Άνετα ο ΠΑΟΚ τον Α.Ο.Ορεστιάδας “John Deere” στο “Νίκος Σαμαράς” !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 7 Μαρτίου, 2016 22:19

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν ο αγώνας που έκλεισε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Volleyleague μεταξύ Α.Ο.Ορεστιάδας “John Deere” και ΠΑΟΚ!

Το καλοδουλεμένο σύνολο του Καλμαζίδη κατάφερε να πάρει μια ξεκούραστη- επαγγελματική νίκη στο “Νίκος Σαμαράς ” κόντρα σε έναν Α.Ο.Ορεστιάδας “John Deere” που ήταν κακός σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού  κάνοντας πολλά λάθη τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση χαρακτηριστικό ήταν ότι οι πράσινοι έκαναν περίπου διπλάσια λάθη από τους φιλοξενούμενους 14-27 ενώ δεν μπόρεσαν καθόλου να πιέσουν με το σέρβις τους την υποδοχή του ΠΑΟΚ εκτός από κάποια διαστήματα στο πρώτο σετ !Δεν χωράνε πολλά λόγια για τους πράσινους με κανέναν από τους παίκτες των ακριτών να μην καταφέρνει να γλιτώσει από την μετριότητα, από την άλλη ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους βασικούς του  Χιμένες και Λι επιλέγοντας στην θέση τους τους Εφραιμίδη και  Ντίνα επίσης αρκετά αγωνίσθηκαν στο τρίτο σετ και οι  Σμαραγδής και  Τερζής ενώ στους τελευταίους πόντους του αγώνα μπήκε και ο Σαμπάνης!

Στην αρχή του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα μικρό σερί 0-4 με τον Κουρνέτα στο σερβίς, που όμως δεν κράτησε με την Ορεστιάδα να απαντάει με τον Μίλιτς 5-6 ,τότε ο Τακουρίδης πήγε στο σέρβις εκτοξεύοντας και πάλι την διαφορά στο 5-11. Η Ορεστιάδα κατάφερε να κλείσει και πάλι  τη διαφορά στον πόντο (22-21) με  Καρντόσο και Ριζόπουλο, αλλά και το μπλοκ του Μίλιτς στον Σεπέδα. Αλλά το σετ πήγε τελικά στον ΠΑΟΚ με τον άσσο του Γιαμπλόνσκι!

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο μέχρι το 6-6 αλλά ο Εφραιμίδης από εκεί και πέρα έβγαλε το όπλο του, με τα τάιμ άουτ του Πλάμεν να μην μπορούν να αλλάξουν την κατάσταση !

Στο τρίτο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο σετ του αγώνα η Ορεστιάδα έκανε ότι μπορούσε και κατάφερε μαλιστά να προηγηθεί με δύο  πόντους 10-8 με τους Βουκασίνοβιτς και Καρντόσο να μπλοκάρουν τις επιθέσεις του ΠΑΟΚ! Η ισοφάριση για τον ΠΑΟΚ ήρθε από την λάθος συνεννόηση Χήρα και Βουκασίνοβιτς και η   υπόδειξη του Ιωαννίδη για υπέρβαση στον Αμπουίλα την οποία μόνο αυτός είδε έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων που με γρήγορες κόντρα μπάλες και με καλό μπλοκ πήραν εύκολα και αυτό το σετ!

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τσεπκινλής