης