Αναβαθμίζεται το ελικοδρόμιο Σαμοθράκης με χρηματοδότηση 800.000 ευρώ
![](https://www.radioevros.gr/wp-content/uploads/2021/07/1625720897-de6c87c5095682e8134fa5d76f09e91b-600x74.jpg)
Αναβαθμίζεται το ελικοδρόμιο Σαμοθράκης, καθώς το σχετικό έργο «Εργασίες Αποκατάστασης του Ελικοδρομίου Σαμοθράκης» εντάχθηκε στο «Τομεακό Πρόγραμμα Ανάπτυξης (ΤΠΑ) Υποδομών και Μεταφορών 2021 – 2025» και στον Άξονα Προτεραιότητας «Υποδομές Αερομεταφορών» και χρηματοδοτείται με 800.000 ευρώ.
Το έργο εντάχθηκε με απόφαση του Υπουργού Υποδομών και Μεταφορών στις 16/4/24 και έχει
σαν αντικείμενο απαιτούμενες εργασίες επισκευής – συντήρησης των εγκαταστάσεων του ελικοδρομίου Σαμοθράκης προκειμένου αυτό να μπει σε επιχειρησιακή ετοιμότητα.
Στο έργο περιλαμβάνονται:
Α. Καθαιρέσεις αποξηλώσεις των υφιστάμενων εγκαταστάσεων και εξοπλισμού που έχει καταστραφείΒ. Χωματουργικές εργασίες για τον καθαρισμό και επανεπίχωση του δαπέδου προσγείωσης-απογείωσης και της ζώνης ασφαλείας των υφιστάμενων εγκαταστάσεωνΓ. Η κατασκευή νέου προκατασκευασμένου οικίσκου ελικοδρομίουΔ. Η κατασκευή νέας περίφραξης. Η κατασκευή νέας ηλεκτρολογικής εγκατάστασης φωτοσημανσης και πυρασφάλειας.
Η λειτουργία του ελικοδρομίου θα αναβαθμίσει και θα βελτιώσει την ζωή των δημοτών τονώνοντας το αίσθημα της ασφάλειας, τονίζεται στην σχετική ανακοίνωση του Δήμου.
Αναλυτικά η ανακοίνωση του Δήμου Σαμοθράκης:
Σε συνεργασία του δήμου με την Περιφέρεια Α.Μ.Θ και συγκεκριμένα με τους Περιφερειάρχη, Αντιπεριφερειάρχη Π.Ε Εβρου, Αερολιμεναρχη Αλεξανδρουπόλεως και την υποστήριξη του βουλευτών του Νομού η ζωτική για το νησί αναβάθμιση του Ελικοδρομίου χρηματοδοτήθηκε με
απόφαση του Υπουργού Υποδομών κ Μεταφορών της 16.04.2024 με το πόσο των 800.000 €.
Η συζήτηση είναι παλαιότερη, ωστόσο δεν απέδωσε τότε. Σήμερα, η αποτελεσματική παρέμβαση του Περιφερειάρχη , η συνεργασία του δημάρχου με τον Αντιπεριφερειάρχη, η τεχνική προετοιμασια του Αερολιμενάρχη Αλεξανδρουπόλεως και της Υ.Π.Α, η υπηρεσιακή μέριμνα της Τεχνικής Υπηρεσίας του δήμου μας οδήγησαν στο καλό νέο.
Οι βουλευτες του Νομου υποστηριξαν διαχρονικά το αίτημά μας.
Το παρόν έργο έχει σαν αντικείμενο απαιτούμενες εργασίες επισκευής – συντήρησης των εγκαταστάσεων του ελικοδρομίου Σαμοθράκης προκειμένου αυτό να μπει σε επιχειρησιακή ετοιμότητα.
Στο έργο περιλαμβανονται:
Α. Καθαιρεσεις αποξηλώσεις των υφιστάμενων εγκαταστασεων και εξοπλισμού που έχει καταστραφεί
Β. Χωματουργικες εργασίες για τον καθαρισμό και επανεπίχωση του δαπέδου προσγείωσης-απογείωσης και της ζώνης ασφαλείας των υφιστάμενων εγκαταστάσεων,
Γ. Η κατασκευή νέου προκατασκευασμένου οικίσκου ελικοδρομίου
Δ. Η κατασκευή νέας περίφραξης. Η κατασκευή νέας ηλεκτρολογικής εγκατάστασης φωτοσημανσης και πυρασφάλειας.
Η λειτουργία του ελικοδρομίου θα αναβαθμίσει και θα βελτιώσει την ζωή των δημοτών τονώνοντας το αίσθημα της αφάλειας. Η Δημοτική αρχή παρακολουθεί εργάζεται και συνεργάζεται μεθοδικά για όλα τα αναγκαία έργα.